Ana SayfaSEODizine eklenmemiş sayfalar site kalitesinin kötü olduğunu mu belirtiyor?

Dizine eklenmemiş sayfalar site kalitesinin kötü olduğunu mu belirtiyor?

-

Google Search Console kapsam raporunda karşımıza çıkan “Hariç Tutuldu” ibaresine sahip etiketlenen sayfalar site kalitesinin kötü olduğunu mu belirtiyor?

Search Console kapsam raporunda “Hariç Tutuldu” ve “Tarandı ve dizine eklenmedi” olarak karşımıza çıkan sayfalar sitenin kalite sorunlarının olduğuna dair bir işaret midir? Google’dan John Mueller, Ori Zilbershtein’e sorduğu bu soruya “evet” ima edecek yanıt verdi.

Ori Zilbershtei: “Taranmış ve şu anda dizine eklenmemiş sayfalar mevcut, internet sitesi için oldukça önemli olan bu sayfalar kimi zaman index almıyor. Bu içeriğin dizine eklendiğinden nasıl emin olunabilir” sorusunu Twitter üzerinden John Mueller’e yöneltirken bu esnada John Mueller’den cevap gecikmedi.

John Mueller bu soruya: “Sayfaları dizine eklemeye zorlayamazsınız. Tüm internet sitenizdeki tüm içerikler dizine eklenmemesi normaldir. Bu o sayfa ile ilgili bir sorun barındırmıyor daha çok site genelini ilgilendiren bir durumdur. Bunun çözümü için öncelikle iyi bir site yapısı oluşturmak ve internet sitesinin mümkün olduğunda en kaliteli içeriklerle yayın yaptığına emin olmak yapacağınız en iyi çalışmadır.” şeklinde cevap verdi.

Dizine eklenmeyen sayfalar site geneliyle ilgili bir durum!

Taranmış fakat dizine eklenmeyen internet sitelerimizde ilgilenmemiz gereken ilk konu o sayfa değil internet sitesi genelinde bir sorun olacağını belirten John Mueller bu cevabının ardından “İyi bir internet sitesi yapısı” diyerek de iç seo’nun önemini vurguladı.

Dizine eklenmemiş olarak tanımlanan sayfalarınız gelecekte dizine eklenebilir veya eklenmeyebilir: Bu URL’yi taramak için ısrarla yeniden göndermenize gerek yok.

John Mueller’in defalarca dizine ekleme sorunlarının cevabını internet sitesinin kalite sorunu olduğunu biliyoruz. Sayfaların indeks alması için kalite kontrollerinden geçirmeniz gerekmekte; bunun için internet sitenizin Core Web Vitals’e uygun olmasını denetleyin ve site içi hataları sıfıra indirgemeye çalışın.

Emirkan Damar
Emirkan Damar
SEO alanında yazılar yazan Emirkan, iki yılı aşkın İmza İnternet Teknolojileri ekibinde yer alıyor. 20 Yaşındayım, Nişantaşı Üniversitesinde Bilgisayar Programcılığı ikinci sınıf öğrencisiyim, okuluma ek olarak İmza İnternet Teknolojilerinde Dijital Pazarlama alanında çalışmalar yapıyorum. Kişisel bloğumda da kendi deneyimlerimi ve dijital gelişmeler hakkında tecrübelerimi ve güncellemeleri sizlerle paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız,...