Ana SayfaSEOGoogle Mart 2024 Çekirdek Güncellemesi Başladı

Google Mart 2024 Çekirdek Güncellemesi Başladı

-

Google Mart 2024 çekirdek güncellemesi resmen duyuruldu. Google resmi açıklamasıyla güncellemenin neleri değiştireceği, hangi konulara dikkat edilmesi gerektiğini duyurdu.

Google 5 Mart 2024 tarihi itibariyle çekirdek güncellemesini başlattığını duyurdu. Kalitesiz içeriğe yönelik kapsamlı bir değişiklik içeren güncelleme, arama sonuç sayfalarında da değişiklikleri kapsıyor. Açıklamalara göre güncellemede hem çekirdek hem de spam güncellemesi birlikte yapılıyor. Bu da sonuçlarda ciddi değişikliklerin görülebileceğini gösteriyor.

Google Mart 2024 Çekirdek Güncellemesi Başladı
Google Mart 2024 Çekirdek Güncellemesi Başladı

Google Mart 2024 Çekirdek Güncellemesi Neleri Değiştirecek?

status.search.google.com/update sayfasından takip edilebilen güncelleme için 2-4 haftalık süre öngörülüyor. Google’ın yüksek kaliteli içeriğe yönelik başlattığı son dönemdeki çalışmalarını yeni güncelleme ile bir adım daha ileriye taşıyor.

Düşük Kaliteli İçeriklere Yer Verilmeyecek

Düşük kaliteli içeriklere sonuç sayfalarında yer vermek istemeyen Google, bu içerikleri yeni güncelleme ile daha fazla arka plana atacak. Büyük bir temizlik olarak algılanan yeni güncellemede bazı sitelerin ciddi trafik kayıpları yaşaması da muhtemel. “Arama sonuçlarında düşük kaliteli ve orijinal olmayan içeriklerin toplamda %40 oranında azalacağını göstermektedir.” diyerek durumu açıklayan Google, yüksek kaliteli içerik noktasında sunduğu önerilerin takip edilmesi gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Süresi Dolan Alan Adlarına Müdahale

Süresi sona eren ve boşa düşen alan adlarının satın alınarak yapılan spam teknikleri, yeni güncelleme ile sona erdirilecek. Otoriter, yüksek trafik almış ancak süresi sona ererek boşa düşen domainlerin alınarak spam için kullanıldığının farkında olan Google, güncelleme ile bu çalışmalara büyük bir darbe vuracak. Süresi dolmuş alan adlarının kötüye kullanımını engelleyecek Google, doğal olmayan hiçbir çalışmaya iyi bakmadığını böylelikle gözler önüne seriyor.

301 Yönlendirmeleri Manipülasyon Olacak

Boşa düşen domainlerin alınarak 301 yönlendirmeleri ile başka alan adlarına yönlendirilmesi de güncelleme kapsamında tutuluyor. Bu tip yönlendirmeler yapan kişiler de artık sitelerinde istediği sonuçları alamayacak. Bu tür durumların net bir şekilde spam olduğunu açıklayan Google, yeni temizliğinde bu tür çalışmaların yapıldığı alan adlarını da mercek altına alacak.

Tüm bu çalışmalar arama motoru sayfalarında ciddi değişiklikler yaşanabileceğini gösteriyor. Düşük kaliteli ve orijinal olmayan içeriklerin arka plana atılacak olması, Google uyarılarına uyarak içerikler yayınlayan sitelere yeni bir şans tanıyabilir. Sıralama sistemlerinde algoritma değişikliği ve iyileştirmeleri yapacak Google, önümüzdeki bir ay boyunca sıralamalarda oynaklıkların olabileceğini de gösteriyor.

Bu süre zarfında site sahiplerinin ve içerik yayıncılarının Google önergelerini takip etmesi, pozisyon değişiklikleri için kapsamlı bir değişiklik yapmaması öneriliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...