Ana SayfaSEOHangi sayfalar noindex ile etiketlenmeli? Hangi sayfalar kaldırılmalı?

Hangi sayfalar noindex ile etiketlenmeli? Hangi sayfalar kaldırılmalı?

-

Google’dan John Mueller, engellenmesi gereken sayfaların nasıl belirlenmesi gerektiği konusunda bilgi verdi. Ardından, bazı düşük trafikli sayfaların neden iyi olduğunu açıkladı. Hangi sayfalar noindex ile etiketlenmeli? Hangi sayfalar kaldırılmalı? sorularının cevaplarını paylaştı.

John Mueller, bir Google Webmasters Hangout’unda, hangi düşük trafikli sayfaların noindex ile etiketlenmesi gerektiğini ve hangileri hakkında endişelenmeye gerek olmadığını açıklığa kavuşturdu.

Organik Trafik Arttırma Yöntemleri

Trafiği düşük sayfalar zararlı mı?

Düşük performans gösteren sayfaları kaldırmanın iyi bir fikir olduğu genellikle anlaşılmaktadır. Düşük kaliteli sayfalar, düşük miktarda trafik çekme eğilimindedir ve no-index olarak etiketlenmeli veya tamamen kaldırılmalıdır.

John Mueller’in cevapladığı soru da bunun hakkında.

Soru özel olarak bir haber sitesi ile ilgili, ancak Mueller’in yanıtı haber sitelerinden daha fazlası için yararlı olacaktır.

İşte Mueller’e sorulan soru

“Haberler ve makaleler yayınlıyoruz.

Örneğin, her gün 100 yeni makalemiz var ve on tanesi bize organik arama trafiğinin %95’ini veriyor. Diğer 90’ı hiçbir işe yaramıyor.

Google’ın web sitemizin yalnızca %10’unun ilginç olduğuna karar verebileceğinden korkuyoruz.

Tüm yayıncılık içeriğinin genel kalitesini daha iyi hale getirmek için sıkıcı yerel haberleri noindex etiketi altında gizleme fikri var.

Ne düşünüyorsunuz?”

Google web sitesi kalitesini nasıl analiz ediyor?

Mueller, önce kalite düzeyinin ne olduğunu anlamak için Google’ın algoritmasının web sayfalarını ve tüm siteyi nasıl incelediğini  açıklıyor. Cevabı genel düzeydeydi, yani bir haber sitesi ya da başka herhangi bir site üzerinde uygulanabilir.

Mueller’in söyledikleri

“Genel olarak, içeriğe sayfa başına bakıyoruz.

Ayrıca, siteyi genel olarak anlamaya çalışıyoruz, bu sitenin ne kadar iyi çalıştığını anlamak için, bu kullanıcıların takdir ettiği bir şey. Her şey esasen çalışması gerektiği gibi çalışıyorsa.

Bu nedenle, tüm içeriğinizi düşünmek ve gerçekten neleri dizine eklemek istediğinizi düşünmek tamamen olanaksız değildir.”

Ardından Mueller, haber sitelerine odaklanıyor.

Trafiğin, bir haber web sayfasının kalitesinin düşük olup olmadığını değerlendirmek için kullanılacak metrik olmadığını belirtiyor.

“Ancak özellikle bir haber web sitesinde, kısa bir süre için ilginç olan, belki de daha çok yerel bir alan için günlük bazda bir anlık fotoğraf olan birçok makaleniz olması oldukça normal görünüyor.

Web sitenizde büyük, popüler hikayeler haline gelmemeleri normaldir.

Bu açıdan, örneğin, bu makalelere mutlaka düşük kaliteli makaleler demezdim.”

Bu nedenle, bir haber makalesinin popüler olmaması, kalitesinin düşük olduğu anlamına gelmez. John Mueller daha sonra içeriğin ne zaman gerçekten düşük kalitede olduğunu bilmenizi öneriyor. Okunması zor içerik, bozuk bir dil ve kötü yapılandırılmış içerik gibi konuları vurguluyor. Sonrasında, iyi ve kalitesiz içeriğin bir karışımına sahipseniz ne yapacağınızı söylüyor.

John Mueller açıklamalamaları geniş perspektifte devam ettirdi

“Öte yandan, yüzlerce farklı yazardan makale yayınlıyorsanız ve bunlar farklı kalitelerde geliyor ve bazıları gerçekten kötü, biraz zor okunuyorlar, kötü bir şekilde yapılandırılmışlar, dil kullanımları kötü… Ve bazıları, neredeyse sağladığınız yüksek kaliteli sanat eserleri. Daha sonra bir web sitesinde bu tür bir karışım oluşturmak, Google’ın ve kullanıcıların web sitenizde çok fazla değerli taşınız olduğunu anlamasını gerçekten zorlaştırır…

Bu yüzden içeri girip söyleyeceğim durum, bir çeşit kalite filtrelemesi veya vaktinden önce bir çeşit kalite çubuğu sağlamamız gerekiyor, böylece kullanıcılar ve Google tanıyabilir, bu gerçekten bilinmesini istediğim şey.

Ve bunların hepsi, belki kullanıcı tarafından gönderilen içerik, bu yayınladığımız bir şey çünkü bu insanlarla çalışıyoruz, ancak bilinmesini istediğimiz şey bu değil.

O zaman söyleyebileceğiniz durum budur, belki bunlara noindex koyacağım, ya da aslında gerçekten iyi olduklarını görene kadar başlangıçta bunlara noindex koyacağım.

Bunun için, bir çeşit kalite filtrelemesi sağlamanın mantıklı olduğunu görüyorum. Ama eğer bir haber web sitesi ise, burada… tanım olarak, çeşitli farklı makaleleriniz var, hepsi iyi yazılmış, makul, sadece konular uzun vadede ilginç değil, bu normal.

Bu, dizine eklenmesini engellemeniz gerektiğini söylediğim bir şey değil. Çünkü düşük kaliteli içerik değil. Daha az popüler içerik.

John Mueller kaliteli bir makalenin teşhisi konusunda önemli bir noktaya değindi. Temelde, düşük trafik nedeninin içeriğin popüler olmadığı veya makalenin kötü yazılmış olup olmadığını belirlemek için içeriğin kendisine bakılmasını söyledi.

Bir web sayfasının popüler olmaması, kalitesinin düşük olduğu anlamına gelmez. Böyle bir içerik bir siteye kötü yansımayacaktır. Düşük trafik, sizi olası bir soruna karşı uyaran bir bayrak olabilir. Ama sorunun kendisi değil.

İçeriğe bir göz atın ve düşük trafiğin olup olmadığını belirleyin:

  • Web sayfası bilgileri eski (iyi değil, iyileştirilmelidir)
  • Web sayfası zayıf (iyi değil)
  • Web sayfası popüler olmayan bir konuda (sorun değil)

Mueller’in açıklamalarının tamamını dinlemek için lütfen tıklayın.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?