Sonuçları görmek ve/veya aramayı sonlandırmak için "esc" tuşuna basın.

SEO & SEM Pazarlama Linkedln’in Yetenek Listesinde Dokuzuncu Sırada

Linkedkn’in her sene paylaştığı profillere en çok eklenen yetenekler listesi belki de bu sene sizinde iş bulmanız da yardımcı olabilir. SEO & SEM Pazarlama bu listede dokuzuncu sırada yer alıyor. SEO/SEM pazarlama 2015’de paylaşılan listede dördüncü, 2014’de yayınlanan listede de beşinci sırada yer almıştı.

Peki sıralama neden düştü?

Linkedln pazarlamıcalara olan talebin azaldığını söylüyor. Linkedln’in pazarlama ve iletişim bölümünün senior direktörü Catherine Fischer, bu durumu ‘’Pazarlama yetenekleri SEO/SEM, kapmanya yönetimi, çok kanallı pazarlama 2015 ‘te yüksek rağbet görürken, bu sene işler değişti.’ cümleleriyle yorumluyor. ‘’ Bu sene SEO/SEM beş basamak düşerek, dördüncülükten dokuzunculuğa geriledi. Ayrıca diğer pazarlama yetenekleri de SEO/SEM ile birlikte düşüş yaşadılar. Pazarlama yeteneklerine olan talep yavaşladı çünkü mecvut olan arza yönelik hareket etme fikrini işverenler de yakaladı.’’

SEO ve Diğer Pazarlama Yeteneklerine Olan Talep

450 milyonu aşkın kullanıcı üstünde yapılan araştırmaya göre, SEO/SEM USA’de ilk 10’a giremiyor. Fakat Avustralya, Hollanda, Singapur listelerinde kendine ikinci sıradan yer buluyor. Almanya’da üç, İrlanda ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde beş ve İngiltere’de yedinci sırada.
14 farklı ülkede Linkedln’in yaptığı araştırmaya göre, sosyal medya pazarlama sadece bir ülkede ilk 10’a girebiliyor. Çin’de yapılan listede 7. Sırada buluyor. 2013 yılına geri dönersek, sosyal medya pazarlama hemen her ülkede listenin başında geliyordu.
Kampanya pazarlama’da kendine Almanya’da 4, İrlanda ve Singapur’da 6, Fransa’da 10. Sıradan yer bulmakta.

2016 Yılının İlk 10 Profesyonel Yeteneği

Herşeye rağmen, arama endüstrisi (search industry) ile ilgili sıfatlar kendine ilk 10 sıralarında yer bulamıyor. Büyüklük farketmeksizin bütün firmalara yardımcı olmak, trafiği yönetmek ve şirketlerin para kazanmalarına giden yolda en büyük destekçisi olan aram endüstirisini ilk 10 içinde görmek önümüzdeki yıllarda mümkün olacak mı? Hepimiz bekleyip göreceğiz.

Yine de diğer web tabanlı yetenekler hala yüksek talep görmekte; İşte ilk 10 listesi;

  1. Bulut ve Dağıtılmış Bilişim
  2. İstatiksel Analiz ve Veri Didikleme??
  3. Web Mimarisi ve Teknoloji Geliştirme
  4. Aracı yazılım ve Entegre Yazılım
  5. Kullanıcı Arayüzü Dizaynı
  6. Bilgi ve Ağ Güvenliği
  7. Mobil Geliştirme
  8. Veri Gösterimi
  9. SEO & SEM Pazarlama
  10. Depolama Sistemleri ve Yönetimi
Yorumlar

Yorum yap

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.