Ana SayfaPazarlamaLovemark Nedir? Markanız İçin İpuçları

Lovemark Nedir? Markanız İçin İpuçları

-

Türkçe karşılığı aşk markası olarak ifade edilirken, tutkuyla bağlı olduğunuz marka anlamına gelir. Lovemark kullanıcı ile marka arasında yaratılan duygusal bağı temsil eder. 

Lovemark kavramını birçok firma reklam çalışmalarında yer vermektedir. Lovemark, markaların ve firmaların ulaşmak istediği düzey olarak tabir edilebilir. 

Lovemark’ı ilk lez kullanmaya başlayan Kevin Roberts, Lovemark’ın oluşması için üç ana maddenin bulunması gerektiğini ifade etmektedir. Bu üç unsuru aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Samimiyet: Tutkuyu ve empatiyi kapsar.
  • Gizem: Kullanıcıların marka hakkındaki simgeleri ve efsaneleri kapsar.
  • Duyu: Markaların 5 duyu organına da hitap etmesini kapsar.

Lovemark Nasıl Olunur?

Lovemark’ın temel mantığı; satılan ürün ve hizmetler vasıtasıyla müşterilerde duygu oluşturmaktır. Lovemark’ın iki temel faktörü kullanıcıların markaya olan sevgisini ve saygısının tutumunu sağlamaktır. Saygı, markaya prestij ve güven katarken sevgi ise bağlayıcılığı sağlar.

Bir markanın lovemark olabilmesi için yapması gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Lovemark Nedir? Markanız İçin İpuçları
Lovemark Nedir? Markanız İçin İpuçları

Ürün ve Hizmeti Doğru Yansıtmak

Lovemark olma yolunda bir markanın doğuşundan itibaren; hizmet, ürün, markanın pazarlama stratejileri, amaçlar ve hedefler kritik noktalardır. Ürün ve hizmetlerinizi önce sizin benimsemeniz gerekir. Müşterideki duyguları nasıl tetiklendirdiğiniz, markanıza yükleyeceğiniz anlam ile ilgilidir.

Müşteriyi Tanımak

Markaların müşterileri belirli bağlantı ve araçlarla tetiklemesi son derece önemlidir. Bu doğrultuda markaların müşterisini tanıması, müşteri beklentilerini karşılayabilmesi gerekmektedir. Bunu daha iyi şekilde yapabilmek için müşterilerden gelen geri bildirimler almak önemlidir.

Müşteriye Dokunmak

Kişiselleştirilmiş ve özgün hizmetlere yönelmek lovemark olma yolunda kritik adımlardan biridir. Bir ürünle veya hizmetle müşteriye ilham olabilmek (Nike’ın Just Do It sloganı gibi) müşterinin hayatına dokunmak ve bu mesajı doğru vermek, lovemark oluşumunda etkili yöntemlerdendir.

Markaya Bir Hikaye Yaratmak

Markanızın bir hikayesi olması, yoksa yaratacağınız bir marka hikayesi ile müşterilerinizle oluşturacağınız bağlantılarınızın daha güçlü olmasını sağlar.

Lovemark Olmanın Avantajları Nelerdir?

Lovemark olmanın rekabet ettiğiniz pazarda ve müşteri algısındaki önemi büyüktür. Markalara sektörde uzun vadede güvenilir ve kalıcı olma avantajını sağlar. Bunun yanında müşteri ile kurulan bağda zorlanılsa da uzun yıllar süren kalıcı alışveriş ilişkilerine zemin hazırlar.

Lovemark olmanın avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Sektörünüzde uzun vadede kalıcı olmak
  • Marka prestijini oluşturmak 
  • Marka güvenini yaratmak
  • Markaya değer katmak
  • Marka bilinirliğini artırmak
  • Müşteri memnuniyetini artırmak
  • Sadık müşteriler oluşturmak

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...