Ana SayfaSEOBilmeniz Gereken 2024 Sosyal Medya İstatistikleri

Bilmeniz Gereken 2024 Sosyal Medya İstatistikleri

-

Sosyal medya istatistikleri, sosyal medya çalışmalarınızın sonuçlarını analiz etmek için birçok farklı yöntem sunar. Dijital dünyada başarılı olabilmek için, trend oluşturan sosyal medya kanallarını ve yeni çıkan ağları takip etmek hayati öneme sahiptir. Sosyal medya istatistiklerine hakim olmak, sektördeki güncel eğilimleri anlayabilmek ve bu bilgileri sosyal medya stratejinizin temeline yerleştirmek açısından oldukça önemlidir.

Facebook, aylık 3 milyar aktif kullanıcısıyla dünya çapında en üst sıradaki yerini koruyor. YouTube, aylık 2.5 milyar aktif kullanıcısı ile ikinci sırada yer alıyor. Instagram ise aylık 2 milyar aktif kullanıcısı ile üçüncü sırada. TikTok’un aylık 1.2 milyar aktif kullanıcısı, Snapchat’in ise 750 milyon kullanıcısı bulunuyor.

Facebook İstatistikleri

Eylül 2023 itibarıyla, Facebook’un aylık aktif kullanıcı sayısı 3 milyarın üzerindedir. 2021’de kullanıcı artışı kısa bir süre duraksamış olsa da, o tarihten bu yana sosyal ağ istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etmektedir.

ABD’de yetişkinlerin %70’i Facebook’u günlük olarak kullandığını bildiriyor. Pew Araştırma Merkezi’ne göre, yetişkinlerin %15’ten biraz fazlası Facebook’u haftalık olarak kullanırken, %12’si daha seyrek ziyaret ediyor.

YouTube İstatistikleri
YouTube İstatistikleri

Cinsiyet dağılımı açısından Facebook, diğer sosyal ağlarla karşılaştırıldığında ortada bir yerde konumlanıyor. Facebook kullanıcılarının %56’sından biraz fazlası kendisini erkek, %43’ten biraz azı ise kadın olarak tanımlıyor.

Instagram İstatistikleri

Instagram’ın dünya çapında aylık 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunuyor, ancak bazı ülkelerde diğerlerine göre çok daha popüler. Statista’ya göre, Hindistan 230 milyon kullanıcı ile en büyük kullanıcı tabanına sahip. ABD, 143 milyon kullanıcı ile ikinci sırada yer alırken, Brezilya 113 milyondan fazla kullanıcı ile üçüncü sırada bulunuyor.

Instagram’ın kullanıcı tabanı diğer birçok sosyal medya platformuna kıyasla çok daha gençtir. ABD’de, 18 ila 29 yaş arasındaki kişilerin %70’inden fazlası Instagram kullandığını bildiriyor. Ancak, 30 ila 49 yaş arasındaki kişilerin %50’sinden azı Instagram kullanıyor ve daha ileri yaş gruplarında kullanım oranı önemli ölçüde düşüyor.

Instagram İstatistikleri
Instagram İstatistikleri

En popüler Instagram hesabı, 650 milyondan fazla takipçisiyle Instagram’ın resmi hesabıdır. Futbolcu Cristiano Ronaldo’nun hesabı ise 595 milyon takipçiyle en popüler ikinci hesaptır. Arguably, gelmiş geçmiş en iyi futbolculardan biri olan Lionel Messi’nin hesabı, 477 milyondan fazla takipçi ile üçüncü sırada yer alıyor.

YouTube İstatistikleri

Dünyanın en büyük ikinci arama motoru olarak bilinen YouTube, bazı ülkelerde neredeyse %100 penetrasyona ulaştı. Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) insanların %98’inden fazlası, İsrail’de ise %93’ünden fazlası YouTube kullanıyor. Suudi Arabistan, Hollanda, Birleşik Krallık ve Norveç’te de YouTube’un penetrasyon oranı %90’ın üzerindedir.

YouTube İstatistikleri
YouTube İstatistikleri

YouTube, 2014’ten bu yana Premium adıyla bilinen ücretli bir abonelik sunuyor. 2024 yılı itibarıyla YouTube Premium’un yaklaşık 28 milyon aboneye sahip olacağı öngörülüyor. En büyük YouTube kanalı, 237 milyon aboneyle Hint müzik kanalı T-Series’tir. YouTube Filmler ise 163 milyon aboneyle ikinci sırada yer alıyor.

X İstatistikleri

Twitter (X), küresel olarak dağıtılmış bir kullanıcı tabanına sahip olmasına rağmen en büyük kullanıcı kitlesine ABD’de sahiptir. ABD’de 95 milyondan fazla Twitter kullanıcısı bulunmaktadır. Japonya ise 67 milyondan fazla kullanıcıyla ikinci sırada yer almaktadır. Bu iki lider ülkenin ardından diğer ülkelerde kullanıcı sayıları daha düşük seviyelerdedir. Hindistan’da Twitter’in yaklaşık 27 milyon kullanıcısı bulunurken, Brezilya’da ise yaklaşık 24 milyon kullanıcıya sahiptir.

X İstatistikleri
X İstatistikleri

Cinsiyet dağılımı açısından diğer sosyal ağlara kıyasla Twitter (X), en dengesiz küresel kullanıcı tabanına sahiptir. Twitter kullanıcılarının yaklaşık %63’ü kendilerini erkek olarak tanımlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Müşteri Segmentasyonu Nedir?

Müşteri Segmentasyonu Nedir?

0
Müşteri segmentasyonu, müşterilerin benzer özellikleri, ihtiyaçları ve davranışları temelinde gruplara ayrılması ve bu gruplara özgü pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi anlamına gelir. Bu segmentler genellikle coğrafi,...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?