Ana SayfaSEOGoogle arama konsolundaki coğrafi hedefleme, arama sıralamalarına zarar verebilir

Google arama konsolundaki coğrafi hedefleme, arama sıralamalarına zarar verebilir

-

Google Search Console üzerinden web siteleri için belirlenebilen coğrafi hedefleme (Geotargeting) seçeneklerinin arama sıralamalarındaki etkilerini John Mueller açıkladı. Doğru bir şekilde yapılandırılmamış ayarlar nedeniyle sitelerin arama sıralamalarında kayıp yaşayabileceği belirtildi.

Web siteleri için gelişmiş ayarlara ulaşılması adına Google arama konsolu kullanılabiliyor. Konsolda yer alan coğrafi hedefleme ile birlikte web sitenin hangi ülkedeki kullanıcıları hedeflediği belirlenirken bu özelliğin Google tarafından ne kadar dikkate alındığı ve yanlış yapılandırma sonrasında arama sonuçlarında sıra kaybı yaşanıp yaşanmayacağı Google arama bölümü başkanı John Mueller’e soruldu.

Google Sitenizin Hedef Ülkesini ve Dilini Nasıl Belirliyor?

Arama sıralamasına zarar verebilir

John Mueller yaptığı açıklamada, “Google Search Console’un “coğrafi hedefleme” olarak da bilinen uluslararası hedefleme özelliğini kullanmak, geniş bir kitleye ulaşmaya çalışıyorsanız arama sıralamalarına zarar verebilir.” dedi. Aleem Bawany adlı bir SEO uzmanı tarafından yöneltilen soruda, benzer iki projede ana siteyi desteklenen kardeş sitenin daha iyi sonuçlar aldığı belirtildi. Bu soruya yanıt vererek duruma yönelik merak edilenleri açıklayan John Mueller, sorun yaşanan site ile ilgili inceleme yaptıktan sonra ise bu durumun nedeninin Search Console’daki uluslararası hedefleme ayarlarından kaynaklandığını söyledi.

Araştırma sırasında manuel ceza ve spam gibi pek çok farklı kriteri inceleyen Mueller, daha sonrasında sitedeki bir detayı fark etti. Kullanıcının Search Console’daki uluslararası hedefleme ayarlarını Pakistan için ayarlamış olduğu ortaya çıktı. Mueller bu tespit sonrasında ise coğrafi hedefleme ile ilgili genel bir değerlendirme yaptı. John Mueller’in açıklaması ise şöyle oldu;

“Fark ettiğim tek şey, Pakistan için Search Console’da coğrafi hedeflemenin ayarlanmış olması. Bu tasarım gereği mi, yapmaya çalıştığınız bir şey mi bilmiyorum. Genel İngilizce konuşulan bir haber sitesi yapmak istiyorsanız, coğrafi hedeflemeyi kapatmak mantıklı. Yani bu size yardımcı olabilecek bir şey.”

Mueller, dünya genelinde bir hedeflemenin yapılmış olması halinde Search Console’da uluslararası hedeflemenin “kesinlikle” kapatılmasını öneriyor. Pakistan ya da başka bir ülkenin seçilmesi halinde o ülke arama sonuçlarında sitenin ön planda olması sağlandığı gibi diğer coğrafi bölgelerde site arka plana alınabiliyor. Mueller’e göre bu bölümde yapılacak değişikliklerin etkisi bir hafta ile birkaç aya kadar sürebilir.

John Mueller’in açıklamalarını aşağıdan izleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO'ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

SEO’ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), çevrim içi görünür olmanıza, hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için gerekli bir stratejidir. SEO çalışmaları zaman ve emek gerektiren uzun...