Ana SayfaSEOGoogle Güncellemesi: Reklam gösterim modelleri negatif sinyal verebilecek

Google Güncellemesi: Reklam gösterim modelleri negatif sinyal verebilecek

-

Google webmaster blogunda iki yeni gelişmeyi bizlerle paylaştı mobil uyumluluk ve reklam gösterimi ile ilgili yaptığı güncelleme bilgilerine göre anlıyoruz ki Google kullanıcı dostu sayfalar kalite açısından yine ön planda tutulmaya devam ediyor.

1- Mobil uyumlu etiketi kaldırılıyor ve basitleştirmeye gidiliyor

“Mobil Uyumlu” etiketi artık arama sonuçlarından kaldırılıyor arama sonuçlarında böyle bir görünüm olmayacak. Mobil uyumluluğun sıralama sinyallerindeki öneminde bir değişim olmadığı gibi hala çok kritik bir sinyal olduğunu da hatırlatıyor Google.

Google’ın mobil cihazlara uygun olması ile ilgili 2 yıl önce yazdığı buradan okuyabilirsiniz.

Mobil Uyumluluk

 

2- Reklam gösteriminin kullanıcıları rahatsız etmesi artık negatif sinyal

Gercek içeriğe erişimi engelleyen ve ekranını kaplayan pop-up lar (interstitial) kullanan site/sayfalar kullanıcı deneyimini oldukça olumsuz etkiledikleri için arama sonuçlarında artik eskisi gibi performans sağlayamayacaklar. Yani bu durumu artık negatif bir sinyal olarak arama performansına dahil ediliyor olacak. Google bu gelişmelerin 10 Ocak 2017 itibariyle yayında olacağını düşünüyor fakat unutmamak gerekir ki buna hazırlıklı olmaya şimdilerden başlamalıyız.

Telefonunuz ile web sayfalarını gezerken mutlaka o kötü görüntüye sahip reklamlar ile karşılaşıp bazen geçmesini beklemek zorunda kalıyorsunuz bazen de “X” tuşunu bulup kapatmaya çalışıyorsunuzdur. Artık web sayfaları en önemli gelir kaynağı olan reklam modellerinin bir çoğunda bu modeli kullanmakta.

Google’da kullanıcıların bu durumdan oldukça fazla rahatsız olduğunu bildiği için bu durumları artık negatif bir sinyal olarak kabul edecek. Tabi ki bu kriterlerden sadece 1 tanesi olacağını da unutmamak gerekir bu şekilde olan bir sitenin sıralamadan tamamen düşeceğini ve performans kaybı yaşayacağını söylemek de doğru değil.

İçeriği az erişilebilir hale getirmiş mobil örnekler

reklam gosterimleri sinyal

 

Örnekte yer alan model gibi geçiş reklamlarına sahip site/sayfalar organik search performanslarında  negatif sinyal olarak puanlama alacaklar

reklam gosterimleri

 

Kaynaklar:

https://webmasters.googleblog.com/2016/08/helping-users-easily-access-content-on.html

http://lifehacker.com/google-wants-to-put-an-end-to-pop-over-ads-you-have-to-1785650575

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...