Ana SayfaE-TicaretMarka İmajı Nasıl Oluşturulur?

Marka İmajı Nasıl Oluşturulur?

-

Marka imajı, büyük şirketlerin başarısının ardında yatan en güçlü etkenlerdendir. Marka imajı, sağlam temellere dayanmalıdır. Firmalar için önde gelen ve kritik yönlerden biridir. Negatif bir marka algısı, uzun vadede başarısızlığı temsil eder.

Marka imajı, firma veya kurumun temsil ettiği olguların kullanıcılar tarafındaki algı ve değerlendirme anlamına gelir. Varlığını sürdürebilmesi ve rekabet edebilmesi için en önemli unsurdur.

Marka imajı sadece logodan ve reklam kampanyasından ibaret değildir. Marka, firmanın değerlerini, kalitesini, karakterini aktararak kullanıcılarla duygusal bağ kuran bir imajdır. Markanın tüketiciler / müşteriler nezdindeki algısını, itibarını, değerini temsil eder.

Marka imajı yaratmak mağaza açmak, tabela yaptırmak değil; algı yönetimidir. 

Marka İmajının Önemi Nedir?

 • Marka bilinirliğini artırır
 • Ağızdan ağıza reklamda etkilidir
 • Satışların çoğalmasını sağlar
Marka İmajı
Marka İmajı

Marka İmajı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Pazarlama ve reklam stratejileri
 • Kullanılan reklam kanalları ve çeşitlilikleri
 • Reklam içeriklerinin güven verici ve ürün kalitesinde sıkıntı yaratabilecek şüpheleri en aza indirgediği algısını vermesi
 • Kaliteli ürünlerin kullanımına özen göstererek müşteri mağduriyetinin önüne geçileceği 
 • Sosyal sorumluluk faaliyetlerinde aktif olunması
 • Etik davranışlara önem veren kurumsal kimliğe sahip olunması
 • Etkili kurumsal iletişim departmanına sahip olarak yazı, duyuru ve kampanya gibi detayları müşteri ile bağ kurmaya uygun bir şekilde aktarabilmek
 • Güven duyulan başka firmalar ile işbirliği yaparak kamuoyunun haberdar olmasını sağlamak
 • Marka için logo tasarımının hedef kitlede olumlu duygular oluşturacak şekilde dizayn edilmesi

Marka İmajı için Bir Hikaye Anlatın

İnsanlar, hikayelerle bağ kurarlar. Markanızın ardındaki hikayeyi paylaşarak kullanıcıların duygusal bağ kurmasını sağlayabilirsiniz. Bir hikaye, markanızın nasıl başladığını, ne için mücadele ettiğinizi ve hangi değerlere sahip olduğunuzu anlatmalıdır. Bu hikaye, markanızın kişiliğini ve kimliğini belirleyen temel unsurlardandır. Markanızın kökenleri, misyonu veya kuruluş amacı gibi unsurları vurgulayarak, hedef kitlenizin markanıza olan bağlılığını ve güvenini artırabilirsiniz.

Hikayenizi anlatırken samimiyeti ve dürüstlüğü ön planda tutmalısınız. Müşterilerinizin markanızla ilişkilendirebileceği gerçek ve etkileyici bir hikaye, marka imajınızı güçlendirebilir ve kullanıcıların sizi tercih etmesini sağlayabilir. Ayrıca, markanızın değerlerini ve kültürünü yansıtan bir hikaye, hedef kitlenizin duygusal olarak bağ kurmasını kolaylaştırır ve marka sadakatini artırabilir.

SEO ve Dijital Pazarlama ile daha fazla müşteriye ulaşmak ister misiniz?

Uzman ekibimiz ile sizleri daha üst sıralara çıkartıyor işlerinizi büyütüyoruz!

İletişim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?

0
Rich Snippets, Türkçe’de zengin sonuçlar olarak da bilinir, arama motoru sonuç sayfalarında geliştirilmiş bilgiler veya veri parçacıkları gösterir. Bu snippets’lar, kullanıcılara arama sonuçlarında daha...