Ana SayfaSEOSEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

-

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), dijital pazarlama alanında işletmeler için önemli bir yere sahiptir. SEO terminolojisinde bilinmesi gereken önemli terimler yer alır. Bu terimler hakkında bilgi sahibi olmak web sitesinde yer alan sorunların anlaşılmasını ve çözüme ulaştırılmasını sağlar. Gelin beraber bu terimleri ve ne anlama geldiklerini öğrenelim.

Arama Motoru (Search Engine)

Arama motorları, web içerisinde bilgi aramak için kullanılan platformlardır. Arama motorlarının kullanım oranları ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle daha fazla arama sonucunda yer almak için farklı arama motorları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir. Google, Bing ve Yahoo gibi arama motorları yaygın olarak kullanılan arama motorlarıdır.

yerel hizmet reklamları

SERP (Search Engine Results Page)

SERP, bir arama motoruna sorulan sorunun yanıtlarının görüntülendiği sayfadır. SERP’de  organik sonuçlar, reklamlar ve öne çıkan snippet’ler içerebilir.

Crawling

Arama motorlarının web sitelerini tarayarak içeriklerin indekslenmesine denir. Googlebot gibi botlar, siteleri düzenli olarak tarar. Kullanıcıların arama sonuçlarında güncel ve ilgili bilgilere ulaşmasını sağlar.

Google Index

Google Index, Google’ın taradığı web sayfalarının depolandığı veritabanıdır. İndekslenen sayfalar, arama sonuçlarında görüntülenebilir. İndekslenmiş sayfalar, doğru anahtar kelimelerle optimize edilerek daha üst sıralarda yer alması sağlanır.

Backlink

Backlinkler, bir web sitesinden başka bir siteye yapılan bağlantılardır. Kaliteli backlink’ler, SEO açısından önemlidir. Web siteleri backlinkler ile arama motorlarına sitelerin güvenli olduğunu destekler. 

Googlebot

Googlebot, Google’ın web sitelerini tarayan botudur. Bu bot web sayfalarını indeksler ve sitelerin algoritmaya uygun olup olmadığını değerlendirir.

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

Meta Açıklamalar (Meta Descriptions)

Her sayfanın HTML kodu içinde yer alan, sayfanın kısa bir açıklamasını içeren meta etiketidir. Meta açıklamalar, SERP’te görünen snippet’lerde kullanılır. Meta açıklamalarında web sayfasında yer alan içerikle ilgili doğru bilgili vermek önemlidir.

Structured Data (Yapısal Veri)

Structured Data, veriyi düzenli bir formatta sunan HTML etiketleridir. Rich snippets ( web sayfaları ile ilgili zengin bilgi içeren alanlar) oluşturmak için kullanılır.

Seo terminolojisinde yer alan kelimeleri bilmek, arama motoru optimizasyonunu anlamanıza yardımcı olur.  SEO çalışmaları dijital pazarlama stratejilerini güçlendirir ve işletmelerin çevrimiçi varlıklarını güçlendirmelerini sağlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...