Ana SayfaSEOGoogle Keşfette (Discovery) Nasıl Öne Çıkarsınız?

Google Keşfette (Discovery) Nasıl Öne Çıkarsınız?

-

Google Keşfet’te (Discovery) öne çıkmak, dijital varlığınızı artırmanın etkili yollarından biridir. Bunun için; yüksek kaliteli ve ilgi çekici içerikler oluşturmak, SEO uyumlu başlıklar ve açıklamalar kullanmak, güncel konuları işlemek, görsel ve video içeriklerine yer vermek gerekir. Ayrıca, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve sayfa hızını optimize etmek de önemlidir. Bu stratejiler, Google’ın algoritmalarının içeriğinizi daha fazla kullanıcıya ulaştırmasını sağlar ve sitenizin görünürlüğünü artırır.

Google Keşfet Nedir?

Google Keşfet, kullanıcıların ilgilerine ve geçmişlerine dayalı olarak kişiselleştirilmiş içerikleri keşfetmelerine olanak tanıyan bir özelliktir. Kullanıcıların arama yapmadan önce ilgi çekici içerikleri bulmalarına yardımcı olur. Kullanıcıların daha önce arama yaptıkları konular, ilgilendikleri alanlar ve gezdiği web siteleri gibi faktörlere dayalı olarak öneriler sunar.

Google Keşfet, haberler, makaleler, bloglar, videolar, ürün incelemeleri, seyahat rehberleri ve daha fazlası gibi çeşitli içerik türlerini içerebilir. Kullanıcılar, ilgilendikleri içerikleri beğenebilir, paylaşabilir veya saklayabilirler. Bu şekilde, Google, kullanıcıların ilgilerini daha iyi anlayarak daha uygun içerikler sunabilir. Google Keşfet, Android ve iOS cihazlarda Google uygulamasının bir parçası olarak veya Google Ana Sayfası’nda kullanılabilir.

Google Keşfet
Google Keşfet

Google Keşfet Avantajları

Google, dünya üzerinde en sık kullanılan arama motorlarından biridir. Eğer sistemin içinde yer alıyorsanız kendinizi öne çıkarmanız gerekir. Google’ın ise bu konuda kullanabileceğiniz bir çok aracı bulunmakta. Reklam vermeden organik bir şekilde sitenize trafik çekmenin en iyi yollarından biri de Google Keşfettir. Google Keşfet’in avantajları sıralayacak olursak:

 • Web siteniz Google tarafından önerildiği için kullanıcılar üzerinde güvenilir bir site izlenimi bırakır
 • Google tarafında markalaşmış olursunuz
 • Web sitenizi Google Keşfet ile optimize ederseniz SEO çalışmalarınız kolaylaşır

Google Keşfet Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

Google Keşfet optimizasyonu, sizi Google’ın bu özelliğinde daha görünür hale getirmek için önemli adımları içerir. İlk olarak, kullanıcılar için değerli, özgün ve nitelikli içerikler oluşturmalısınız. Ardından, sayfa hızını optimize ederek hızlı yüklenen içerikler sunmalısınız. AMP kullanarak mobil uyumluluğu artırabilir ve kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz. Başlık ve açıklamaları doğru anahtar kelimelerle optimize ederek içeriğinizi tanıtabilirsiniz. Görsel ve video içerikleri de optimize ederek çekiciliği artırabilirsiniz. Ayrıca, yapılandırılmış veri kullanarak içeriğinizi daha iyi anlaşılır hale getirmeli ve sosyal medya platformlarında paylaşarak popülerliğini artırmalısınız. Sürekli güncel ve mobil dostu içerikler sunarak Google Keşfet’te daha fazla görünürlük elde edebilirsiniz.

Google Keşfet’te Nasıl Öne Çıkarsınız?

Google Keşfet’te yer almak için dikkat edilmesi gereken 3 önemli unsur vardır; görsellik, mobil uyumluluk ve ilgi çekici içerikler. Bu unsurları daha da ayrıntılı yazacak olursak:

 • İçeriklerinizde kullandığınız görsellerin kalitesinin ve çözünürlüğünün iyi olması gerekir.
 • Görselin içerikle uyumluluğu, alt başlığı ve dosya ismine dikkat edilmeli. Ayrıca, kullanılan görseller 100 KB değerinde ve en az 1200 px genişliğinde olmalı.
 • Görsellere max-image-preview:large ayarı yapılmalı.
 • İçeriklerinize video eklemeniz trafiği arttırabilir.
 • Google güncel ve popüler konuları öne çıkarır. Bu yüzden trendi takip etmeniz, içeriklerinizin özgün olması sizi Google Keşfet’e çıkaracaktır.
 • Meta açıklaması, içerik ve içerik başlığı birbiriyle uyumlu olmalı. Başlıklarda yanıltıcı ifadeler kullanılmamalı
 • İçeriklerde düzenli yayına önem verilmeli. 
 • AMP kullanan siteler akışta daha çok yer alır. Bunun için siteniz mobile uyumlu olmalı. 
 • İçeriklerinizin dili  anlaşılır olmalı.
 • İçerikleriniz güvenilir, verilen bilgiler doğru olmalı.
 • Yayınlanan içeriğin tarihi, yazarı belirtilmeli. İletişim ve yorum kısmı olmalı.
 • Şiddet ve nefret içerikli görseller ve fotoğraflar kullanmamalısınız.
 • İçeriklerinizde telif hakkına dikkat etmelisiniz. 
 • İçeriklerinizi hedef kitlenize hemen ulaştırmalısınız. Bunun için sosyal ağları kullanabilirsiniz
 • Sitenizi optimize ederek sitenin açılma hızını düzenlemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...