Ana SayfaSEOOrganik Hit Nedir?

Organik Hit Nedir?

-

Organik hit, kullanıcıların siteye kendi isteği ile yada doğal yollardan yani, arama yaparak gelmiş olan ziyaretçi sayısıdır. Organik hit üzerindeki çalışmalar var olduğundan bu yana kadar. Oldukça fazla kullanıcı tarafından manipüle edilerek yani inorganik yollarla denendi, ve hızlı yükselişleri uzun sürmedi.

Her ne kadar da kullanıcı için mantıklı bir işlem olarak görülmese de, olumlu yada olumsuz yorumları oldukça fazla görmekteyiz.  Google organik hit  kavramını birçok açıdan kontrol edebilecek kadar da gelişmiş bir yapay zekadır.

Bu nedenle ziyaretçilerin, davranışlarını inorganik, yapay veya organik olarak çok iyi analiz edebilmektedir. Şüphelendiği bazı zamanlarda heneb bu çalışmaların doğallığını kontrol etmek için beklenmedik hamlelere ile direkt olarak başvurabilmektedir.

Web site ziyaretlerinin organik olması çeşitli kriterlere bağlıdır, bunlardan bazıları aşağıdaki listedeki gibidir;

  • Ziyaret kaynağı (doğrudan giriş, kelime araması, yönlendirme)
  • Sitede kalma süresi (Google tarafından en önemli unsurlardan birisi)
  • Sitede gezilen sayfa sayısı
  • Ziyaret alınmış olan sayfa çeşitliliği vb.

Doğallığın en büyük kriteri olmuş olan çeşitlilik, ziyaretçi girişleri için de geçerlidir. Sitenin tüm ziyaretleri direkt olarak anasayfaya veya sadece doğrudan giriş yapılmış olan siteler ne derece doğal olabilecektir.

Bu nedenle bu kriterlerde çeşitlilik sağlanmadan yapılmış olan organik hit aslında yapay ve zararlı olmaktadır. Diğer bir önemli husus da, aslında bu kriterlerin çeşitliliği sağlandığı zaman içerisinde bile farklılık gösterebileceğidir.

Örnek olarak;

1. Sıradayken almış olduğunuz yoğun organik hiti Google test etmek isteyecektir ve sizi 5. Sıraya geri attıysa, aynı düzeyde hiti göndermeniz gibi bir durumda sizin sitenize şüpheli bakar ve haklı olduğunu görerek cezalandırabilir.

Dolayısıyla sitenizin sıralamalarındaki değişiklikleri kontrol ederek o kelimeden sağlanmış olan hitlerin de eş zamanlı arttırılıp azaltılması gerekmektedir. Bir başka kriter ise, sektöre göre hit yoğunluğunun azalıp çoğultulmasıdır. Ziyaretçi gönderilmiş olan kelimenin genel arama hacimleri göz önünde bulundurularak mantıklı bir oranlarda ziyaretçi girişi sağlanmalıdır.

Aynı zamanda ziyaretçi sayılarındaki ani iniş ve çıkışlar da bir o kadar göze batmaktadır.

Örnek olarak;

okey indir kelimesi. Bu kelimenin aylık aranma hacmi (100 – 200) değişmektedir diyelim. Siz bu kelimeye bir günde 1k veya 5k hit gönderimi yaparsanız direkt olarak Google’a takılırsınız. Bu yüzden inorganik hitleri bizler aramamotoru.com olarak sizlere önermiyoruz.

Organik hit çalışmalarınızın tam organik olabilmesi tabiki de mümkündür. Fakat sürekli takip edilerek eş zamanlı yeni düzenlemeler yapılmalıdır.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

seo uyumlu içerik nedir içerik üreticiliği seo içerik içerik hazırlama

İçerik pazarlama ile marka bilinirliği nasıl sağlanır?

0
İnsanlar markanızın varlığından haberdar değillerse sizden alışveriş yapamazlar. Marka bilinirliğinin amacı da tam olarak budur. Marka bilinirliği, insanların size ihtiyaç duyduklarında işletmenizi tanımalarına ve...