Ana SayfaSEOPageSpeed Insights Gerçek Dünya Verisi

PageSpeed Insights Gerçek Dünya Verisi

-

PageSpeed Insights, Sitenizin mobil ve masaüstü açılış hızlarının bilgisini detaylı ve çözüme ulaştıracak şekilde bilgi sağlar. Sitenizin ne gibi hataları veya eksikleri olduğunu mobil ve masaüstü şeklinde bizlere sunuyor. Sunucu yanıt süresinden tutun optimize edilmesi gereken dosyalara kadar size detaylı bir rapor hazırlayan PageSpeed Insights sizlere resimlerinizin ve dosyalarınızın optimize edilmiş hallerini bile veriyor.

Kısa süre önce kullanıcılara yavaş yavaş yayılan ve her sitenin verisini sunamayan bir özelliği yayınlayan Google bu özellik hakkında açıklamalarda bulundu.

PageSpeed Insights Google Chrome Tarayıcısının Verilerini Kullanacak

Açıklamalara göre bu aracı daha kullanılabilir ve gerçekçi sonuçlar vermesi için sadece teoride değil artık PageSpeed Insights raporlarının gerçek verileri de bizlere sunacağını belirtiyor. Sayfanın yüklenme süresini iki kategoriye bölen ve kendi içerisinde ise Hızlı, Ortalama ve Yavaş şeklinde üç parçada gösteren bir sistemi kullanıcılara sundular. Bu özellik sayesinde artık gerçeğe yakın değil gerçek veriye ulaşmak mümkün oldu.

Site hız testi sitelerinde yapılan sonuçlar sunucunun konumu ve sunucu hızına bağlı olarak değişiyor ve sonuçlarda gerçeği yansıtmayan değerler çıkıyordu. Google ise veri toplamak için geliştirdiği Chrome ürününden aldığı verileri bu araç sayesinde kullanıcılar ile paylaştı. Verilerin daha kullanılabilir olması için yüklenme sürelerini üçe bölüyor, verileri yüz üzerinden grafiğe yansıtırken bölümlerin üzerine gelince daha detaylı yüklenme süresi ve sayısal yüzdelik değeri veriyor. Bu değerleri verirken kullanıcıların ortalamasını alıyor daha sonra bu ortalamayı üçe bölüyor ve kendi arasında yeniden ortalamasını alıyor bu sayede grafik üzerinde daha doğru bir veriye ulaşıyoruz.

 

Sayfa Yükleme Dağıtımı: Sitenizin gerçek hız verilerini FCP ve DCP olarak iki farklı şekilde ele alıyor ve sitenizin yüklenme süresini grafik üzerinde gösteriyor.

PageSpeed Insights Sayfa Yükleme Dağıtımları

 

 

FCP: Gelen İçerik Görüntüsüne göre sitenin hızı ölçülüyor.

DCL: Yüklenen DOM içeriği olarak lanse ediliyor.

 

Siteme Ne Zaman Gelecek?

PageSpeed Insights servisine bu özelliği yeni ekleyen Google kullanıcılara aşamalı olarak bu sürümü sunuyor. Sitenizi analiz ettiğinizde Kullanım Dışı (Unavailable) yazması muhtemel, bunun sebebi verilerin yeni işleniyor olması ve sistemin kullanıcılara tam açılmaması. Bu değerleri şu anlık sadece hit sayısı yüksek olan sitelerde görebiliyoruz bunun nedeni ise daha fazla veri gelmesi ve bu verilerin ortalamalarının oluşmasıdır.

Can YİĞİTEROL
Can YİĞİTEROL
1999 Yılında Çorum'da doğdum. İnternet teknolojileri alanında kendimi okuma yazmayı öğrendiğim zamandan bu yana geliştiriyorum. Uzmanlık alanı olarak SEO ve Dünya'nın en büyük içerik yönetim sistemi olan Wordpress üzerinde kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 7 yıldır kişisel blog sayfamda düşüncelerimi paylaşıyorum. Arama motoru optimizasyonunun bir sihir olduğuna inanıyorum ve bu beyinde sihire fazlasıyla yer var...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

SEO Uyumlu İçerik Nedir?

0
SEO uyumlu içerik, web site ve içeriklerinizin arama motorlarında daha iyi bir performans göstermesi için oldukça önemlidir. Bu nedenle, SEO uyumlu içerik yazımı konusunda...