Ana SayfaSEOGoogle spam içerik tespitinde %60 büyüme yakaladı

Google spam içerik tespitinde %60 büyüme yakaladı

-

Diğer arama motorları gibi Google’da spam içerik ile savaş içerisinde. Her geçen yıl spam algılama algoritmasını geliştirse de henüz spam içeriği tamamen engelleyebilmiş değiller. Özellikle ülkemizdeki Haber sitelerinin otoritesini kullanarak yayınladıkları spam içerikler ile ilk sıralara oturmasının mantıksız olduğunu ülkemizdeki SEO uzmanları Google’a hala anlam veremediğini belirtmek isterim. Google spam ile savaştığını ve paylaşılan raporda geçen yıllara göre daha iyi iş çıkarttığını belirtse de Haber sitelerinin spam içerik ile hala başta olması kafa karıştırıcı.

Spam Skoru (Spam Score) Nedir?

Yayınlanan rapora göre 2020 yılında Google 40 milyar spam sayfa tespit etti. Bir önceki yıla göre %60 civarında artış gösteren spam tespiti ile daha iyi iş çıkardığı ortada. Özellikle 2020 yılında daha fazla yayılan içerik virüsleri ile bir anda sitenizde 500 bin içerik birden oluşabiliyor siteniz Google’da spam içerikler ile sıralama almaya başlıyor. Bu durum ile birçok kez karşılaştık ve Google çoğu zaman bu içeriklerin virüs dolayısı ile oluştuğunu anlayıp dizine eklemediğini gördük. Tabi bu durum her zaman geçeri olmadı birçok site bu durumdan dolayı manuel ceza yedi. Bu tür spam sorunları ile karşılaşmamak için sitenizi düzenli aralıklar ile taramadan geçirmenizi öneririm.

Yapay zeka desteği

Hayatımızın her alanında yer edinmeye başlayan Yapay Zeka ile Google spam savaşında daha başarılı hale geldi. Açıklanan rapora göre otomatik oluşturulan spam içeriklerin geçtiğimiz yıllara göre arama sonuçlarında daha az göründüğünü belirtti. Oransal olarak %80 gibi yüksek değerlerin üzerine çıktıklarını belirtirken yapay zeka desteği ile daha başarılı hale geldikleri ortada. Yapay zekanın tespit yeteneğinin ise %50 oranlarında gezdiğini raporda sundular.

Spam reklamlar

Spam sadece organik arama sonuçlarında değil aynı zamanda reklamlarda spam’a maruz kalıyor. 2020 Yılında 3.1 Milyar spam reklamın kaldırıldığını açıklayan Google bu büyüklükteki spam reklam sayılarını kontrol etmekte hiç zorlanmıyor gibi görünüyor. Reklam denetimlerinde yapay zeka kullandıklarını düşünüyorum aksi halde 3.1 Milyar kontrol edilmiş reklam sayısı çok fazla.

Covid-19 Spam savaşı

Google, Korona virüs için ayrı çalışma yaparak insanları yanlış bilgilerden korumak için çalıştıklarını belirtti.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...