Ana SayfaSEOYouTube video üreticileri için 4 yeni özellik sunuldu

YouTube video üreticileri için 4 yeni özellik sunuldu

-

YouTube video üreticileri, görüntüleyenlere daha iyi bir deneyim sunmalarını sağlayacak yeni özelliklere erişiyor. YouTube, içerik üreticilerin videolarını geliştirmelerine ve kanallarını denetlemelerine yardımcı olmak için tasarlanmış 4 yeni özelliğin lansmanını duyurdu. Yeni özelliklerin her biri, şirketin “Creator Insider” videolarının en son sürümünde önizlendi. Bazıları şimdi kullanılabilirken, diğerleri önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıma sunulacak. İşte video içerik üreticilerine yönelik yeni özellikler hakkında daha fazla bilgi.

YouTube’a Nasıl İçerik Hazırlanır

Kitlenizin ne zaman online olduğunu bilin

YouTube’un sunduğu yeni özelliklerden biri, ilk olarak sınırlı bir önizlemeyle geçen ay kullanıma sunuldu. Şimdi kanalların tamamına yayılıyor.

YouTube, ilk kez içerik oluşturuculara, kitlelerinin çevrimiçi olduklarını bilmelerini sağlayan verilere erişim sağlıyor. Bu veriler, bir kanalın kitlesinin hafta boyunca hangi saatlerde en aktif olduğunu belirlemelerini sağlıyor. YouTube Studio’da görüntülendiğinde içerik üreticiler için verilerin nasıl görüneceğine ilişkin bir örnek:

YouTube Launches 4 New Features For Video Creators

YouTube bu verileri canlı akış yayınlamak için en uygun zamanları belirlemek üzere kullanmayı öneriyor. Kanallar, kitlelerinin çoğu çevrimiçi olduğunda videoların yayınlanmasını planlamayı da seçebilir. Ancak YouTube, bunun iyi bir taktik olduğunu gösteren kesin bir kanıt olmadığını da belirtiyor.

YouTube Video Etiketleri Nasıl Olmalıdır?

Uygunsuz yorumları inceleyin

Daha önceden isteğe bağlı olan ‘uygunsuz yorumları incelenmek üzere tut’ seçeneği, artık varsayılan olarak açık olacak. Bu ayar, içerik üreticilerin yorumlarını daha iyi yönetmelerine ve kanallarındaki konuşmaların kalitesini artırmasına yardımcı olacaktır.

YouTube Launches 4 New Features For Video Creators

Ayarı varsayılan olarak açma geçişi önümüzdeki birkaç hafta içinde her kullanıcı için geçerli olacak. İçerik üreticileri, bu ayar etkinleştirildiğinde YouTube Studio’da bir mesaj görecekler. Bu özellik, halihazırda tüm kanallar tarafından kullanılabilir ve herhangi bir zamanda açılabilir veya kapatılabilir durumda.

“İncelenmek üzere uygunsuz yorumları tut” özelliği ilk kez başlatıldığında, ayarın etkinleştirildiği kanallar işaretli yorumlarda %75’lik bir düşüş yaşamıştı. Son iki yılda, bu özellik lansmanından bu yana 13 dili kapsayacak şekilde genişletmeye ve doğruluğunu artırmaya odaklanmış takımlar oldu.

Topluluk gönderilerini zamanlama

Topluluk yayınlarını zamanlama özelliği artık masaüstü web ana uygulamasında kullanılabilir.

Bu özellik, içerik üreticilerinin, topluluk yayınlarını önceden hazırlamasına ve gelecekteki bir yayınlanma tarihi belirlemesine olanak tanır.

YouTube, çok talep edilen bir özellik olduğu için içerik üreticilerinin geri bildirimlerini dinlediğini vurguluyor.

Video kısımları

Birkaç hafta içinde tüm içerik üreticileri, yeni video kısımları özelliğine erişebilecekler. Bu özellik, içerik üreticilerin videolarını izleyicinin atlayabileceği farklı bölümlere ayırmasına olanak sağlıyor. Bu özelliği kullanabilmek için tek yapmanız gereken video açıklamasına zaman damgaları eklemek ve birincisinin “0:00” da başlamasını sağlamaktır. Ayrıca, videoda en az 3 kısım olmalıdır ve her kısım 10 saniye veya daha uzun olmalıdır.

İşte YouTube’un kendi videosundan bir örnek:

YouTube Launches 4 New Features For Video Creators

‘Creator Insider’ videosunun tamamını izlemek istiyorsanız, lütfen tıklayın.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

SEO'ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

SEO’ya Ne Kadar Zaman ve Para Ayırmalıyım?

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), çevrim içi görünür olmanıza, hedef kitlenize ve potansiyel müşterilerinize ulaşabilmek için gerekli bir stratejidir. SEO çalışmaları zaman ve emek gerektiren uzun...