Ana SayfaSEOGoogle Search Rehberi: Yapay zeka ile içerik oluşturmak

Google Search Rehberi: Yapay zeka ile içerik oluşturmak

-

Google arama sonuçlarında daima orjinal ve kaliteli içeriklere yer verir. Özellikle kopyalanmış ve içerik bakımından değer katmayan tüm içerikler otomatik olarak tespit edilir ve sıralamalarda geriye atılır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza doğrudan giren yapay zeka teknolojisi, içerik çalışmalarında da etki etmeye başladı. Bu bağlamda Google arama sonuçlarını ne denli etkileyeceği merak sorusu oldu.

Google İçeriklerin Sıralama Faktörü Neler?

Google sıralama sistemi çeşitli kriterlerden oluşur. Tüm bunlar SEO denilen çalışmanın içerisinde bulunmaktadır. Ancak Google özellikle içerik yazılarında bazı kriterlere öncelik verir. Bunlar; uzmanlık, deneyim, otoriterlik ve güvenilirlik (E-E-A-T: expertise, experience, authoritativeness, and trustworthiness). 

Kısacası arama motoru, içeriğin düzgün yazılmasından çok, kullanıcıya yıllar geçse de daima faydalı bir bilgi sunmasına öncelik verir. Bu da beraberinde spam ve kopyalanmış içeriklerin gerilemesini getirir.

Google İçeriklerin Sıralama Faktörü Neler?

Yapay zeka duruma el attığında ise soru işaretleri oluşmaya başlar. Bir yapay zekanın yukarıda belirtilen Google içerik kriterlerine uymasını beklemek çok zor. Ancak gelişen teknoloji buna elverişli olabilir.

Google Search, bu konu hakkında çeşitli sorularla yanıt verdi. Aşağıdaki adımları takip ederek yapay zeka ile içerik oluşturmak hakkında detayları öğrenebilirsiniz.

Yapay Zeka İçeriği Google Arama Sonuçlarına Aykırı Mı?

Arama sonuçlarını özellikle manipüle eden ve faydalı bir içeriği olmayan yazılar Google arama sonuçlarına aykırıdır. Yazıların belli bir konu hakkında verimli bir içeriğe ihtiyacı vardır. Ancak eğer yapay zeka kullanarak bu verim elde edilirse, arama sonuçlarına karşı aykırı bir durum teşkil etmez.

Yapay Zeka İçeriği Google Arama Sonuçlarına Aykırı Mı?

Yapay Zeka İle Üretilen İçerikler Nasıl Belli Olur?

Google aramalarında düşük kaliteli içeriklerin tespit edilmesi yeni bir durum değil. Yukarıda bahsettiğim koşullara uymayan içerikler otomatik olarak sıralamada geriler. Yapay zeka ile üretilen içeriklerde bazen bu tip sıkıntılar meydana gelebiliyor. Bu nedenle Google arama botları bunları tespit ettiğinde kolayca sıralamada arkaya atabiliyor.

Google Yapay Zeka İçeriğini Neden Yasaklamıyor?

Yapay zeka teknolojisini biz yeni yeni tanımaya başlasak da aslında uzun zamandır kullanılan bir teknoloji. Özellikle habercilik sektöründe sıkça kullanılıyor. Google, yapay zekanın verimliliğinden memnun. Kısaca eğer yapay zekayı verimli bir bilgi akışı için kullanırsanız Google buna karşı gelmez.

İçerik Oluşturmak İçin Yapay Zeka Kullanmalı Mıyım?

Kaliteli ve orjinal bir içerik yaratmakta basamak olarak kullanabilirsiniz. Yapay zekanın oluşturduğu içeriği gözden geçirip pürüzlerini temizlerseniz uygun bir içerik yaratmış olabilirsiniz. Ancak yapay zekanın hızlı ve kolay bir sıralama faktörü olduğunu düşünürseniz o zaman Google arama sonuçları sandığınız gibi bir sonuç vermez.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...