Ana SayfaPazarlamaHiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

-

Yerel çevrenizde büyük bir etki yaratmak ve şirketinizi ya da projenizi daha iyi bir boyuta taşımak istiyorsanız hiper yerel sosyal medya pazarlaması, şirketinizin başarısının kilidini açmanın anahtarı olabilir. 

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması, belirli bir coğrafi bölgeye ve yerel halktaki potansiyel müşterilerle bir bağ kurmanızı sağlar. Bu pazarlama yönteminin ne kadar güçlü olduğunu ve şirketinizde nasıl bir etki yaratacağını öğrenmek için okumaya devam edin. 

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Neye Odaklanır?

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması; bir işletmenin, yerel bir coğrafi bölgede yaşayan kişiler arasından belirlediği hedef kitlesinin, bu işletmenin ürünlerini veya hizmetlerini bilmesine odaklanır. Küçük işletmeler, bu yöntemi yakın çevrelerindeki potansiyel müşterilere ulaşmak için kullanırlar.

Hiper Yerel Pazarlamaya Örnek Nedir?

Hiper yerel pazarlama, işletmenizin “Çevremdeki restoranlar” ya da “Yakınımdaki kafeler” gibi yerel aramalarda müşterilerin karşılarına çıkacak şekilde optimize edilmesidir. Bu şekilde yerel bölgedeki işletmeler de oldukları bölgedeki potansiyel müşterilere daha çok görünürler ve istedikleri satışlara ulaşırlar.

Önceden başarılı sonuçlar almış hiper yerel pazarlama kampanyalarından yararlanan işletmeler, yerel halkla bir bağ kurmayı da başarmışlardır. Bu başarılar işletmeler için büyük bir ilham olabilir. 

Kanada’da bir ilçede başarıyla sonuçlanmış olan “Yerelini Sev” adlı bir kampanya, hiper yerel pazarlama stratejisine örnek gösterilebilir. Bu ilçe, kendisiyle işbirliğine açık olan diğer işletmeleri tanıtmak için yerel influencerlarla çalıştı. Yine yerel kitlesini hedeflemek için o coğrafyaya öz kelime seçimleri ve etiketlerden yararlandı. Kampanya, yerel işletmelere olan müşteri akışını ve satışları artırmayı amaçladı.

Bir başka örnek ise, verdiği hizmeti yerelleştiren Domino’s Pizza. Dominos, yerel halkın kültürüne ve coğrafyasına has özelliklerinden yararlanarak yerel halkla sağlam bir bağ kurdu.

Hiper Yerel Pazarlamanın Olumsuz Yönleri Nedir?

Hiper yerel pazarlama, genelde uzun süreçte marka bağlılığını sağlamak konusunda başarısızdır. Bu yüzden de uzun ömürlülük isteyen işletmelerde pek işe yaramaz.

Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?
Hiper yerel sosyal medya pazarlaması nedir?

Hiper Yerel Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Hiper yerel sosyal medya pazarlamasıyla, yerel hedef kitlenin ilgi ve talepleri gözetilerek onlara özel tasarlanan içerikler ve mesajlar hedef kitleye ulaştırılır. Mesela aşağıdakilerden yararlanarak içerikler oluşturulabilir:

-Yerel çevrede yapılan etkinlikler ve festivaller

-Yerel çevreye özgü öne çıkan sembol ve yapılar

-Çevredeki yerel işletmeler veya girişimler

Bu verilen örneklere ek aşağıdaki maddeleri inceleyelim.

Başlangıç Aşamasında Hedeflerinizi Belirleyin

Hiper yerel sosyal medya pazarlamasının amacı markanın bilinirliğini ve farkındalığını artırmaktır ama belli bir ürünün satışını artırmaya yönelik de kullanılabilir. 

Hedeflerinizi en baştan belirlemek, hedeflediğiniz şeylere ulaşmada size yardımcı olur. Hedeflerinizi belirledikten sonra sosyal medya pazarlama stratejisinde neler yapacağınıza karar verme aşamasına geçebilirsiniz.

Hedef Kitlenize Uygun Bir Sosyal Medya Platformu Seçin

Sosyal medya platformlarının kendine has güçlü ve zayıf yönleri vardır. Hedef kitlenizin kim olduğuna karar verdikten sonra onların hangi platformda zaman geçirdiklerini analiz etmeye çalışın. Genellikle hangi platformu kullanıyorlar? Eğer hedefinizdeki kitle daha gençse Instagram veya TikTok’a şans verin. Ama tam aksine hedef kitleniz daha olgun ve orta yaşlar ise onların Facebook’ta aktif olduklarını söyleyebiliriz. Tabii tek bir platformu kullanmak zorunda değilsiniz. Ne kadar çok platform kullanırsanız, o kadar çok müşteriye ulaşırsınız. 

Sosyal Medya Platformlarında Reklam Yayınlayın

Sosyal medyada verilen yerel reklamlar, işletmenizin çevresindeki potansiyel müşterilerinizin karşısına çıkar ve onları size çeker. Örneğin bir mağazanız varsa, mağazanızda sattığınız ürünleri kimlerin görmesini istiyorsanız istediğiniz çevreyi işaretlemeniz gerekir. Sonrasında ise müşterilerinizi yaş, cinsiyet ve konumlarına göre ayrıştırıp hedefinizi belirleyebilirsiniz. 

Hedef kitlenizin yaşı kaç olursa olsun, artık herkes sosyal medyada zaman geçiriyor. Bundan dolayı, sosyal medya aracılığıyla fiziksel işletmenizdeki fiziksel müşteri trafiğini ve yerel bölgedeki bilinirliği artırmak için reklam vermek oldukça önemlidir. Bu aşamada güvenilir ajanslarla çalışmanız çok daha iyi olur.

İçeriklerinizi Yerel Kitleye Uyarlayın

Yerel bölgenizdeki festivallerden veya etkinliklerden yararlanarak ürünlerinizi tanıtabilirsiniz. Örneğin bir içecek satıyorsanız ve şehrinizde yakında bir festival olacaksa o festivalde bulunabilir ve stantta fotoğraflar paylaşabilirsiniz. Kullanıcılar sosyal medyada sürekli etkileşimde oldukları için sizin bu paylaşımlarınız gözden kaçmayacaktır.

Yerel Hashtagleri ve Konum Etiketlerini Kullanın

Hashtagler, çevrenizdeki potansiyel müşteriler tarafından keşfedilmenize ve ziyaret edilmenize yardımcı olur. Örneğin, Beşiktaş’taki yerel kafenizin çevrenizdeki müşterilere reklamını yapmak istiyorsanız #beşiktaşkafe etiketini tercih edebilirsiniz. Tekliflerinizle ilgilenen müşterileri hedeflemek için hashtag seçimini, popüler ve size özgü kelimelerden yana kullanın. Fazla hashtag kullanmak keşfedilme oranını artıracakmış gibi gelse de, hashtag sayısını 5-10 arasında tutmanız gerekir. Çünkü hashtaglerin 10’u geçmesi spam olarak algılanır. Bu da gönderinizin üstünü toprakla örtmek ile aynı şey olur. 

Konum etiketleri ise, müşterinin kendilerine en yakın konumda bulunan ürün veya hizmetleri bulup yararlanmasına olanak sağlamak amacıyla kullanılır. Örneğin, bir kullanıcı Sosyal medyada paylaştığı bir hikayeye veya bir gönderiye konum etiketi eklerse, bu etiket diğer kullanıcılar tarafından keşfedilebilir hale gelir ve pek çok kişi hem o konuma bakar hem de o konumda olan işletmelere. 

Müşterilerinizi, işletmenizde bulunduklarına dair fotoğraf ve videolarını sosyal medya hesaplarında paylaşmaları için teşvik etmelisiniz. Böylece diğer yerel müşteriler de gelip sizi bulacaklardır.

İş birliği Yapın ve Yerel Halkla Etkileşimde Kalın

Müşterilerinizle etkileşimde olmak çok önemlidir. Sosyal medyada güvenilirliği olan diğer tüm işletmeler gibi, sürekli olarak müşterilerinizin markanız hakkınızdaki sorularını ve yorumlarını yayınlamanız ve yanıtlamanız gerekir. Böylece onların endişelerine değer verdiğinizi gösterirsiniz ve güvenlerini kazanırsınız. Bu, onları yeni kampanyalarınız, ürünleriniz veya hizmetlerinizden haberdar etmenizi kolaylaştırır.

Hedef kitlenizle doğrudan marka olarak iletişim kurmaktansa, ürün ve hizmetinizi potansiyel kitlenize tanıtmaları için yerel influencerlar ve yerel ünlülerle işbirliği yapın. İçeriklerinde, hedef kitlenizi işletmenize yönlendirirler ve hizmetiniz hakkında merak uyandırıcı olumlu yorumlar yaparak marka bilinirliğini artırırlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...