Ana SayfaPazarlamaİçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

-

İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve hatırlamalarına yardımcı olur. İnsanların markanızı bildiğinden ve hatırladığından emin olmak için marka bilinirliği oluşturmak gerekir. Bunu sağlamak için en iyi yöntem ise içerik pazarlaması yöntemlerini kullanmaktadır.

Bütçenize Uygun Video Pazarlama İçeriği Nasıl Oluşturulur?
Bütçenize Uygun Video Pazarlama İçeriği Nasıl Oluşturulur?

Marka Bilinirliğini Anlamak

Marka bilinirliği, tüketicilerin markanızı ne kadar kolay hatırladığıdır. İnsanların markanızı duyması, markanız ile sorulara sahip olması, marka bilinirliği çerçevesinde işletmenizin büyümesinde kritik öneme sahiptir çünkü insanlar markanızı hiç duymamışlarsa sizden alışveriş yapmayı düşünemezler.

Belirtmek gerekir ki marka bilinirliği birçok anlamda insanların yalnızca markanızın adına karşılık akılarına yaptığınız işin gelmesinden fazladır. Elbette insanların şirketinizin adını bilmesini istersiniz, ancak belirli ayrıntıları adınızla ilişkilendirmeleri de başarı sağlayacaktır.

Örneğin: İnsanlar zihinlerinde sadece McDonald’s ismini bilmekle kalmayıp McDonald’s’ın ne servis ettiğini, bir McDonald’s bulmanın ne kadar kolay ya da zor olduğunu, ürünlerinin tutarlılığını yada tutarsızlığını, Palyaço maskotu gibi benzer unsurları da bütünleşik halde tutar. Bu da markanın kolay anımsanabilirliğini ihtiyaç duyulduğunda tercih edilme oranını arttır. 

Düşünce, his, duygu, davranış ve tercihlerimizi markalarla özdeşleştiririz. Bu öğeler belirli markaları diğerlerinden ayırt etmemize ve tercih etmemize yardımcı olur. Ancak tüm bu olumlu kazanımlar yalnızca marka farkındalığı ile başlar.

Örneğin çocuklar McDonald’s’ın var olduğundan sonrasında Happy Meal menülerinin olduğundan ve sonda ise menüde oyuncak olduğundan haberdar olmadan o Happy Meal oyuncağını istemezler.

içerik pazarlamasında kopyalanmış içeriklerden uzak durun
içerik pazarlamasında kopyalanmış içeriklerden uzak durun

İçerik Pazarlamasının Marka Bilinirliğindeki Rolü

Farkındalık, müşteri yolculuğunun ilk adımıdır. Bu, farkındalık olmadan satış gerçekleştiremeyeceğiniz manasına gelir. Günümüz müşterileri bir şey satın almayı düşündüklerinde internete yöneliyor. İnsanların %65’inden fazlası bir şey satın almadan önce internette araştırma yapıyor.

Marka bilinirliği için bir web sitesine sahip olmak ve SEO uyumlu içerik pazarlaması yapmak, müşterilerin ürün veya hizmetlerinizi aradıklarında içeriklerini görmesi ile satışları destekleyen bir rol oynar.

Marka Bilinirliği Oluşturmak için İçerik Pazarlamasını Kullanma İpuçları

Hedef Kitlenizi Tanıyın

Hedef kitlenizi ve onların ne isteyebileceklerini anlayın. Google’da ne arayacaklar? İçeriğinizin kullanıcıların hangi aramalarını karşıladığından emin olun. İçeriği doğru kanalize etmek müşterileri benzer oranda da etkileşime sokabilir.

Anahtar Kelimeler Kullanın

Hedef kitlenizin markanızın uzman olduğu konularda neleri ve nasıl aradığını öğrendikten sonra, anahtar kelime stratejinizi bu belirli aramalara göre oluşturun. Burada ki amaç Google’a sorularını sorduklarında sizin sitenizin çıkması.

İçeriğinizi Çeşitlendirin

Yalnızca blog yazılarına odaklanmayın. Ürün veya hizmet sayfalarına, e-postalara, Google İşletme Profili’ne ve sosyal medyada aktifliğe de ihtiyacınız var. İnsanların markanızı görmesine, tanımasına ve düşünmesine yardımcı olmak için kelimeler, videolar, grafikler, fotoğraflar vb. yayınlayın.

Düzenli Olarak Görünün

Hedef kitlenizin karşısına düzenli olarak çıkmalısınız. Bu da güçlü bir web sitesine sahip olmak, blogunuzda haftada en az iki kez paylaşım yapmak ve sosyal medya kanallarınızda her gün paylaşım ve etkileşimde bulunmak anlamına geliyor. Hedef kitlenize en iyi şekilde hizmet sunmak için seçtiğiniz içerik pazarlama yöntemlerini tavsiye edilen belirli periyotlarla kullanabilirsiniz.

Sabırlı Olun

İstikrarlı bir marka bilinirliği çalışması zamanla sonuç verecektir. Bu sebeple sabır olmak ve ilerleyen zamanlarda gelişimi görmek gerekiyor.

Bununla birlikte, içerik pazarlaması yoluyla marka bilinirliği oluşturmak özenli bir çalışma gerektirir ancak kalıcı etkileri vardır. Bir içerik pazarlama planı hazırlamak ve uygulamak zaman alır, ancak harcanan çabaya her zaman değer.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...