Ana SayfaSEOGlobal SEO stratejilerinde dikkat edilmesi gerekenler

Global SEO stratejilerinde dikkat edilmesi gerekenler

-

Müşterilere internet üzerinde eşsiz deneyimleri aktarmak için onlara kendi dillerinde ulaşmak büyük önem arz etmektedir. Global SEO stratejisi ise asıl bu noktada önemlidir.

İçerik oluştururken tüm içerikleri kullanıcı odaklı düşünerek yazmalısınız. Bu noktada ise öncelikli olarak özelleştirmelere başlamadan önce  yerelleştirme için  önce hedef kitlenin psikolojisini, alışkanlıklarını, davranışlarını ve nasıl arama yaptığını incelemelisiniz. İşte başarılı bir SEO stratejisinin ana başlıkları:

Global SEO Stratejilerinden Olan Anahtar Kelime Araştırması

Gerekli tüm anahtar kelime araştırmaları ürün veya içerik bazlı olması farketmeksizin hedef bölgedeki profesyonel ve yerli halkı tanıyan dilbilimciler tarafından yapılmalıdır ki ürün pazarlamasında öne çıkılsın.

Yerel Dil Özelinde Çeşitli Anahtar Kelime Araştırmaları

Kendi dilinizde kullandığınız anahtar kelimeleri bir dilden istediğiniz çevirirseniz yerel halkın kullandığı popüler kelime gruplarını, kelimenin yerel halk tarafından nasıl kullanıldığını veya popüler arama şekillerini kaçırmanıza sebep olur. Bu yüzden her ülke bazında yeni bir anahtar kelime araştırmaları yapılması gerekmektedir. Eğer detaylı bir çalışma yürütürseniz kendi ülkenizdeki bazı anahtar kelimelerin farklı dillerde kullanılmayışını veya farklı anlamlarda kullanıldığını görürsünüz.

Global SEO stratejilerinde dikkat edilmesi gerekenler

Bölgesel Araştırmalar Yaparak Anahtar Kelimeleri Bulmak 

Bu kısımda ise kelimeyi veya içeriği yerelleştirmeden en iyi sonucu almak için bölgesel olarak araştırılmalı aynı ülkenin çeşitli bölgelerinde tek anahtar kelime birok farklı anlamda kullanılabilir. Bölgenin kültürüne ve kavrama için kullandığı kelime skalasına dikkat edilmesinde fayda vardır. 

Paylaşım Yapacağınız Kitleye Özel Kelimeyi Doğru Seçtiğinize Emin Olun

Hedef kitlenizin kavrayışı anahtar kelime seçimlerinizde marjinal ölçekte etkilidir. Müşterilerinizin yaşına, cinsiyetine kısaca demografik yapısını ve satın alma gücünü dikkate alırsanız doğru anahtar kelimeleri seçebilirsiniz. 

Hedef Kitlenizin Tarayıcıları Kullanışlarına Stratejik Yaklaşın

Hedef kitleniz sıklıkla hangi cihazı kullanıyor? En sık kullandığı arama motoru nedir çocuğun?  Kullanmayı tercih ettiği belirli uygulamalar veya alışveriş siteleri var mı ? En sık satın alınan ürünler nelerdir? Bu soruları cevaplandırabiliyorsanız anahtar kelimeleri de içeriğiniz doğrultusunda cevapların yönlendirmesi ile seçerseniz başarıyı yakalama şansınız yüksektir. 

Global SEO stratejilerinde dikkat edilmesi gerekenler

Global SEO Stratejisinde İçerik Üretimi

Markanızı veya çalışmanızı müşteri görüsüne sunmadan önce yerelleştirilmeye uygun ve birden fazla hazır içeriğe sahip olmak, farklı pazarlara, bölgelere açılma noktasında diğer firmalar ile rekabetten hızlıca sıyrılmanızı sağlayarak diğer firmaların yaşadığı sorunlardan sizi koruyacaktır. Yerelleştirilmiş içeriklerinizi elinizde var olan taslaklara göre  global SEO stratejinize uygun şekilde kolayca senkronize etmenizi sağlayacaktır.

SEO Belgelemesinin Önemi

Global SEO stratejinizi maddeleştirerek ve bölgeye, müşterilere göre diller arası tutarlılığın sağlanması beraberinde içerik üretimi yapan ekip performansı arttırılabilir.

Global SEO stratejilerinde dikkat edilmesi gerekenler

Stil Kılavuzunu Maddeleştirerek Oluşturun

Kendi ana dilinizdeki içerikleriniz için bir kılavuzunuz olabilirsiniz ancak her hedef kitle için her bölge için belirli şablonları olmalıdır. Kültürel değerleri ve davranışları oturtup maddeleştiriken yapılması uygun olmayan durumları ve içerikler belirlenmeli. Örneğin, Türkiye’de gündelik ifadeler profesyonel bir yaklaşımdan uzak olarak görülebilir. 

Ortak Terminoloji Sözlüğü Tasarısı

Başarıya ulaşmak adına içeriklerinizin ortak bir soyut dili olmalı ki  bunun içinde bir CAT aracı kullanmalısınız ve terimleri gerektiğinde ise güncellenmelidir.

Geri bağlantı (Backlink) Dönütleri İçin Yerel Sitelerin İncelenmesi

Müşterilerinize ulaşmada etkili yöntem de geri bağlantılar oluşturmaktır. Demografik yapıya göre geri bağlantı oluşturabileceğiniz tüm kaynakları inceleyin. Sonrasında araştırma sonucunda sahip olduğunuz bilgi ve bilgi altyapısı, çalışmalarınızı daha verimli hale getirir. 

Sonuca baktığınızda ise global SEO stratejisinin başarıya ulaşması için müşteri ile ne  kadar empati halinde  olunması etkilidir. Hedef kitlenizin ne istediğini bilmek, tarayıcılarda yerelleştirme politikanızı daha kaliteli hale getirmenizi sağlar. 

SEO intibaklı yazıların herhangi bir ürün veya içerik yerelleştirme stratejisinin kilometre taşıdır. Global SEO stratejik çalışmaların gelişmesi için zaman ayrılmalıdır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...