Ana SayfaSEOGoogle, rel=next/prev İşaretlemesini Desteklemeyi Bıraktı

Google, rel=next/prev İşaretlemesini Desteklemeyi Bıraktı

-

Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, rel=next/prev işaretlemesini desteklemeyi bıraktı. Bu durum bir kullanıcı tarafından fark edildi ve John Mueller tarafından da doğrulandı.

John Mueller’in kim olduğunu bilmeyenler, daha önceden hazırlamış olduğumuz “John Mueller Kimdir?” başlıklı yazımızı okuyabilirler.

 

Google, rel=next/prev İşaretlemesini Desteklemeyi Bıraktı

Google, 2011’de başlattığı rel=next/prev işaretlemesini desteklemeyi bıraktı. Ancak bununla alakalı herhangi bir bildirim gerçekleştirmedi. Üstelik Google’ın bu işaretlemeyi birkaç yıldır desteklemediği ortaya çıktı.

Peki Rel = next/prev Nedir?

Rel = next / prev, Google’a bu sayfaların daha büyük bir sayfa grubunun parçası olduğunu bildirmek için web sayfalarınıza ekleyebildiğiniz bir işaretti. Böylece, birkaç sayfaya bölünmüş bir makaleniz varsa, Google’a bu sayfaların aynı kümenin parçası olduğunu belirtiyordunuz. Google daha sonra kümedeki tüm sayfalardan gelen tüm sinyalleri ve içeriği birleştiriyordu.

John Mueller’e Google’ın rel=next/prev’i desteklemeyi bırakması ile alakalı sorular geldi ve Mueller Google’ın rel=next/prev işaretlemesini desteklemeyi bıraktığını doğruladı. Mueller’in doğrulamasını alan kullanıcılar, Google’ın desteğini ne zaman sorduklarında ise ilginç bir cevapla karşılaştılar, “Yıllar Önce”.

 

Peki Google Ne Tavsiye Ediyor?

Google, kullanıcılarına içeriklerini sayfalama vb. özellikler kullanarak birden fazla sayfaya bölmeleri yerine, aynı içerik için tek bir sayfa oluşturmalarını öneriyor.

Google bu konuda daha önce Twitter üzerinden şu açıklamayı yapmıştı;

“Yapılan çalışmalara göre, kullanıcıların tek sayfalık içerikleri sevdiği ortaya çıkmıştır. Ancak içeriği tek sayfada yayınlamanın mümkün olmadığı durumlarda bir içerik için birden fazla sayfa kullanılabilir. Kullanıcılarınız için en iyisini seçmeyi unutmayın”

Kaynak : Search Engine Land

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

SEO stratejileri ne sıklıkla güncellenmelidir?

0
Bu yazıda SEO ( Arama Motoru Optimizasyonu) stratejileri ve bu stratejiler hangi sıklıkta güncellenmeli hakkında bilgilere yer almaktadır. SEO İçin Arama İpuçları SEO stratejilerine geçmeden önce...