Ana SayfaSEOLSI Nedir? Latent Semantic Indexing İle Trafik Artırma Yöntemleri

LSI Nedir? Latent Semantic Indexing İle Trafik Artırma Yöntemleri

-

LSI kelime anlamıyla Latent Semantic Indexing (Gizli Anlamsal İndeksleme) gün geçtiktekçe daha akıllı bir hal alan ve bununla birlikte daha da kamaşıklaşan Google özelliklerinden biridir. Google her güncellemesinde temel olarak 2 şeyi anlamlandırmaya çalışıyor.

Bunlar;

  • Ürettiğiniz içerik ve bu içeriğin anlamı
  • Kullanıcıların yaptığı aramaların, indeksler ile ilişkisi

Bu 2 maddeyi anlayarak ve optimizasyon sürecinize ekleyerek trafiğinizi doğal olarak arttırabilirsiniz.

LSI (Latent Semantic Indexing)
LSI (Latent Semantic Indexing)

LSI Nedir?

LSI kısaca anahtar kelimeler ve bu kelimelerle alakalı olan terimler arasındaki anlamsal ilişkiyi tespit etmek için kullanılan yöntemdir. Daha detaylı anlatacak olursak Google botları tüm interneti tarar ve sayfaları teker teker indeksler. İndekslediği sayfalar içerisinde kullanıcıların aramalarıyla ilişkilendirilebilecek kelimeler arar. Bütün bu indeksleme serüveninde bazı kelimelerin sayfada en çok kullanılan kelime (keyword) olmamasına rağmen kullanıcıların ihtiyacını karşılacağını tespit eder ve buna karşın bu kelimeler arasında anlamsal bir bağ oluşturur. Google’da bu kelimelerden biri aratıldığında sayfa içerisinde geçmese bile aralarındaki anlamsal bağdan ötürü sayfayı öne çıkarır. Latent Semantic Indexing ve buna benzer bir çok yöntemin amacı kullanıcıların en doğru sonuca ulaşmasını sağlamaktır.

LSI (Latent Semantic Indexing) Anahtar Kelimeler Nasıl Bulunur?

LSI anahtar kelimeleri bulmak için kullanılan bir kaç yöntem var fakat makaleyi yazan kişi alanında uzman biriyse uzmanlık alanıyla alakalı kelime havuzunu çoktan oluşturmuş olmalı. Temel seviyedeki içerik üreticileri için aşağıdaki yöntemleri öneriyoruz.

Örnek İçerikleri İnceleyerek

Anahtar kelimeniz ile alakalı içerikleri inceleyerek içerisinde geçen anahtar kelimeleri kendinize örnek alabilirsiniz. Daha fazla içerik inceleyerek kelime havuzunuzu genişletebilirsiniz.

Google Araması Yaparak

Basit ama etkili yöntemlerden biri olan Google araması yapma yönteminde anahtar kelime ile alakalı bir arama gerçekleştiriyorsunuz. Sayfanın en altında Google sizin için aramanızla alakalı anahtar kelimeler öneriyor.

Örnek olarak SEO Ajansı kelimesinde önerilen kelimeler aşağıdaki gibidir.

Google Araması Yaparak LSI Anahtar Kelimeleri Bulma
Google Araması Yaparak LSI Anahtar Kelimeleri Bulma

Bu listedeki anahtar kelimelerin içinden sizin ile en alakalı anahtar kelimeye tıklayarak daha fazla öneri alabilirsiniz.

Bu 2 yöntemin dışında Keyword Shitter kullanarak alakalı anahtar kelimelerinizi öğrenebilirsiniz.

Örnek olarak Arama Motoru Optimizasyonu kelimesinde önerilen kelimeler aşağıdaki gibidir.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...