Ana SayfaSEOÜst sıralarda yer almanız için otorite olmanız gerekli mi?

Üst sıralarda yer almanız için otorite olmanız gerekli mi?

-

Google, web sitelerinin arama sonuçlarında sıralama alması için otorite olmasına gerek olmadığını söyledi. Google’ın önemli isimlerinden John Mueller tarafından yapılan açıklamalarda dile getirilen bu ifadeler, 10 Aralık tarihindeki Hangout etkinliğinde dikkat çekti.

Yazar otoritesi Google sıralama kriteri mi?

Google siteleri nasıl değerlendiriyor?

Web otoritesi hakkında gelen soruyu yanıtlayan Mueller, 30 makale yayınlayan bir sitenin otoriter ve yetkili olarak tanımlamayacağını belirtti. Bu açıklamalar üzerine ise tek sayfalı web sitelerinin Google tarafından nasıl değerlendirildiği sorusu yöneltildi. Mueller’in bu konudaki yanıtı ise şöyle oldu;

“Bence tek sayfalık iyi siteler yapabilirsiniz. Bu konuda çok endişeli değilim. ’30 blog gönderisi oluşturdum ve bunlar gerçekten iyi ve bu nedenle web sitem yetkili olmalı.’ gibi bir düşünce var. Benim bakış açıma göre, gidip 30 blog yazısı oluşturmanız, web sitenizi otomatik olarak yetkili yapmaz. Bu, tıp gibi kritik bir alanda sadece 30 blog yazısı oluşturup ardından ‘Ben bir doktorum, 30 makale yazdım’ diyemeyeceğiniz gibi bir şey.” Mueller, tek sayfalı web siteleri söz konusu olduğunda, iyi web siteleri yapmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Çoğu sitenin otorite olmakla ilgilenmemesi gerekiyor. İçerik paylaşımlarıyla arama sonuçlarında sıralama alması sağlanabilir. Özellikle tek bir ürün ya da hizmet ile ilgili olan web sayfalarında kullanıcılar için faydalı bilgiler sunan tek bir sayfa dahi sıralamada kendisine yer bulabilir. Mueller’e göre tek sayfalık bir web sitesi iyi bir başlangıç ve tek bir sayfadan her zaman büyüme fırsatına da sahip.

Mueller’in otorite ve içerik ile ilgili açıklamalarını aşağıdaki videoda dinleyebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

Site Hızı: Dijital Dönüşümün Anahtarı Nedir?

0
Site hızı, bir web sitesinin içeriğini kullanıcının görüntüleyebilmesi için ifade edilen  yüklenme süresidir. Kullanıcının bir web sitesinde tarayıcılara girmeye başladığı andan itibaren site tamamen...