Ana SayfaSEOMayıs 2022 Google algoritma güncellemesi tamamlandı

Mayıs 2022 Google algoritma güncellemesi tamamlandı

-

Google’ın 25 Mayıs’ta kullanıma sunulan temel algoritma güncellemesi resmi olarak 9 Haziran’da tamamlandı. Google Search Central hesabından yaptığı paylaşım ile Mayıs 2022 Google algoritma güncellemesi için tamamlandığını duyurdu. Güncellemenin etkilerini değerlendirmek artık mümkün.

Mayıs 2022 Google algoritma güncellemesi tamamlandı

25 Mayıs 2022’de duyurusu yapılan Google algoritma güncellemesinin meydana getirdiği dalgalanmayı ve sitenizin sıralamalarındaki etkilerini gözlemlemişsinizdir. Pozitif veya negatif olarak gördüğünüz etkilerin güncellemenin sona ermesi ile birlikte oturduğunu söylemek mümkün.

Yaşadığınız pozitif veya negatif değişiklikler hala devam ediyorsa Mayıs 2022 Google algoritma güncellemesinden etkilendiğinizi söyleyebiliriz.

Şimdi ne yapmak gerekiyor?

Sitenizin organik trafiğinde olumlu değişiklikler fark ediyorsanız, bu harika! Önceki güncellemenin etkilerinden kurtuldunuz veya son Google algoritma güncellemesi size pozitif yansıdı.

Organik trafiğinizde gerileme söz konusuysa ne yapacağınızı merak ediyor olmalısınız. Google’ın algoritma güncellemelerinin negatif etkisinden kurtulmak için tavsiyesi her zaman aynıdır: İçeriğinizi iyileştirin!

Google’ın önemli isimlerinden John Mueller Ekim ayında bunları paylaşmıştı:

“Algoritma güncellemeleriyle yalnızca bireysel konulara değil, web sitesinin genel olarak alaka düzeyine odaklanıyoruz.

Bu, kullanılabilirlik ve bir sayfadaki reklamlar gibi şeyleri içerebilir ancak esas olan genel olarak web sitesidir.

Bir algoritma güncellemesinin etkisinden nasıl kurtulacağınızı planlarken, teknik düzeltmeler veya başlık etiketlerini değiştirmek gibi tekil iyileştirmeler yaparak çıkmaza girmeyin.

Web sitesini genel olarak iyileştirmek için içerikten başlayarak bütünsel bir yaklaşım benimseyin.

Bu göz korkutucu bir görev olabilir ve işi halletmek için AI içerik oluşturucularının yardımına başvurmak bugünlerde alışılmadık bir durum değil. Yine de bu değişikleri yaparken dikkatli olmalısınız.”

Mayıs 2022 Google algoritma güncellemesi yapay zeka tarafından oluşturulan içerikleri mi hedefliyor?

Google’ın algoritma güncellemeleri, genelde belirli alanlara daha belirgin olarak odaklansa da tüm arama sonuçlarını etkiler.

Herhangi bir sonuca varmak için henüz çok erken olduğunu söyleyebiliriz ancak özellikle yapay zeka tarafından oluşturulan içeriğe sahip web sitelerinin daha fazla etkilendiğini gözlemlemek mümkün.

AI içerik oluşturucu ile yazılmış bir web sitesi için trafikte büyük bir düşüş gösteren bir site sahibi örneği:

“Google algoritma güncellemesinin (Mayıs 2022) AI içeriğine etki etmiş olabileceğinden şüpheleniyorum. Kesinlikle kendi tespitim. #google #coreupdate #aiwritting

Diğer uçta, çekirdek güncellemenin ardından trafikte ani bir artış gösteren bir SEO çalışması var.

Sitesinin “çöp AI içeriğiyle doldurulmuş” bir niş kategoride olduğunu söylüyor ve sonunda rakiplerini geride bırakmayı başardı:

“Teşekkürler! İyi bir yolculuktu! Bir sonrakini dört gözle bekliyorum!”

Bu Tweet’e gelen hangi niş kategori olduğu sorusu üzerine:

https://twitter.com/rainprofits/status/1534810224053612544

“Açıklayamam ama bu niş, çöp AI içeriği ve backlink akışı ile sonunda tüm bu çöpleri geride bıraktım 🤗 Genel olarak trafikte iyi bir artış hak etti.”

Google güncellemeden AI içeriğinin etkilendiğine dair paylaşımlar olsa da, bu AI içeriğinin doğası gereği kötü olduğu anlamına gelmez.

Google’ın bu konuda söyleyediklerine odaklanmak gerekiyor.

Google, yapay zeka tarafından oluşturulan içeriklere nasıl yaklaşıyor?

Google, AI tarafından oluşturulan içeriğin yalnızca arama sonuçlarını değiştirmek amacıyla kullanıldığında yönergelerine aykırı olduğunu söylüyor.

Mayıs 2022 çekirdek güncellemesinin ardından AI tarafından oluşturulan içeriğin daha düşük sıralarda yer alması konusunda belirgin bir negatif etkilenme söz konusuysa muhtemelen Google’ın yönergelerine uygun bir şekilde hazırlanmamıştır.

Google’ın AI içeriğinin sıralamaları değiştirmek için ne zaman kullanıldığını ve ne zaman değer eklemek için kullanıldığını belirlemede daha iyi hale geldiğini söylemek mümkün.

AI tarafından oluşturulan içeriğin, insanlar tarafından yazılan içeriği desteklemek için kullanıldığında genellikle en iyi performansı gösterdiği ile ilgili paylaşımları görüyoruz. Bu yüzden, gerçek yazarların yerini alacak kadar bir AI içerik oluşturucuya bağlı kalmamanız önerilir.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme Teknikleri

Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO): Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürme

0
Dönüşüm Oranı Optimizasyonu (CRO), web sitesinin veya dijital varlıkların  ziyaretçilerini müşterilere dönüştürmek için kullanılan bir stratejidir. Web siteleri ve dijital varlıklar, bir işletmenin çevrimiçi varlığının...