Ana SayfaPazarlama2023 Yılında Marka Bilinirliğini Artıracak Yöntemler

2023 Yılında Marka Bilinirliğini Artıracak Yöntemler

-

Marka bilinirliği markalaşma için oldukça önemlidir. Bir markanın bilinirliği satışlarındaki artış ile doğru orantılıdır. Tabii ki bu bilinirliğin doğru ve iyi bir şekilde olması gerekiyor. Bu yazımızda firmaların 2023 yılında marka bilinirliklerini artırmak için neler yapabileceklerini inceleyeceğiz.

Marka bilinirliği sağlarken güvenilirlik ve samimiyet önceliklerimizden olmalıdır. Müşterilerimizin markamıza güvenmesi satın alma oranını etkileyen en temel faktörlerdendir. Müşterilerimiz ile aktif iletişim kurmak hem markanızı tanıtmanız hem de müşterinin memnuniyetini de artırır. Peki marka bilinirliğini artırmak için neler yapmalıyız?

Sosyal Medyada Aktif Olmalısınız

Dünyada yaklaşık olarak 4.2 milyar sosyal medya kullanıcısı var olduğu bilinmekte. Bu da demek oluyor ki sosyal medya bizim en büyük araçlarımızdan birisi. Her işletmenin bir sosyal medya hesabı olmalıdır. Marka bilinirlik faaliyetlerinin büyük bir kısmı sosyal medya mecraları üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bu platformlar üzerinden hedef kitlenize uygun olarak vereceğiniz reklamlar ve işbirlikleri yeni insanlara markanızı tanıtma fırsatı verir fakat iş sadece sosyal medya hesabı açmak ile bitmiyor. İçeriklerinizin yüksek çözünürlükte olması, hedef kitlenize uygun içerik hazırlanması, aktif içerik paylaşımı, kitleniz ile etkileşim halinde olmanız gibi detaylar markanızı daha fazla insana tanıtmanızı sağlar.

Web Sitesine Sahip Olmalısınız

İster küçük bir işletme olun isterseniz büyük bütün işletmelerin bir web sayfası olmalıdır. Günümüz dünyasında işlerin büyük bir kısmı dijitalden gerçekleşmektedir buna müşterilerimizin satın alma eylemleri de dahil. Şöyle bir düşünelim bir ürün veya hizmet satın almak istediğimizde ilk olarak ne yapıyoruz? İlgilendiğimiz ürün veya hizmeti ilk olarak bir arama motorunda aratıyoruz değil mi? Bir de biz herhangi bir arama yapmadan karşımıza çıkan ve büyük ölçüde ilgimizi çeken reklamlar var. Bu reklamlar sayesinde marka bilinirliği artıyor ve satın alma oranları etkileniyor. Siz de Google ADS gibi araçları kullanarak markanızı büyütebilirsiniz.

Geleneksel Reklam Kanallarını Unutmayalım

Geleneksel pazarlama sosyal medya ve web sitesi reklamlarına göre daha maliyetli olsa da hedef kitlesi oldukça geniş. TV, bilboard, broşür reklamları gibi reklam kanallarını da bütçenize göre değerlendirmeniz markanızın tanınmasında büyük katkısı olacaktır.

Sponsorluklar

Hedef kitlenize uygun olan etkinliklere sponsor olmanız doğrudan sizin ürün/hizmetleriniz ile ilgilenebilecek insanlara markanızı tanıtmanız demektir. Unutmayın doğru hedef kitleye ulaşabilmek için seçeceğiniz etkinlik sizin markanız ile uyumlu olmalıdır.

Yeni Trend İşbirlikleri

Sosyal medyada marka tanınırlığını artırmanın en yeni yollarından birisi influencer pazarlamadır. Markanıza uygun olarak seçtiğiniz bir influencer ile yapacağınız anlaşmalar marka bilinirliğinizi ve satışlarınızı artırır. Günümüzde insanların büyük çoğunluğu takip ettiği influencerın önerdiği ürün veya markaları satın alma eğilimi gösteriyor. Tabii ki burada da seçeceğimiz influencerın markamız ile bağımsız olmamasına dikkat etmeliyiz ki reklamımız doğru hedef kitleye ulaşsın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

Reddit reklamları işletmenizi büyütmeye yardım edebilir mi?

0
Son zamanların popüler sosyal medya platformlarından biri olan Reddit, geniş ve aktif bir kullanıcı kitlesine sahip olan bir platformdur. Bu platformlarda kullanıcılar, subredditler adı...