Ana SayfaSEOLargest Contentful Paint (LCP) Nedir?

Largest Contentful Paint (LCP) Nedir?

-

Largest Contentful Paint (LCP), bir web sayfasının yüklenmesi sırasında tarayıcının kullanıcıya gösterdiği en büyük ve en belirgin içeriğin boyanma süresini ölçen bir performans ölçütüdür.

En büyük öğe bir resim veya video ya da kocaman bir metin öğesi olur. Bu metrik, bir kullanıcının URL’nin gerçekten yüklenmesini görme hızını belirttiği için önemlidir.

Keyifli bir kullanıcı deneyimi sağlamayı amaçlarken, “Önemli Web Verileri’nin” en önemli metriklerinden biri olarak kabul etmek mümkündür.

Sayfa yükleme hızı, SEO için oldukça büyük bir yere sahiptir. Çünkü site hızı doğrudan bir sıralama parametresidir. Google, web sitelerinin sıralamasını da etkileyen kullanıcı deneyimiyle ilgili optimizasyon önerileri sunmakla beraber, “Önemli Web Verileri’ni” ortaya çıkardı. Largest Contenful Paint (LCP)’ de önde gelen bir hız ölçüm metriğidir.

LCP
LCP

LCP ve Kullanıcı Deneyimi İlişkisi

Google, bu metriği sadece sayfanın üst kısmının içeriğini, yani kaydırma yapmadan görünen şeyleri dikkate aldığını belirtiyor.

Metrik yalnızca kullanıcı deneyimi ile ilgili olanların yükleme süresini ölçüyor; 

 • Görseller
 • Görsel Etiketler
 • Videolar
 • CSS ile Arka Plan Görselleri
 • Başlıklar, Paragraflar ve Listeler gibi diğer metin öğeleri

Bu metriklerin odak noktası, siteleri ziyaret eden kullanıcıların bulduklarından memnun kalmasını sağlamaktır. Bu noktada LCP’nin sadece SEO’ya değil, sitenin genel performansı ve dönüşümleri için de etki ettiğini söyleyebiliriz.

Sitede bulunan içerikleri ziyaretçilere sunmak uzun zaman alırsa, ziyaretçinin sayfadan ayrılma ihtimali yüksektir. Google için bu davranış, kullanıcı deneyiminin olumsuz olduğu anlamına gelir.

Nasıl Ölçülür?

LCP’yi şu şekillerde ölçebilmek mümkündür:

 • GTmetrix
 • Search Console
 • PageSpeed Insights gibi araçlarla

SEO İçin LCP Neden Gereklidir?

Google LCP’yi Önemli Web Verileri’nin en önemli metrikleri arasına koyuyor. Bu nedenle LCP metriği Google algoritmaları tarafından ölçümleniyor. Site hızı web siteleri için önemli bir yere sahip olduğu için LCP’de SEO için kritik bir öneme sahiptir.

Yani; daha iyi SEO performansı için, LCP değerinizin iyi olması gerekiyor.

LCP Optimizasyonu

 • Resim boyutlarını optimize etmek
 • Resim CDN’si kullanın
 • İyi bir hosting tercih edin

Dosyaların daima sıkıştırılmış, yeterli boyutta ve WebP, JPEG ve PNG gibi desteklenen formatlarda olduğuna emin olun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...