Ana SayfaWordPressİçerikte Kelime Sayısının Önemi

İçerikte Kelime Sayısının Önemi

-

İçeriklerde kelimelerin ifade ettiği anlam kadar, miktarı da önemlidir. Kısa metinlerle verilmesi gereken mesajı karşı tarafa yansıtmak mümkün olmayacağı gibi, binlerce kelimeden oluşan metinleriniz de sadece ilgili kimseler tarafından okunabilir. Bir blog sitesi için genelde yüksek kelime sayısı bir avantajdır; çünkü anahtar kelime sıklığının ayarlanması, daha fazla veri göstergesi destekleme imkanı, alt başlık imkanı sunması gibi faktörlerden dolayı blog yazılarında kaliteyi düşürmeden ve okuyucuyu korkutmadan uzun metinler kullanılabilir. Ancak, sadece uzun metin kullanmak için içeriği sıkıcı hale getirecek şekilde boğucu uzunlukta metinler yazmak istenmeyen bir tutumdur. Kullanıcıların sıkılıp sayfanızı terk etme sıklığının artması, sitenize gelecek trafik için olumsuz bir etkendir.

Kelime Sayısı İçin Uyulması Gereken Sınırlamalar Nelerdir?

Kelime sayısı için genel geçer bir kaide olmamakla birlikte, içerik türüne göre uyulması gereken sınırlar elbette vardır. Örneğin, reklam çalışmalarında kısa ve vurucu metinler genel olarak daha etkiliyken, makale okuyacağımız durumlarda uzun metinlerle karşılaşmaya hazır olmamız gerekir. Bu durum, oluşturmak istediğimiz metnin hangi mecralarda ne şekilde kullanılacağı sorusunu sorulmasına neden olur.

İçerikte Kelime Sayısının Önemi

Metniniz bir basın bülteni için mi yazılıyor yoksa sosyal medyada yayınlamak için mi? Sosyal medya için ise  hangi mecra? TikTok gibi rahat bir platformda mı yoksa LinkedIn gibi resmi bir platformda mı kullanılacak? Amacımızı belirleyen bu soruları sorup cevaplandırmak, birçok unsurda olduğu gibi kelime sayısını ayarlama noktasında da yolumuzu aydınlatacak önemli unsurlardan biridir.

İçeriklerde Kelime Sayısının Birbirine Yakın Olması Avantaj mı?

Kelime sayısı, daha önce de belirttiğimiz üzere metin türüyle doğrudan alakalıdır. Sitenizde kelime sayıları birbirine yakın olan tek tip içeriklerin bulunması iyi bir durum değildir. Genel olarak, sitemizde farklı içerik türlerine yani değişen metin uzunluklarında içeriklere sahip olmak arama motorları için daha değerlidir.

İçerikte Kelime Sayısının Önemi

Örneğin, e-ticaret sitenizde sattığınız ürün gruplarıyla alakalı bloglara da yer vermek, o ürün grupları ile ilgilenenleri sadece satın alma noktasında değil araştırma aşamasında da çeker ve sitenizin tanınırlığını artırarak hedeflerinize ulaşma konusunda büyük katkı sağlar.

Genel olarak, içerik oluşturmada kelime sayısının önemi yadsınamaz. Fakat, dikkate alınması gereken önemli unsurlar hedef kitle ve içerik kalitesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

Dönüşüm Hunisi Satışları Nasıl Etkiler?

0
Dönüşüm hunisi, satın alma süreçlerinin başından sonuna kadar izlenen yolları ifade etmektedir. Dönüşüm hunisinin kullanılması, satın alma süreçlerinin benzer bir yapıda ilerlemesinden kaynaklanmaktadır. Dönüşüm...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?