Ana SayfaSEOWeb SiteleriSEO Uyumlu Web Site Nasıl Oluşturulur?

SEO Uyumlu Web Site Nasıl Oluşturulur?

-

SEO uyumlu web sitesi, alakalı anahtar kelimeler ile arama motoru sonuç sayfasında üst sıralarda sahip olacak şekilde optimize edilmiş bir web sitesidir. Arama motoru optimizasyonu (SEO) için uygulamaları takip edilerek uygulanır. 

 • İlgili anahtar kelime araştırırken, web site içeriğine, meta etiketlerine ve URL’lerine dahil etmek.
 • Yüksek kalitede bilgilendirici içerikler oluşturmak.
 • Web sitesinin teknik açıdan sağlam ve düzgün yapıya sahip olmalıdır.
 • Web sitesinin tüm kullanıcılar için ulaşılabilir ve mobil kullanıcılar için uyumlu olması gerekmektedir. 

SEO dostu web sitesi oluştururken, bu önerileri uygulayarak görünürlüğünü arttırabilir, sitenize daha fazla organik trafik çekebilirsiniz.

SEO dostu web sitesi aynı zamanda kullanıcı dostu da olmalıdır. Ziyaretçileriniz için olumlu bir deneyim sağlamalıdır. Okunması kolay olan yazı fontları ve web sitenizin tasarımının göze hitap etmesi gibi şeyleri içerir.  

SEO tek seferlik bir araç değil,  sürekli devam etmesi gereken bir süreç olduğunu  unutmamak gerekir. Arama motorlarının algoritması ve kullanıcı davranışları sürekli olarak değişmektedir. Bu nedenle en son uygulamalarla güncel kalarak gerektiğinde ayarlamalar yapmak çok önemlidir. Düzenli olarak yeni içerikler oluşturmayı, web sitenizin analizlerini takip etmeyi ve kullanıcı deneyimlerini geliştirmek için sürekli olarak çalışmalar yapmalısınız. 

SEO Uyumlu Web Sitesi Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kullanıcı dostu ve arama motoru optimize edilmiş olmasına emin olmak için bazı faktörlere dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu faktörler:

 • Sayfa içi SEO, tutarlı bir şekilde anahtar kelime kullanımı, Meta etiketleri, düzenli bir web sitesi düzenine sahip olunması gerekmektedir. 
 • Sayfanızın mobil cihazlarda görünür olması gerekir. 
 • Hedef kitlenize uygun içerikler üretmek.
 • Büyük ve verimsiz dosyaların kullanımı azaltılmalı, grafiklerinizi sıkıştırarak web sitenize daha hızlı bir yükleme yapabilirsiniz. 
 • Görünürlük ve trafik arttırmak için sosyal medya entegrasyonlarını yapın.
 • İlgili diğer web sitelerin geri bağlantılarınızı oluşturarak sitenizin otoritesini arttırarak güvenliğini yükseltebilirsiniz. 
 • Yapılandırılmış verilerin kullanımından kaçınmalısınız. Örneğin robots.txt.
 • Geliştirilecek diğer alanları bulmak için Google Analytics gibi araçlar ile web sitenizin trafiğini izleyebilirsiniz. 
SEO Uyumlu Web Site Nasıl Oluşturulur?
SEO Uyumlu Web Site Nasıl Oluşturulur?

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Oluşturulur?

Seo uyumlu web sitesi, teknik optimizasyon, anahtar kelime araştırması ve web sitenizle uyumlu içerikler oluşturmanın kombinasyonlarını içerir. SEO uyumlu web sitesi yapmanız için gerekli adımlar vardır bunlar:

 1.  Anahtar Kelime Araştırması

Web sitenize uygun anahtar kelimeler kullanabilirsiniz. Bu anahtar kelimeleri belirlemek için Google Anahtar Kelime Planlayıcı gibi araçlar kullanabilirsiniz. Bu anahtar kelimenizi meta etiketlere, başlık etiketlerine ve tüm içeriklerinize dahil etmeniz gerekir. 

 1. Yüksek Kalitede İçerik Oluşturmak

Hedef kitleniz ile alakalı değerli ve bilgilendirici içerikler sağlayın. Bu web sitenizin arama motoru sıralamanızı yükseltmenize ve iyileştirmenizi sağlayacaktır. 

 1. Teknik Optimizasyonları Yapmak 

Web sitenizde başlık etiketlerinin doğru bir şekilde yapılmasına ve hızlı yüklenme sürelerine sahip olduğundan emin olmalısınız. Teknik sorunları belirlemek için Google Search Console sitesini kullanabilirsiniz.

 1. Backlink Oluşturmak

Güvenilir kaynaklardan web sitenize backlink’ler ekleyin. Geri bağlantılar, arama motorlarında ve diğer web sitelerinde içeriklerinizin değerli olduğu sinyallerini verir. 

 1. Görüntüleri Optimize Etmek 

Web sitenizde bulunan tüm görseller için açıklayıcı dosya adları ve alt etiketleri kullanmalısınız. Arama motorlarında görsel içeriğinizin anlaşılmasını sağlar.

 1. Mobil Cihazlarda Uyumluluk

İnternet erişimleri için birçok insan mobil cihazları daha fazla kullanır,  bu sebeple web sitenizin mobil cihazlarda uyumlu olarak çalışması önemlidir. 

 1. Yapılandırılmış Veriler Kullanmak

Arama motorları web sitenizin içeriğini anlayabilmesi ve SERP’lerde görüntülenmesine yardımcı olmak için şema işaretleme gibi yapılandırılmış veriler kullanmalısınız.

SEO uyumlu web sitesi oluşturmanın birçok önemli yanı vardır. SEO uyumlu bir web sitesi arama motoru sonuç sayfalarında (SERP) daha iyi sıralamalara sahip olur. Bu da potansiyel müşterilerinize görünürlük sağlar. SERP’lerde yüksek sıralama web sitenize gelen trafiklerin artmasına neden olabilir, yani daha fazla satış ve satışlara dönüşebilir. İyi tasarlanmış ve optimize edilmiş web sitesi, arama motoru ve ziyaretçiler için güvenilir görünmesi daha olasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

Design Brief Nedir? Nasıl Yazılır?

0
Design Brief, yakın bir zamanda üzerinde çalışacağınız bir projenin hedeflerini, neleri kapsadığını ve stratejisini temel alarak, projenizin bir nevi iskeletini oluşturan bir rehberdir. Bir...