Ana SayfaSEOSpam'le Mücadele için reCAPTCHA v3 Geliyor

Spam’le Mücadele için reCAPTCHA v3 Geliyor

-

Google’ın geliştirdiği reCAPTCHA sistemi Spam’le mücadele konusunda site yöneticilerinin en büyük yardımcısı. Şimdi ise Spam‘le mücadele için reCAPTCHA v3 geliyor. Google reCAPTCHA sistemininin yeni versiyonu olan v3’ü duyurdu.

Spam’le Mücadele için reCAPTCHA v3 Geliyor

Google, web sitelerine gelen kötü niyetli trafiği algılayabilen yeni reCAPTCHA v3’ü tanıttı. Yeni reCAPTCHA sistemi, yapılan her bir isteği inceliyor ve kötüye kullanım ile mücadele konusunda site sahiplerine oldukça yardım ediyor.

En yeni API ile geliştirilen reCAPTCHA v3, daha önceki versiyonlarda olduğu gibi kullanıcılara soru sormayacak. Yani kullanıcı ile etkileşime girmeyecek. Yeni versiyonla birlikte API her istek için bir puan döndürecek. Bu puana göre isteğin kötü amaçlı olup olmadığı site yöneticisine bildirilebilecek. yeni reCAPTCHA’nın kullanıcı karşısına herhangi bir soru vb. şeyler çıkarmaması, yani başka bir değiş ile kullanıcı ile etkileşime girmemesi, sitenizi ziyaret eden gerçek kullanıcıların, kullanıcı deneyimini bozmadan sitenizi ziyaret etmelerini sağlayacak.

Kötüye Kullanım Puanını Siz Belirleyebilirsiniz

reCAPTCHA v3, her analiz sonunda bir puan döndürür. Bu puan 1 ile 0 arasındadır. 1.0 büyük olasılıkla iyi bir etkileşim, 0.0 ise büyük olasılıkla bu kötü amaçlı bir etkileşim anlamına gelir. Ancak sitenize gelen etkileşim değerleri her zaman 0 ve 1’den ibaret değildir. 1 ve 0 arasında yer alan  0.6, 0.4, 0.3 gibi değerlerde API tarafından döndürülebilir. Bu durumda sitenize gelen kötü amaçlı trafiğin sınırını siz belirleyebiliyorsunuz. Örneğin varsayılan olarak 0.5 değerini belirlediğinizde 0.5’den büyük değerler iyi etkileşim olarak adlandırılacak ve kullanıcı sitede gezinmeye devam edecek, 0.5’den küçük değerler kötü etkileşim olarak adlandırılacak ve engellenecektir.

Kesintisiz Kullanıcı Deneyimi

Son on yılda, reCAPTCHA teknolojisini sürekli olarak gelişti. reCAPTCHA v1’de, her kullanıcıların çarpık metinleri okuyup, yanında yer alan kutucuğa bu metni girmeleri isteniyordu. Hem kullanıcı deneyimini hem de güvenliğini geliştirmek için, reCAPTCHA v2 kullanıma sunuldu. Talebin bir insan mı yoksa bir bot tarafından mı yapıldığını anlamak için çeşitli birçok başka sinyal incelenmeye başlandı. Şimdi yeni reCAPTCHA v3 ile, sitelerin nasıl etkileşime girdiğine dair bir şüpheye yer bırakmamak ve kullanıcıları zorluklarla uğraşma ihtiyacını ortadan kaldırmak için bir puan döndürerek sitelerin insan veya bot tarafından mı ziyaret edildiğinin analizi yapılabiliyor. reCAPTCHA v3, şüpheli trafik konusunda sizi uyarmak için arka plandaki uyarlanabilir risk analizini çalıştırırken, kullanıcılarınızın sitenizde kesintisiz bir kullanıcı deneyimi yaşamasını sağlar.

reCAPTCHA V3 Beta’yı  denemek için https://g.co/recaptcha/v3 adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: Online Domain

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO Ajansıyla Çalışmanız İçin 5 Sebep

SEO Ajansıyla Çalışmanız İçin 5 Sebep

0
SEO, internet üzerindeki içeriğinizi arama motorlarında öne çıkarma ve iyileştirme sürecidir. SEO, sadece sitenizin aranma hacmini artırmakla kalmaz; reklam verebilir, marka oluşturabilir ve satışlarınızda...