Ana SayfaSosyal MedyaLinkedIn Kariyer Eksikliklerini Gidermek İçin Yeni Özellikler Ekliyor

LinkedIn Kariyer Eksikliklerini Gidermek İçin Yeni Özellikler Ekliyor

-

LinkedIn kullanıcıları kariyeri hakkında bilgileri paylaşarak iş dünyasındaki boşlukları gideriyor, LinkedIn ise bunu geliştirmek için yeni özellik ekliyor.

LinkedIn’de artık kullanıcılar ebeveyn izni gibi yaşam olaylarının ne zaman gerçekleştiğini belirtebilecek. Bu zamanı profil seçeneklerinden göstererek iş geçmişindeki boşlukları net bir şekilde aktarılması sağlanacak. Buna ek olarak LınkedIn Freelance ve serbest meslek sahiplerinin kariyer durumunu anlatmasını profilinde listelerken kolaylaştıracak.

Kullanıcı deneyimi ve kullanıcıların geçmişini daha iyi aktarması için gelen bir çok güncelleme LınkedIn’in daha aktif kullanılması için yapılan çalışmalardır. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre önümüzdeki zamanlarda LınkedIn daha çok güncelleme alacak.

LinkedIn’e yeni iş tanımları geliyor!

LinkedIn’de kullanıcılar meslek adı ararken sıkıntı çekebiliyordu. Yüzlerce iş grubu tanımına sahip olan LinkedIn bu boşlukları gidermek için kullanıcılara yeni iş unvanları ekleyecek. Yeni iş unvanları arasında tam zamanlı ebeveynlerin ve bakıcıların “evde kalan anne”, “evde kalan baba”, “evde kalan ebeveyn” gibi rolleri daha etkin göstermesini sağlayacak. Gelecek bu yeni özellikle birlikte işverenler aradığı çalışandaki bu etiketle birlikte filtreleme sağlayabilecek. Aynı şekilde iş arayanlar da işverenlere bu etiketler sayesinde “ebeveyn izni”, “aile bakımı” ve “ücretli izin” gibi seçenekleri rahatça sorabilecek.

Sosyal medyanın günümüzdeki yeri

LinkedIn, kadınların işlerinin erkeklere göre(Salgından bağımsız bir şekilde) orantısız bir şekilde etkilendiğini belirtiyor;

“COVID-19 salgını sırasında 2,5 milyondan fazla kadın, birçoğu gönüllü olarak, ani bir çocuk bakımı eksikliği veya çocukları için sanal öğrenmeyi yönetmek nedeniyle iş gücünü bıraktı…

Üyelerimizden, özellikle de geçici olarak çalışmayı bırakan kadınlardan ve annelerden, ebeveynlik ve diğer yaşam sorumlulukları nedeniyle kariyer boşluklarını Profillerine yansıtmak için daha fazla yola ihtiyaçları olduğunu duyduk.”

“İstihdam açıklarının damgası şimdiden azalmaya başladı. İş arayanların %72’si kariyer açığıyla ilgili bir damgalama olduğuna inanırken, bugün işe alınan yöneticilerin %79’u özgeçmişinde kariyer boşluğu olan bir adayı işe alacak.”

Freelance ve serbest meslek sahiplerine yeni seçenekler geldi

Freelance veya serbest meslek çalışanları için artık bir işveren belirtmek zorunda kalmadan profillerinde ne iş yaptıklarını listeleyebilirler. LinkedIn yeni özellik demosunu aşağıdaki ekran görüntüsünden inceleyebilirsiniz;

Daha önce serbest meslek veya freelance çalışanlar bu durumu belirtemiyorlardı. LınkedIn yeni özellik ile özellikle bu meslek gruplarındaki kullanıcılarına ağırlık verdi.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...