Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

Google Trends Daha Fazla Gerçek Zamanlı Verilerden Yararlanmaya Başlıyor

Google Trends daha fazla gerçek zamanlı verilerden yararlanmaya başlıyor.Google Trendler artık diğer servislerin arama oranlarını vermeye başladı. Panel üzerinden artık Google Web arama, Görsel arama, YouTube Arama, Google Alış-veriş arama ve Google Haberler aramalarını kullanıcılara vermeye başladı. Önceden olduğu gibi halen bu hizmetini ücretsiz olarak sunan Google sadece arama motorları için çalışma yapanlara değil aynı zamanda YouTube videolarının SEO değerlerini arttırmaya çalışanlar için arama sorgularını ve yoğunluğunu panel üzerinde göstermeye başladı.

Google Trends Daha Fazla Gerçek Zamanlı Verilerden Yararlanmaya Başlıyor

Yeni gelen özellikleri “Harry Potter” Araması ile beraber inceleyelim ve değişimlere göz atalım.

Üst tarafa eklenen açılır bir menü sayesinde arama sonuçlarına ulaşmak için bir hizmet seçebilirsiniz.

 

seo-secim-google-trends

Bu açılır menüden aramamız ile ilgili olan “YouTube Arama” verilerini seçerek devam ediyoruz.

 

 

seo-google trendler

Sayfanın en altında bulunan ilgili konular aracılığı ile kullanıcıların yaptığı benzer aramaları üstten seçim yaparak Popüler aramaları veya Artış gösteren aramaları bu tablodan rahatlıkla görebilirsiniz.  Harry Potter filminin önemli bir parçası olan “harry potter fidget spinner” son zamanlarda büyük çıkış yaşamış ve bununla ilgili yeni eklenen Google Alış Veriş sonuçlarına bakalım.

 

 

seo-google trendler

Buradaki sonuçlar Google Alış Veriş sonuçlarından alındığı için bize gösterdiği sorgular bir YouTube videosu veya Haber değil bir ürün Alış Veriş verilerine dayanarak sınıflandırılan tabloda benzer ürünler veya aramayı yapan kullanıcıların benzer aramalarını da gösteriyor.

 

Yeni Gelen Verilerin Kullanım Alanı

Bir içerik üretici iseniz sadece kendi açınızdan düşünmeniz size çok şey kaybettirecektir. Kullanıcıların yazdığınız konular veya satış yaptığınız ürünler hakkında ne tür aramalara yapıyor ne tür videolar izliyor hepsini yeni gelen özellikler sayesinde görebilirsiniz. Yazılarınızın hedef kelimesini girdiğiniz zaman yakın zamanda benzer sorguların artışını veya en alakalı sorguları görebilirsiniz. Bu verileri ister yazı etiketi ister yazı içi başlık olarak kullanırsanız şundan emin olalım ki sitenize katkısı büyük olacaktır.

Bölgesel bir iş yapıyor ve sadece içeriklerinizi o bölgeye iletmek istiyor iseniz bulunduğunuz yörenin arama Trendlerine erişebilirsiniz. Her insan aynı aramayı yapmayacağı gibi farklı kültürlere sahip bölgelerde diğer bölge ile aynı aramaları yapmaz bu yüzden çalışmalarınızın küçük bir kısmı bile olsa yöresel çalışmalara önem vermelisiniz.

 

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.