Ana SayfaSEOBir Devrin Sonu: Dmoz Kapanıyor

Bir Devrin Sonu: Dmoz Kapanıyor

-

Sektörde çok yüksek bilinirliğe sahip olan bir açık dizin projesi olan DMOZ kapanıyor. Web siteleri arasında belirli düzenlemeler talep ederek bir kural çerçevesinde olmasını sağlayan ve makineler yardımıyla değil tamamen insan gücüyle editörlerin çalışmasıyla bildiğimiz zamanının çok büyük dizini kapanacağını açıkladı.

Son zamanlarda çok büyük hale getiren prensiplerinden ödün verdiği, kurallara uygun olmadığı halde dizine kayıt olan sitelerin olduğu ve kuralların çiğnendiği dillendirilen ve en önemlisi çalışan editörlerin para karşılığında kayıtlar yapıldığı herkesin malumu olan DMOZ’un kapanıyor olması çok şaşırtıcı bir gelişme değil. Zamanla meydana gelen gelişmelerden sonra otoritesinde sıkıntılar olmaya başladıktan sonra projenin büyüklüğünden dolayı pek dillendirilemeyen ama bu yönde beklentiler olan bir durum olarak bir süredir gündemi meşgul ediyordu.

DMOZ Kapanıyor

DMOZ’un sitesine giriş yapanlar sürpriz bir açıklama ile karşılaştılar. Manşet alanında “DMOZ açık dizin projesi 14 Mart 2017 itibarı ile kapanıyor.” şeklinde bilgi paylaşıldı.

DMOZ Nedir?

Bugüne kadar bilinen en büyük açık dizin projelerinden bir tanesidir. DMOZ’un açılımı The Open Directory Project’tir. Web sitelerini konularına göre sınıflandırıp gönüllü editörler tarafından kurallara uygunluğu onaylanarak yayımlandığı bir web dizinidir. Yasal olmayan, çeşitli problemleri bünyesinden barındıran ve düşük kaliteli sitelerin dizinde yer almasına izin verilmez(di). DMOZ’un hizmet verdiği süre boyunca Google dahil pek çok arama motoru DMOZ dizinine kayıtlı olan siteleri takip eder ve DMOZ verilerini değerlendirerek arma sonuçlarında önem verirdi. Son zamanlarda arama motorları üzerindeki bu etkisini kaybeden DMOZ bu güçten düşmüş haliyle bile internet kullanıcıları ve site yöneticileri için önemli bir kriter olarak algılanıyordu.

Projenin kapanması sektörü sıkı takip etmeyenler için sürpriz oldu diyebiliriz. DMOZ’un son zamanlardaki negatif algısından dolayı eskisi kadar önemli olmadığını dile getirdiğimizde farklı bakışları ile çok ciddiye almayanların bir yanı eksik kalacak. Önümüzdeki dönemde bu kadar güçlenen bir dizin çıkıp çıkmayacağını bilemeyiz ama DMOZ için yolun sonu ve büyük etkilere sahip olan bir devir kapanıyor.

Bundan sonra bizi bu kadar etkileyecek, kitlelere yön verecek başka bir dizin projesi çıkar mı? Siz ne düşünüyorsunuz?

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

5 YORUMLAR

  1. Dmoz’un kapanmasıyla yeni dizin projeleri ortaya çıkacaktır elbette fakat artık günümüz arama motoru algoritmaları için önem sahibi değil dizin vb platformlar, başlığınızda dediğiniz gibi DMOZ ile birlikte bir devrin sonu geldiğini söyleyebiliriz.

  2. Dmoz ilk başlarda arama motorlarının kapatamadığı bir alanı kapatıyordu. Ayrıca insanların dizin yardımıyla diğer sitelerden haberi olmasını sağlıyordu. Artık sosyal medya ve gelişmiş arama motoru algoritmaları sayesinde dizinlere gerek kalmadığını düşünüyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...