Ana SayfaSEOSubdomainden ana domaine geçişte nelere dikkat edilmeli?

Subdomainden ana domaine geçişte nelere dikkat edilmeli?

-

Subdomainde kurulu bir sitenin ana domaine geçişi, site taşıma ve değişikliklerinde en riskli çalışmalardan birisi. Çoğu site yöneticisi, işin zorluğu nedeniyle bu riski almak istemezken Google’dan John Mueller bu tür taşımalar ile ilgili dikkat edilmesi gerekenlere değindi.

Alt dizin mi? Alt alan adı mı?

“Bilmek Zor”

“Alt alan adından ana alan adına ya da farklı bir dizine geçerken yeni web sitesine genel olarak bakmamız ve genel durumu yeniden değerlendirmemiz gerekiyor. Bu da tam olarak ne olacağını önceden bilmenin zor olduğu gösteriyor.” diyen Mueller, bir alt alan adından ana alan adına geçişin sonucunun tam olarak bilinmesinin zor olabileceğini doğruladı.  Alt ve ana alan adı arasında yapılan geçişin,  web sitesinin farklı bölümlerinin birleştirilmesi olarak değerlendirilmesi bu konuda işleri çok daha karmaşık hale getiriyor.

Alt alan adından Ana Alan Adına Geçişte Nelere Dikkat Edilmeli?

Mueller açıklamasının devamında ise bu tür değişiklikler yapacak kullanıcılar için öneriler sundu. “Screaming Frog gibi bir tarama aracı ile eski subdomain yapısının bir haritasını oluşturmak, site geçişinden sonra 301 yönlendirmelerini oluşturmak ve ardından eski subdomain’in tamamının tarandığından emin olmak için tam bir tarama yapmak faydalı olabilir. 301 yönlendirmeleri ve olası 404 sayfa bulunamadı hatalarının tespit edilmesi ile geçiş teknik açıdan sorunsuz bir şekilde yapılabilir.” diyen Mueller geçişin teknik açıdan sorunsuz olmasının sitenin otoriteri açısından önemli bir kazanım olduğunu vurguladı.

Ancak Google arama bölümünün ana sorumu isimlerinden birisi olan John Mueller tarafından yapılan bu açıklamalarda geçiş sürecinin ne kadar süreceği, yeni sitenin otorite ve Google gözünde aynı değeri görüp görmeyeceği net olarak belirtilmedi.  Mueller’in bu konudaki tahmini ise 2-3 hafta. Google Haberler’de yayınlanan bir site için Google Haberler yayıncı merkezinde de çeşitli ayarlamaların yapılması gerektiğini ifade eden yönetici, panelde gerekli yardım ve formların yer aldığını ve buralardan alınacak yardımlarla aynı yönlendirmelerin haberler bölümünde de yapılabileceğini söyledi.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?