Ana SayfaSEODaniel Waisberg: Site haritaları gerekli değil

Daniel Waisberg: Site haritaları gerekli değil

-

Google’dan Daniel Waisberg yeni bir videoda site haritaları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bu bilgiler, Google’ın YouTube’daki Search Console Eğitim serisinin son bölümünde sağlandı. Video, Search Console’da site haritaları raporunun nasıl kullanılacağı ile ilgili temel bilgilere odaklanıyor. Sitelerin üç kategoriden birine girmedikçe site haritalarına ihtiyaç duymadığını belirtti.

Search Console site haritaları raporu zaten biliyor hatta kullanıyor olmanız olası ve hatta yönettiğiniz siteler için düzenli olarak da yararlanıyor olabilirsiniz. Bu yüzden videodaki bazı üst düzey öğeleri ele almaya devam edeceğiz.

Sitemap Nedir? Ne İşe Yarar?

Google’dan John Mueller, Google Search Console eğitimi için çekilen en son videoda şu soruyu sormuştu: “Bir site haritanız yoksa Google tüm sayfalarınızı bulur mu?”

Google, site haritası olmadan sayfaları bulabilir mi?

Genellikle, site nispeten küçükse ve sayfalarının tümü düzgün bir şekilde bağlandıysa, Googlebot içeriği sorunsuzca keşfedebilir.

“Bir sitede site haritası olup olmadığını önemsenize gerek yok,” diyor Waisberg, “Ancak, siteniz aşağıdaki ölçütlerden birini karşılıyorsa, bir site haritası Google’ın web sitenizi neyin ne zaman tarayacağına karar vermesine yardımcı olabilir.”

  • Site gerçekten büyükse
  • Sitenin sayfaları izole edilmiş haldeyse
  • Site yeniyse veya hızlı bir şekilde değişiyorsa

İçeriğinizi değiştirdikten sonra site haritalarını güncelleme

Bu durumlarda bir site haritası, Googlebot’u yeni içeriğe yönlendirmeye ve Googlebot’a izole sayfaları nerede bulacağını göstermeye yardımcı olabilir. Bir site haritası, hangi içeriğin taranacağına öncelik vermek için de kullanılabilir; bu, büyük siteler için yararlıdır.

Waisberg sözlerine ek olarak “Bir site haritası hiçbir şeyi garanti etmez” diyor. Yani, Google, bir site haritasındaki her URL’yi sürekli taramayacak. Tersten bir bakışla, bir site haritasına URL eklememek de, taranmayacaklarını garanti etmez. Google, bir site haritasında bulunsalar da bulunmasalar da sayfaları bulabilir.

Google Search Console’da site haritası nasıl eklenir?

Site haritasına sahip olmanın zararı yok

Google, tüm sitelerin bir site haritasına sahip olmasını açıkça önermese de, Waisberg, site haritasına sahip olmanın herhangi bir zararı olmadığını belirtiyor. Dolayısıyla, sitenizin bir haritaya ihtiyaç duyup duymadığından emin değilseniz, yine de bir tane kullanabilirsiniz. Ancak dikkatli davranmakta fayda var.

Waisberg, “Çoğu durumda, siteniz bir site haritasına sahip olmaktan fayda sağlar” diyor.

Google, otomatik oluşturulmuş site haritalarını öneriyor

Site haritaları oluşturmak söz konusu olduğunda, Google, manuel olarak oluşturulanlar yerine otomatik oluşturulan site haritalarının kullanılmasını öneriyor.

Web sitenizi çalıştıran sistem sizin için otomatik olarak site haritası dosyaları oluşturur. Bunun için WordPress eklentileri ve Drupal uzantıları da bulunuyor.

Site haritaları ve Search Console’daki site haritaları raporu hakkında daha fazla bilgi için videoyu izleyebilirsiniz.

 

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...