Ana SayfaPazarlamaKullanıcılar Ramazan'da Ne Arıyor, Ne İzliyor?

Kullanıcılar Ramazan’da Ne Arıyor, Ne İzliyor?

-

Yılın en çok reklam verilen dönemlerinden olan Ramazan’a az bir zaman kaldı. İnsanlar arasındaki bağların güçlendiği bu dönem, reklamverenlerin de doğru kitleye, en uygun zamanda ulaşması içinde büyük bir önem arz ediyor. Veriye dayalı kurulan güçlü stratejiler, markaların verimli kampanyalar oluşturmasına olanak kılıyor. Kullanıcılar Ramazan’da ne arıyor, ne izliyor gibi sorularınıza cevap bulabileceğiniz yazımızda, reklam kampanyalarınızı oluştururken, sizlere yardımcı olacak bir kaç maddeyi bir araya getirdik.

Ramazan’da Tüketiciler Ne Arıyor, Ne İzliyor?

Ramazan ile ilgili aramalar, yılın geri kalanına göre 15 kat artıyor. Aramalar 1 ay öncesinden artmaya başlarken, özellikle Ramazan’a son 3 gün kala “İftar, Sahur, Ramazan” gibi aramalar öne çıkıyor. Bayram ile ilgili aramalar ise oruç döneminin 10.gününden itibaren yükselişe geçiyor.

Tüketiciler Ramazan başlamadan önceki hafta “ilk sahur, oruç ne zaman başlıyor, oruç kaç gün” gibi aramalara yoğunlaşırken, bu aramalar Ramazan’ın ortalarına doğru “iftar ve sahur saatleri, oruç tutarken dikkat edilmesi gerekenler” tarzı aramalara dönüşüyor. Bu dönemde “İftara ne kadar kaldı, İstanbul için iftar vakti” gibi aramalar 190 kat daha fazla aranıyor.

>> Google Arama Trendleri (15 – 22 Nisan 2019)

Ramazan’da kurulan bereketli sofralarda Google’dan geçiyor. Genel olarak çorbasından tatlısına ince ince düşünülen iftar sofraların yanında sahur sofraları ise tok tutulmasına bakılan yiyecekler ve içecekler ile oluşuyor. Hem iftarda hem sahurda yapılan yemeklerin nasıl yapılacağını öğrenmek için Google ve Youtube’a danışılıyor.

Yemek tarifi aramaları Ramazan daha başlamadan yükselişe geçiyor, son 3 gün kala ise büyük bir ivme kazanıyor.

30 günün sonunda iple çekilen tatil yaklaştıkça “Arife günü tatil mi?, Ramazan tatili kaç gün?” gibi sorunlarda yer aldığı Bayram tatili gibi aramalar 21 kat artıyor.

Bayram tatili için oluşturulan tur,otel fırsatları bu dönemde dikkat çekmeye başlıyor. Ramazan bayramında hem yurt içi hemde yurt dışı tur fırsatları yılın en yüksek günlük arama hacmine ulaşıyor.

Ramazan döneminde değişen beslenme ve uyku alışkanlıklarını düzeltmek isteyen tüketiciler, Ramazan sonrası Youtube’da beslenme ve sağlık videolarına yöneliyor.

Ramazan’da Maksimum Verim Elde Etmek İçin 3 Madde

  • Doğru kitleyi hedefleyin.
  • Kampanyalarınızı oluştururken, tüketicilerin bu ay içinde artan aramalarına göz atın.
  • Verilerden benimsediğiniz içgörülerle, bir iletişim stratejisi kurun.

Kaynak: 1 2

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...