Ana SayfaSEOExcel ile Seo Performansı Nasıl Arttırılır?

Excel ile Seo Performansı Nasıl Arttırılır?

-

Bir SEO uzmanı kodlamadan metin yazarlığına ve daha da önemlisi verileri kullanmaya kadar pek çok konuda bilgi sahibidirler. SEO uzmanları verileri analiz etme, düzenleme ve optimize işleri için genellikle Excel ve Google E-Tablolar kullanmaktadır. Bu bağlamda inceleyeceğimiz Excel, yalnızca veri toplama değil aynı zamanda sağlam bir analitik oluşturmada ve verileri daha düzenli olarak görselleştirmede önemli rol oynamaktadır.

Ayrıca veriler hızlı bir şekilde Excel’e aktarıldığı takdirde zamandan tasarruf edebilmektedir. Tüm bu özellikler daha hızlı çalışma olanağı sağlamaktadır. Sadece bir fare tıklaması ile karmaşık görünen raporlar bir anda elde edilmektedir. Faydalarının yanı sıra kullanımı oldukça zordur. Bazı zamanlarda rapor hazırlamak çok uzun zaman alabilmektedir. 

Excel ile seo performansı arttırma yolları
Excel ile seo performansı arttırma yolları

SEO için Excel kullanımının faydaları

Pazarlamada bazı temel SEO Excel becerilerini bilmek faydalı olacaktır. Excel’den son derece fayda sağlayabilmek için şunları iyi bilmek gereklidir:

  • Grafikler tasarlayın ve oluşturun.
  • Regresyon analizi gerçekleştirin.
  • Histogramlar oluşturun.
  • Kendi makrolarınızı programlayın.
  • Pivot tablo kullanın.
  • Veri kümelerini karşılaştırın.

Excel’in pek çok işlevi bulunmakta ve SEO alanında hangi işlevin işinize yarayacağını bulmak oldukça güç olmaktadır. İster işe yeni başlamış olun isterse bir SEO uzmanı olun Excel’in SEO için kullanmış olduğu temel işlevleri bilmediğiniz sürece rakiplerinizden her daim geri planda kalırsınız. 

Excel’in SEO için kullandığı 8 önemli işlevi

Öğrenilecek olan en basit işlev DÜŞEYARA ile veri kümelerini karşılaştırabilirsiniz. FREQUENCY formülü ise histogram oluşturmanıza yardımcı olur. Histogramlar verilerin grafiksel olarak sunulması için kullanılmaktadır.

Bir diğer işlev Regresyon Analitiği’dir. Bu işlev pazarlamacılar için oldukça önemlidir. Çünkü iki değişken arası ilişkiyi çözümlemeye yardımcı olur. MAKRO FORMÜL, bir düğme ile komutları kaydeden ve bu sayede zaman kazandıran bir işlevdir.  PİVOT TABLOLARI, tablo verilerini düzenleme görevindedir.

Bu özellik ile verileri hızlıca arayabilir, özetleyerek sunabilirsiniz. Bir diğer işlev İKAME’dir. Adından da anlaşıldığı üzere yerine koy işlevi, belirli bir metni veya sayıları değiştirmek üzere kullanılır. Word belgesinde yer alan “Bul ve Değiştir” komutuna benzer görevi vardır diyebiliriz.  Excel sayfasında aramak istediğiniz dize var ise REGEXTRACT ile tüm eşleşmelerini çıkarabilirsiniz. BİRLEŞTİR işlevi ile birden çok hücrenin içeriği birleştirebilirsiniz. 

Excel’in karmaşık görüntüsü başta herkesi endişelendirir. Zamanla nasıl çalıştığını ve verileri nasıl düzenlediğini görmek ise iş hayatınızı olumlu yönde etkiler. Excel SEO becerilerine sahip olmak daha iyi araştırmalar yapmaya ve verileri daha iyi anlamaya yardımcı olmaktadır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...