Ana SayfaE-Ticaret3 adımda küçük işletme sitenizden satış yapın

3 adımda küçük işletme sitenizden satış yapın

-

Dijital pazarlama zaman geçtikçe daha rekabetçi hale gelmektedir. Census Bureau’nun paylaşmış olduğu verilerine göre, 2021 yılı içerisinde dijital pazarlama alanında yaklaşık 5,5 milyon yeni iş başvurusu yapıldı. Bu başvuru sayısına 2019 yılına göre %53’lük bir artış göstermiş oldu.

Küresel kısıtlamalardan etkilenen ve müşteri çekmenin geleneksel yollarından mahrum kalan bu işletmelerin çoğu, trafik ve satış oluşturmak için internete yöneldi. Bu durumun sonucunda dijital pazarlama rekabetinin her zamankinden daha yükseğe çıkmasına olmasına yol açtı. Peki küçük bir işletmenin bu rekabet ortamında nasıl bir yol izlemeli? Oluşmuş olan bu durum içerisinde küçük işletme web sitenizden nasıl satış elde edebilirsiniz?Bunu yapmanızın bazı sağlam ve önemli yolları bulunmaktadır.

1.Bir Plan oluşturun

Eyleme geçirebileceği planlar ve stratejiler oluşturan kişiler, her adımda ayrıntılı hedefler belirleyerek başarılı girişimciler olma yolunda ilerlemektedir. İşin aslına bakacak olursak ulaşmak istediğiniz rakamları aklınızda tutarak ve sürekli olarak rakamlara ulaşmayı hedefleyerek istediğiniz doğrultuda ilerleme olasılığınız çok daha yüksek olacaktır. 

Bu hedeflerinizi bir yere not alın ve geçirdiğini zaman boyunca sürekli bakabileceğiniz bir yerde saklayın.

Bir Satış Planı Oluşturun

Bir satış planı oluşturarak, hedeflerinizi, taktiklerinizi, hedef kitlenizi ve potansiyel engelleri ana hatlarıyla belirlemeniz size kolaylık sağlayacaktır. Satış planınızı oluşturduktan sonra, gelir hedeflerinize ulaşmak için son tarihler de dahil olmak üzere somut, ölçülebilir hedefler belirlemelisiniz.

Ayrıca, pazarlamada başarı için çok önemli olacak hedef kitlenizi belirlemek için de zaman harcamalısınız. Bir satış planı oluşturmak, genel iş hedeflerinize ulaşmanız için oldukça önemli bir ilk adımdır.

Create a Prospecting Plan

Potansiyel müşteri bulma stratejinizi satış ekibiniz için bir rehber kitap olarak düşünün. Bunu yaparken satış ekibiniz sadece siz olsanız bile göz önüne alın. Tercih etmiş olduğunuz tüm satış yöntemlerinin yanı sıra kimi hedefleyeceğinize dair bilgileri de içerisinde kapsamalıdır.

Kendinize ticari fuarlardan, yüzde 100 dijital stratejiye kadar hangi satış biçiminin işletmenizle ve hedefleriyle daha uyumlu olduğunu sorun.

E-ticaret SEO kontrol listesi

2. İşletmenizi Pazarlayın

İyi bir pazarlama stratejisi oluşturmak iki önemli faktöre bağlıdır. Bunlar:

  • Hedef kitlenizi tanımak 
  • Ürününüzü veya hizmetinizi hedef kitlenizin önüne çıkarmak. 

Hedef kitleniz hakkında bilgi toplamak ve ardından onlara etkili ve uygun maliyetli bir şekilde pazarlama yapmak için oluşturmuş olduğunuz her strateji sizi pazarlamada öne geçirecektir.

360 Derece Dijital Pazarlamadan Yararlanın

Faaliyet göstermiş olduğunuz işletmenizin türüne bağlı olarak, muhtemelen tam anlamıyla dijital bir pazarlama stratejisi uygulayabilirsiniz. Öncelikle sosyal medya ve yerel işletme profillerinizi oluşturmak gibi en uygun fiyatlı yöntemlere odaklanarak başlayabilirsiniz.

Sosyal medya profilleriniz, mevcut ve gelecekteki müşterilerle bağlantı kurmak için en iyi seçeneklerden bir tanesidir. Bunun yanı sıra, tıklama başına ödeme ve satış ortaklığı gibi performansa dayalı pazarlama seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Bu sayede, ürün veya hizmetinizi düşük bir ön harcama karşılığında daha büyük bir kitlenin önüne çıkmasını sağlayacaktır.

Bir Sadakat Oluşturma Planınız Olduğundan Emin Olun

Küçük işletmeler için sağlam ve tutarlı trafik oluşturma yöntemleri geliştirmek oldukça zordur ve birçok alanda imkansızdır.

Bu nedenle, sizi bulan müşterileri elde tutmaya ve onları marka savunucularına dönüştürmeye odaklanın.

Stratejinizi işletmenizin ve ürününüzün özelliklerine göre oluşturmaya dikkat etmelisiniz. Bunu başarmanın birçok yolu vardır:

  • Müşterilerinizin işletmenizin bir parçası olması için özel bir nokta oluşturun.
  • Sağlam bir CRM çözümü kullanarak müşteri ilişkileri yönetimi sürecini düzenlemeli ve başarısız olabileceği adımları belirleyin.
  • Müşterileriniz ürününüzü tartışırken veya sorular sorarken yorumlara ve incelemelere yanıt verin
  • Kutudan çıkarma videosu, ürününüzün fotoğraflı incelemesi veya üründen en iyi şekilde yararlanmak için öğretici bir paylaşımla avantajlar sunabilirsiniz.
  • Müşterilerinize özel fırsatlar ve paketler sunun. Küçük işletmelerin çeşitli hizmetleri bir araya getirmesine ve bunları indirimli bir fiyatla satmasına olanak tanıyan bir “Paketler” özelliği sunabilirsiniz. Geri dönen kullanıcılarınız için benzersiz paketler oluşturabilirsiniz

Niş Boşlukları ve Rakiplerin Başarısızlıklarını Araştırın

Rakiplerinizde eksik olan ne? Hangi özellikleri veya ürünleri arıyor ve bulamıyorlar? Bunun gibi birçok durumu belirlemeyi öğrenirseniz, en kötü deneyimi bile bir iş fırsatına dönüştürebilirsiniz. Niş boşlukları araştırmak, işletmenizin öne çıkması için harika bir yoludur. Sosyal medya, rakiplerinizden memnun olmayan müşterileri bulmanın, rakiplerinizin neyi yanlış yaptığını anlamanızı sağlayan ve sizin nasıl uyum sağlayabileceğinizi belirlemenin bir başka harika yoludur.

İnsanların İşletmenizi Bulabilmesini Sağlayın

Yerel bir işletme işletiyorsanız iyi optimize edilmiş bir web sitesi ve Google’ın My Business platformu dahil olmak üzere yerel bilgileri kullanarak başlayın.İnsanların şirketinizi bulmalarının kolay bir yolu, web sitenizi doğru anahtar kelimeleri dahil etmek ve ayrıntılı, kullanışlı sayfalar oluşturma gibi arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejileriyle optimize etmektir.

Ayrıca,metni harcadığınız zamanın yanı sıra, bu ücretsizdir!Bu, küçük işletmeler için oldukça önemlidir.Text optimizer, son derece alakalı bir met,n oluşturmanıza yardımcı olacak harika araçtır.

İşletmeler Arası İşbirliğini Teşvik Edin

Küçük bir işletme sahibi olarak, çok sayıda çalışanınız olmayabilir, ancak çalışanları heyecanlı ve motive tutmak önemlidir. Çalışanlarınızı içerik fikirler sunmaya teşvik edin, ekip üyelerinizi profillerinizde öne çıkarmaya teşvik edin, sosyal medya kanallarınıza katkıda bulunmalarına izin verin ve daha fazlasını yapın.

Bir ofisiniz olmasa bile ekibinizi bir arada tutmaya devam edin. Çalışanlarınızın ailenizin bir parçası olması gerekir ve her iletişime etkili bir iletişim planı kullanmalıdır.Ekibinizi bir arada tutmak için Nextiva’nın uygun fiyatlı küçük işletme iletişim çözümleri bulunmakta.

Google: E-Ticaret Kategori Sayfasına Gereksiz Metin Eklemeyin

3. Analize & Adaptasyon

İşletmeler genelde pazarlama ve genişletmeye büyük paralar harcamadan,ayrıntılı izleme ve analizlere yatırım yapmazlar.

Veriler, satışlarını artırmak için neden bu kadar önemli? Çünkü neyin iyi neyin kötü olduğunu tam olarak ölçmenize ve buna göre uyum sağlamanıza izin verir, genellikle somut rakamlarla.

Sonuçlarınızı takip ettiğinizden emin olun, böylece hangi planların işe yaradığını veya planınızı değiştirip değiştirmemeniz gerektiğini bilirsiniz. Bunun için sonuçları sonuçları doğru bir şekilde tahmin edebilmek için mevsimsellik gibi işinizin doğal olarak değişen diğer faktörleri göz önünde bulundurmanız çok önemlidir.

Analitik Araçlara Yatırım Yapın

Çok sayıda dijital pazarlama platformu analizleri destekler, ancak tek bir platforma dayalı olmayan bir şeyi takip etmeye çalıştığınızda ne olur? Normalde satışların nereden geldiğini ve diğer ölçümleri takip etmek için ve diğer ölçümlerini takip etmek için mağazanıza veya web sitenize eklentiler ve araçlar ekleyebilirsiniz.

SEO ve Dijital Pazarlama ile daha fazla müşteriye ulaşmak ister misiniz?

Uzman ekibimiz ile sizleri daha üst sıralara çıkartıyor işlerinizi büyütüyoruz!

İletişim

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...