Ana SayfaSosyal MedyaYouTube'da İzlenme Sayısını Artırmanın Yolları Nelerdir?

YouTube’da İzlenme Sayısını Artırmanın Yolları Nelerdir?

-

YouTube görüntülenmeleri önemlidir çünkü algoritmayı etkiler. Algoritma da sizi daha fazla izleyiciyle buluşturur. YouTube izlenmeleriniz sabit kalıyor, tıklanma alamıyor, YouTube’da üst sırada yer alırken Google’da aramalarda çıkmıyorsanız yazımızı okumaya devam edin. İster YouTube’a yeni başlayın isterseniz uzun zamandır aktif olarak içerik üretin, bu ipuçları tam da sizin için.

1- BOGY Küçük Resimleri

Video küçük resimleri, videolarınıza tıklamadan önce anlık görülen küçük resimlerdir. Bunlara küçük resimler (thumbnail) denir çünkü küçük boyutlarda bir ön gösterim resmi gibidir. Küçük resim ile izleyicilere videonuzun içeriğiyle ilgili bir fikir vermiş  olursunuz.

Bu küçük resimler önemlidir. Çünkü izleyicilerin videonuza tıklamasını sağlamak için çok etkilidir. Eğer videonuzun izlenmesini istiyorsanız bu küçük resimlerin ilgi çekici olması için BOGY yöntemini kullanabilirsiniz. Bu da:

  • Mavi
  • Turuncu
  • Yeşil
  • Sarı

renklerini kullandığınızda seyircinin dikkat çekerek izlenmeyi ve tıklamayı artırmak için kullanılan bir yöntemdir.

2- Başlık

Başlık videonuzun başarısını etkileyen en önemli konulardan biridir. Başlıklar YouTube’unuzun başarılı mı başarısız mı olacağını gösteren en önemli şey olabilir.

Bu başlıkları yazarken nelere dikkat edeceğinizi ve hangi taktikleri kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

Başlıkların Sonuna Parantez Koymak

Yapılan araştırmalar blog yazılarında olduğu gibi YouTube başlıklarında da parantez kullanımının tıklamaları artırdığını gösterdi.

Başlıklarda Sayı Kullanmak

Sayı eklenen başlıklar izleyiciye, istediği bilgiye ulaşacağına dair bir güven veriyor. Bu sayılar yıl olabilir, kullanılan strateji ve adım sayısı olabilir, maddi rakamlar olabilir. 

Başlıklarda 50 Karakteri Geçmemek

Yapılan araştırmalar 50 karakterden az olan başlıkların daha fazla izlenme aldığını gösterdi. Başlıklarda 40-50 arası karakteri geçmeyin.

YouTube'da İzlenme Sayısını Artırmanın Yolları Nelerdir?
YouTube’da İzlenme Sayısını Artırmanın Yolları Nelerdir?

3- Açıklama

YouTube, video açıklamalarına yazdığınız şeylerin YouTube algoritması tarafından kullanıldığını açıkladı. Siz de bu açıklama kısmını kullanarak daha çok izleyicinin size ulaşmasını istiyorsanız aşaağıdaki maddelere dikkat edin:

İlk İki Cümlede Anahtar Kelime Kullanın

İlk cümleler oldukça önemlidir. Bu kısımda video ile ilgili anahtar kelimeleri kullanmalısınız. İlk iki cümlede iki kere anahtar kelimeyi geçirin.

150 Karakterlik Bir Açıklama Yazın

Geri kalan “daha fazlasını göster” kısmına ise video konunuz ile ilgili özet bir metin yazın ve bu metni 150 karakterden uzun tutmayın.

Sona Link Ekleyin

Açıklamanın sonuna sosyal medya linklerinizi bırakın. Tercihen en aktif olduğunuzu bırakın.

4- Önerilen Videolar

Önerilen videolarda olmak sandığınızdan daha çok izlenme getirebilir. Peki nasıl önerilen videolarda yer alacağız?

Önerilen videolar izleyiciye, izlediği içeriğin bir benzerini sunmak için vardır. Bu durumda ortak konuları paylaştığınız en çok izlenen video içerik üreticilerinin etiketlerini kopyalayacaksınız. Siz de popüler olan videoların yanında önerilen video olarak izleyicinin karşısına çıkma şansı yakalayacaksınız.

5- Google Arama Sonuçları

Videonuzun google arama sonuçlarında görüntülenmesi size ekstra pek çok izlenme getirir.

Youtube’da aramada üstte çıkanlar Google’da da üstte çıkacak diye bir şey yoktur. Bunun birkaç sebebi sebebi aşağıdaki gibidir:

Videoda Anahtar Kelimeyi Söylemek

Anahtar kelimeyi birkaç kere sesli ve anlaşılabilir şekilde söylemek Google aramalarında sizi üst sıralarda listeliyor. Çünkü videonun neyle ilgili olduğunu Google anlayabiliyor.

Videoya Transkript/Altyazı Eklemek

Google transkriptleri analiz ederek videonun konusunu kolayca anlıyor ve sizi aramalarda üst sıralarda çıkarıyor.

6- İzleyiciyi Harekete Geçirmek

YouTube’da sıralamalarda öne çıkmak için izleyiciyle etkileşim oldukça önemlidir. Onlardan etkileşime geçmelerini isteyin yani harekete geçirici bir çağrıda bulunun. Videonun sonunda onlardan abone olmalarını ve yorum bırakmalarını söyleyin. Çok basit görünebilir ama oldukça etkili bir yoldur.

7- Sosyal Medya Kullanmak

YouTube linkini direkt olarak sosyal medya hesabınızda paylaşmak yerine, bir video kesiti paylaşarak açıklamaya, “videonun tamamı için/ hepsini izlemek için..” gibi ifadeler yazın. Yorumlara YouTube’daki videonuzun linkini ekleyerek hem sosyal medyanızda izlenme alabilir hem kanalınıza link verebilir hem de YouTube videonuza farklı platformlardan izleyici çekebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...