Ana SayfaSEOEski ve kalitesiz içeriklere ne yapmalıyız?

Eski ve kalitesiz içeriklere ne yapmalıyız?

-

Yıllar geçtikçe bazı yazılarımız güncelliğini yitiriyor ve eskidiği için yeterli ilgiyi görmüyor. Aynı zamanda geçmişte ürettiğiniz yeterli sıralamayı alamayan yazılarınızı ne yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız yazımızda bu sorunlara cevap bulacaksınız.

Eski içeriğe ne yapmalıyız?

Eski içerik kalitesiz içerik demek değildir. Öncelikle içeriğinizi iyi analiz etmeniz gerekiyor. Arama motorlarında sıralama alıyor mu? eğer alıyor ise gelen kullanıcı içeriğinizde ne kadar duruyor veya içeriğiniz ile reaksiyona geçiyor? bu soruları küçük bir araştırma ile cevaplandırabilirsiniz. Eğer içeriğiniz sıralama almıyor ve kullanıcılar içeriğiniz ile etkileşime girmeyip çıkıyor ise içeriğiniz kalitesiz demektir. Eski içeriklerinizi günümüze göre güncelleyebilir ve daha iyi sıralama almasını sağlayabilirsiniz.

Kalitesiz içeriğe ne yapmalıyız?

Kalitesiz içerik sitenizin genelini etkileyen önemli durumlardan birisidir. İçeriğinizin kalitesiz olduğuna emin iseniz içeriğiniz silebilir 301 yönlendirme ile benzer daha kaliteli bir içeriğe yönlendirebilirsiniz. İçeriğinizi kurtarmak istiyor iseniz içeriğinizi güncelleyerek daha kaliteli hale getirebilirsiniz, iyileştirme çalışmalarınız sonuç vermiyor ise içeriği daha iyi bir içeriğe yönlendirmek en mantıklısı olacaktır.

John Mueller konu hakkında ne diyor?

Google’dan John Mueller’e canlı yayın sırasında yöneltilen soruya net bir şekilde cevap veriyor.

John Mueller’e yöneltilen soru;

“Eski ve kalitesiz Bütün makaleleri kaldırmalı mıyım, bu web sitemi etkiler mi yoksa bunu saklamalı mıyım?”

John Mueller ise bu soruya şöyle cevap verdi;

“Sanırım bu, web sitenizle, adınızla yayınlamak istediğiniz iyi bir içerik olduğunu düşündüğünüz bir şeyse, o zaman saklardım. Eski olması kötü olduğu anlamına gelmez. Ama bakarsanız ve ah, bu benim için utanç verici, yayında olmasını istemiyorum, çok kötü” derseniz. O zaman ya iyileştirin ya da kaldırın.”

John Mueller’in cevabından anlayacağınız üzere kalitesiz içeriğinizi ya iyileştirin ya da kaldırmaktan çekinmeyin.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...