Ana SayfaPazarlamaMailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

-

E-posta pazarlaması dijital pazarlamada önemli bir yere sahiptir. Maili okuyan müşterilerin dikkatini cezbetmek ve yolladığınız e-postaların okunmasını zevkli ve kolay bir hale getirmek istiyorsanız, iyi bir e-posta pazarlama tasarımı yapmak son derece önemlidir. E-posta tasarımı yapmak sanılandan daha kolaydır. 

Genelde sade bir tasarım yeterli görülür ama bu tasarım dinamikleri sizin kitlenize göre değişir. Önce bu unsuru kararlaştırırsanız, e-postalarınızda müşterilerinize nasıl bir mesaj iletmek istediğinize karar vermeniz de kolaylaşacaktır. 

Mailing Tasarımı Nedir?

Mailing tasarımı, şirketlerin dijital pazarlama hedeflerine ulaşmak için; göz alıcı, dikkat çekici ve etkili e-posta sloganları oluşturma sanatıdır. Bu, etkileşimi ve tıklama oranlarını artırmak için yazı tiplerinin, renklerin, görsellerin ve düzenlerin seçilmesini gerektirir. Etkili e-posta tasarımı dikkat çeker ve mesajları net bir şekilde iletir.

E-posta yazmak ne kadar kolay olsa da e-posta pazarlaması düşündüğünüzden daha karmaşıktır. Bir e-posta gönderdiğinizde, bazı kişilerde bu e-posta spam klasörüne gitmesi nedeniyle, gönderdiğiniz kişinin onu görmeme ihtimali vardır. E-postalarınız okuyucuların gelen kutularına ulaşsa bile, insanlar dikkat çeken bir konu satırı veya başka bir şey görmezlerse bu e-postalara tıklamazlar. 

Mailing tasarımı, e-postaların göz alıcı ve kolay okunabilir olması için dikkatli bir şekilde oluşturulma ve tasarlanma sürecidir.

Mailing Tasarımı Nasıl Yapılır?

En iyi e-posta tasarımları açıkça konuyu belirten, okunması kolay, ilgi çekici ve çeşitli cihazlarda da istenilen şekilde görünecek şekilde hazırlanmalıdır. Pazarlama veya kampanya e-posta tasarımınızı geliştirmenize yardımcı olacak belli unsurlar vardır. Bunlar:

  • Başlık ve metadata
  • Önbaşlık
  • Logo ve renkler
  • Görseller
  • E-posta düzeni
  • Eyleme çağrı(CTA) bağlantısı

Bu unsurları aşağıda madde şeklinde açıklayacak olursak:

Başlık ve Metadata

Okurların ekrana baktıklarında e-postayı açmadan görebildikleri yazılı kısma denir. Bu bölüm dikkati üzerine çekmeli ve okuyucuları eyleme çağrı mesajına tıklamaya itmeli veya okuyucunun daha fazlasını merak etmesini sağlamalıdır. Cesurca düşünülmüş, dikkat çeken başlıklar, hedef müşteri kitlenizi daha fazla bilgi edinmek için e-postanızda kaydırmaya itecektir.

Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?
Mailing Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Ön Başlık

Ana başlıktan önce gelir ve genelde markanın logosunu veya “tarayıcıda görüntüle” içerir.

Logo ve Renkler

Çoğu şirket logosunu metnin altına veya yanına yerleştirir. Okuyucuların gönderdiğiniz e-postayı hemen sizinle ilişkilendirmesi için üst kısma şirketinizin logosunu yerleştirmenizi öneririz. Markanızın logosuyla uyumlu olan renk şemasını tutarlı bir şekilde kullanarak e-posta body’si boyunca marka kimliğinizin gösterildiğinden emin olun.

Görseller 

Okur; e-postaya göz attığında, henüz okumadan önce, ilgili e-postanın ne ile alakalı olduğunu görsellerinden anlıyor olmalıdır.

E-postanın görsel açıdan ilgi çekici olmasını sağlamak için grafik tasarımlarlar, infografikler veya fotoğraflar kullanın. Dosyalarınız eğer büyükse mail açılma hızı da düşecektir. Bu yüzden görsellerin boyutlarını küçültmeyi deneyin aksi durumda yedek görsellerinizi de hazırda tutmak daha mantıklıdır.

E-posta Düzeni 

Kullanılan farklı body düzenleri ve de bu düzenlerin farklı e-posta türleri için nasıl çalıştığını kısa bir şekilde anlatacak olursak:

1- Tek Sütunlu E-posta Düzeni

Okuyucuların e-postayı bunalmadan okumasına yardımcı olmak için tasarlanmış basit e-posta düzenidir.

Tek sütunlu e-postalar genellikle resim veya illüstrasyon benzeri yalnızca tek bir görselden ve ardından yazı içeriğinden oluşur.

2- Birden Fazla Sütunlu E-posta Düzeni

E-postalarda birden fazla sütun olan düzen, görsel içeriklerin iki veya daha fazla sütun halinde yan yana konulmasıdır. Bu e-posta düzeni genellikle e-postalarında görsel kullanmaya odaklanan markalar tarafından kullanılır.

Ürünler veya içerikler yan yana olduğundan dolayı, okura karşılaştırma fırsatı sunmak isteyen bir pazarlama için iyi bir seçim olur.

3- Hibrit E-posta Düzeni

Hibrit düzende, kampanya sloganını veya ürünü içeren genişçe tek sütunlu bir başlığa yerleştirdikten sonra bu başlığın altında iki sütuna bölünmüş birkaç blok kullanılır. Birincil görselde harekete geçirme mesajı verildikten sonra aşağıdaki sütunlarda ürün tanıtımları yapmak için çok uygundur.

4- Ters Piramit E-posta Düzeni

Bu düzende müşteriyi kendine çekmek, kampanya ve reklamın ana mesajını iletmek ve tıklamayı sağlamak için e-postadaki düzen birbirini destekler şekilde yapılır. Bu e-posta düzeninde, e-postadaki her bölümü harekete geçirici mesajı destekleyecek ve dikkat dağıtan diğer içerikleri ortadan kaldıracak biçimde tasarlanır. Dolayısıyla hedeflenen kişinin CTA düğmesine tıklamaktan başka yapacak bir şeyi yoktur.

5- Zig-zag E-posta Düzeni

Bu düzende, birden çok bilgi ve grafik içeriğin kullanılabilmesi; okunması kolay ve işlevsel bir e-posta tasarımı olması için zig-zag açıları kullanılır. Bu e-posta türüyle ürünleri sergilerken birden çok harekete geçirme mesajı kullanabiliriz. Ayrıca metin blokları eklemek istiyorsanız da çok iyi bir seçimdir. Zig-Zag e-postalarda içerik, okunabilir bölmelere ayrıldığı için kaydırırken göz gezdirmek daha kolaydır.

Eyleme Çağrı (CTA) Bağlantısı

Kullanıcıların e-postalarınızdaki CTA bağlantılarınızın yerleştirildikleri yer oldukça önemlidir.

CTA’larınızın yerleşim yerini düşünün ve ana harekete geçirici mesajınızın  her zaman ekranın üst kısmında yani kaydırmaya gerek olmadan görülecek olan kısımda olmasına dikkat edin. Tıklamanızı artırmak için kullandığınız CTA dilini ve metinleri iyileştirmek için kampanyanız üzerinde durun ve SEO  çalışmalarında bulunun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...