Ana SayfaE-TicaretEfsane Cuma satışları yüzde 12 arttı

Efsane Cuma satışları yüzde 12 arttı

-

Tüm dünya genelinde büyük indirim ve kampanyalar ile desteklenen 25 Kasım Efsane Cuma’da satışlar 2021’e göre yüzde 12 oranında artış kaydetti. Yılbaşı ve tatil döneminde ise satışların yüzde 2,5 daha artması bekleniyor.

Enflasyon ve “düşen tüketici duyarlılığı”, bu yıl Efsane Cuma etkinliklerinin düşmesine yol açtı. Bunun dışında pandemi sonrasında, insanların yeniden fiziki mağazalardan alışveriş yapmaya başlaması da hazırlanan raporlarda dikkat çekti.

İşte Efsane Cuma raporundan dikkat çekenler

Adobe Analytics tarafından yapılan araştırmalarda, online satışların %2,3 artarak 9,12 milyar dolara ulaştığı belirtildi. Şirketin başlangıçtaki tahmini 9 milyar dolardı.  Sensormatic Solutions tarafından hazırlanan bir diğer rapora göre, Covid-19 salgınları ve kısıtlamalarıyla nedeniyle müşteri kaybeden fiziki mağazaların 2021’e kıyasla yüzde 2,9 oranında müşteri artışı yaşadığı belirtildi.

Bloomberg’in raporuna göre AMV trafiği yüzde 1,2 arttı. AVM’lerdeki etkinlik, AVM dışındaki mağazalara göre 2021’e kıyasla %4,7 arttı. Bazı raporlar, kalabalığın daha az olmasına rağmen birçok mağazanın personel sorunları yaşadığını da gösterdi. Bu durum kötü bir müşteri deneyimi yaşattığı gibi daha uzun bekleme sürelerine yol açtı. Pandemi döneminde yeni sürece adapte olan şirketler için pazarlama etkinliklerinde bu tür durumlara karşı hazırlıklı olunması istendi.

Shopify satıcıları rekor kırıyor

Online etkinliklerde dikkat çeken alanlardan birisi de Shopify oldu. Shopify tarafından yapılan açıklamaya göre ticari etkinliklerde 3,36 milyar dolarlık satış ile rekor kırıldı. Alışveriş yapanların ülkesel dağılımlarında ise liste şöyle oluştu; Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Kanada. Başlıca ürün kategorilerinde ise giyim ve aksesuar, sağlık, güzellik, ev ve bahçe geldi.

İstatistiklerle genel durum ise şöyle;

  • Ortalama alışveriş sepeti 102,31 dolar
  • Ekonomik belirsizlik birçok kişiyi alternatif ödeme yöntemlerine yöneltti. Örneğin, şimdi satın al sonra öde (BNPL) siparişleri, 19 Kasım haftasında bir önceki haftaya göre yüzde 78 arttı. BNPL gelirleri aynı dönemde yüzde 81 arttı

Bu veriler neden önemli?

Her şeye rağmen tüketiciler harcamaya devam ediyor. Online tanıtım yapan e-ticaret siteleri ve reklamverenler, yüksek dönüşler alıyor.

SEO ve Dijital Pazarlama ile daha fazla müşteriye ulaşmak ister misiniz?

Uzman ekibimiz ile sizleri daha üst sıralara çıkartıyor işlerinizi büyütüyoruz!

İletişim

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...