Ana SayfaSEOCloudFlare RailGun Nedir? Neden Railgun Kullanmalıyız?

CloudFlare RailGun Nedir? Neden Railgun Kullanmalıyız?

-

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte şüphesiz verilerin boyutu da arttı. Önceleri çevirmeli bağlantılar ile 128KBPS hıza çok iyi derken şuan 4MBPS / 16MBPS yeterli gelmemektedir. Internet hızının artması, web sitelerine hızlı bağlanacağız, hızlı dosya indireceğiz ve hızlı dosya yükleyeceğiz gibi anlamlara gelmektedir.  İşte böyle bir durumda web sitelerimize yüklemiş olduğumuz resimlerin boyutu çoğu kez web site yöneticisinin ilgisini çekmiyor ve ben yükleyeyim sitede görünsün de boyutu ne olursa olsun deniyor. Halbuki bu noktada devreye SEO ve kullanıcı tarafında “Sayfa Boyutu” ve “Site Açılış Hızı” gibi kavramlar giriyor.

Sayfa Boyutu Nedir?

Sayfa boyutu; Web sitenizin kaynak kodları, web sayfanızda kullanmış olduğunuz resimler gibi kullanıcı sitenizi ziyaret etmeye başladığı andan itibaren download etmeye başladığı içeriklerdir. (Resimler, JS, CSS, Reklamlar gibi)

Site Açılış Hızı Nedir?

Site açılış hızı; Web sitenizi ziyaret eden bir kullanıcının ekranında web sitenizin tamamen yüklenene kadar geçen süre olmakla birlikte sayfa boyutu ve kaynak kodlarınız ile ilişkilidir.

Google hızlı açılan ve hızlı bir şekilde yüklenen sitelere önem vermektedir. Bu noktada birçoğumuz “Tarayıcı Önbellekleme”, “CDN”, “File Cache” gibi çözümler üreterek kullanmaktayız. CDN kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu “CloudFlare” ücretli ve ücretsiz sürümünü kullanmaktadır.

Cloudflare nedir?

CloudFlare, Free planı ile ücretsiz kullanılabilen, sitenizin DNS Server görevini üstlenip hız, güvenlik ve performansında olumlu sonuçlar almanızı sağlayan bir hizmettir. Ancak burada Railgun‘un önemine değineceğiz. Cloudflare statik içeriklerinizin %60’ına kadar cache (Önbellek) yapabilmektedir. Geriye kalan %40 içerik sitenizin yavaş açılmasına sebep olabilir. Eğer %100’e yakın önbellek kullanmak istiyorsanız Cloudflare’da bulunan Railgun seçeneğini site başı 200$ ödeyerek aktif edebilirsiniz. Ancak sevindirici bir haberimiz var, “Sunucu Çözümleri” olarak yakın bir zamanda Cloudflare Optimized Partner Sertifikalı iş ortağı olduk ve şuan için “fiziksel sunucu” ve “sanal sunucu” müşterilerimize bu hizmeti ücretsiz olarak vermekteyiz. Çok kısa bir süre içerisinde “hosting” müşterilerimizin de faydalanabilmesi için gerekli entegrasyon çalışmalarımız devam etmektedir.

Cloudflare Railgun Nedir?

Railgun, Web site optimizasyonunda oldukça önemli bir araçtır. Railgun, Sunucunuz ile Cloudflare ağı arasındaki bağlantıyı olabildiğince hızlı bir şekilde sağlar. Railgun, daha önce uncacheable (Önbelleğe alınmayan) olan web nesnelerini, yüksek kaliteli video sıkıştırmasında kullanılanlara benzer tekniklerden yararlanarak% 99,6’ya kadar sıkıştırır. Bu, ortalama %200 daha fazla performans artışı ile sonuçlanır.

Railgun, CloudFlare tarafından geliştirilen bir WAN optimizasyon teknolojisidir ve CloudFlare Business and Enterprise müşterileri ile Optimize Edilmiş Ortaklar tarafından kullanılabilir . Railgun, Railgun Listener adlı bir yazılım parçasının web sunucunuzun ağına kurulmasını gerektirir.

Railgun, her bir Cloudflare veri merkezi ile bir orijin sunucusu arasındaki bağlantıyı hızlandırarak, Cloudflare ön belleğinden sunulamayan taleplerin yine de çok hızlı sunulmasını sağlar.

Cloudflare’da sitelere yapılan taleplerin yaklaşık 2 / 3’ü, sitede gezinen kişiye fiziksel olarak en yakın olan veri merkezinden doğrudan önbellekten sunulmaktadır.

Örneğin, New York Times ana sayfasını herhangi bir süre için önbelleğe almak zordur, çünkü haber değişikliği ve güncelliği çok önemlidir. Ve Facebook gibi kişiselleştirilmiş bir web sitesi için, URL farklı kullanıcılar için aynı olsa da, her kullanıcı farklı bir sayfa görür.

Railgun, önceden uncacheable olan web sayfalarını hızlandırmak ve önbelleğe almak için bir dizi teknik kullanır, böylece orijin sunucusuna danışılsa bile web sayfaları hızla teslim edilir. Bu, haber siteleri gibi hızla değişen sayfalar için veya kişiselleştirilmiş içerikler için bile işe yaramaktadır.

Peki Railgun nasıl çalışır?

Önbellekte olmayan bir web sayfası için bir Cloudflare sunucusuna bir istek yapıldığında Cloudflare, sayfayı istemek için orijin sunucusuna HTTP bağlantısı kurar. Bu, Railgun hızlandıran ve güvence altına alan HTTP bağlantısıdır.
Railgun olmadan

Railgun ile

Railgun iki yazılım bileşeninden oluşur: Dinleyici ve Gönderen . Railgun Listener, web sunucunuzda bir orijin sunucusunda kurulur.

Railgun Sender, dünyanın her yerindeki tüm Cloudflare veri merkezlerine kurulur ve Railgun Dinleyicileri ile bağlantıları korur.

Örnek olarak şuanda aramamotoru.com sunucuları railgun’u aktif bir şekilde kullanmaktadır ve sonuçlar aşağıda ki gibidir.

Görmüş olduğunuz gibi içeriği sıkıştırma oranı %100 bu oran şüphesiz sitelerimizin hızlı açılmasına ve hızlı bir şekilde yanıt vermesine olumlu katkılar sağlayacaktır.

 

İşte FPT (Full Test Page) sonucumuz sayfa yüklenme süresi 354 MS
İşte FPT (Full Test Page) sonucumuz sayfa yüklenme süresi 354 MS

 

Sunucu Çözümleri facebook duyurusu: https://goo.gl/g6pp8j

Bol trafikler dileriz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...