Ana SayfaSEO5 Adımda Google Analytics Kullanım Rehberi

5 Adımda Google Analytics Kullanım Rehberi

-

Google Analytics çok popüler bir ücretsiz web sitesi analiz platformudur. Sahip olduğumuz web sitemizin yada mobil uygulamanın geniş analizini yapabilmemize ve web sitesinin trafiğiyle alakalı bilgileri kolayca elde edebilmemizi sağlar.

Günümüzde sıradan bir blogdan en büyük web sitelerine kadar tüm ziyaretçi istatistiğini takip edebilmek için kullanılır. En uygun ve sağlıklı yöntemlerden birisidir. Google Analytics 4 ana bileşen üzerine kuruludur. Bunlar: veri toplama, veri işleme, konfigürasyon, raporlamadan oluşur.

Google Analytics Nasıl Kullanılır?

Google Analytics kullanmamızın sebebi ise, web sitemize her ay gelen ve anlık ziyaretçi sayılarını, kanallarını, sosyal medyanın site üzerindeki etkisini, ziyaret eden kişilerin ilgi alanlarını ve demografik özelliklerini, mobilden yada masaüstünün tercih edilmesini ve daha birçok özellikle analizlerimizde yardımcı oluyor.

Google Analytics Kurulumu

Bu hizmeti kullanabilmeniz için öncelikle hesap oluşturmanız gereklidir.Google Analytics’in birden çok farklı eklenme yolları bulunuyor.Kayıt ve  izleme kimliği oluşturmanız gerekmektedir. Kayıt olabilmeniz için Google Hesabınızın bulunması gerekiyor. Eğer hesabınız yoksa hesap edinerek işleme devam etmelisiniz. Ve oturum açmalısınız. 

 Burada karşımıza doldurmamız gereken birçok panel çıkıyor. Formları doldurduktan ve şartları ve koşulları kabul edip oturumunuzu açmanız gerekmektedir. Kullanıcı adı ve şifre oluşturun. Google hizmetlerinden oturumu açtıktan sonra Google Analytics’i kullanmaya başlayabilirsiniz. 

Google Analytics Kodu Alma

Bir web sitesini izlemek istiyorsanız formun üstünde izlemek istediğiniz web sitesi adresini yazmalısınız. Hesap adı, şirket adı, mülk adı web sitesi adresiniz olabilir. Sayfanın alt tarafında bulunan Kimliği Al’ı tıklayın ve Hizmet Koşulları Sözleşmesini kabul etmelisiniz.

Siteye Google Analytics Ekleme

Bir sonraki adımda yönetim sayfasıyla karşılaşacaksınız. bunlar web sitenize eklemeniz gereken kodlardır. İzleme kodunuzu web sitenize yüklemelisiniz.Bu kod, web sitesi için açılan her bir sayfanın analizinin oluşturulması için, tüm sayfalarda ulaşılabilir olması gerekmektedir. O yüzden izleme kodunuzu, web sitesinde hangi sayfayı açarsanız açın değişmeyip hep aynı duran bir alana eklemeniz gerekmektedir.

Google Analytics Kullanımı

Gerçek Zamanlı

Bu raporlar sitedeki o an bulunan kullanıcıların ne yaptığı ile ilgili anlık bilgileri verir. Böylece aktif kullanıcıların neler yaptığıyla ilgili gerçek zamanlı bilgiler toplanabilir.

Bu sayede sitemizde sadece kaç kullanıcı olduğunu değil, sayfanızı bulmak için aradığı anahtar kelimeleri, coğrafi faktörleri, aynı zamanda hangi sayfaları ziyaret ettiklerini de görebilirsiniz.Haber odaklı yada blog yazısı yayınlama zamanınızı iyi duruma getirmek istemiyorsanız bu sekmede çok zaman harcayabilirsiniz.

Kitle

Yaş, konum, kullandıkları cihazlar gibi ortak özellikte olan kullanıcı grubunu göstermektedir. Kitle raporuyla işletmenizin bir süredir gösterdiği performansı genel olarak raporlamanıza olanak sağlar.Zİyaretçilerin sayısını, sitede ne kadar zaman harcadıklarını, hangi dili konuştuklarını, taracıyıcı türlerini ve birçok bilgiyi göstermektedir.

Edinme

Web sitenize gelen ziyaretçilerin internet sitenizi nasıl keşfetti ve nereden geldiği ile ilgili raporlar burada bulunuyor. Yani ziyaretçilerin organik olarak mı geldiğini yoksa, sosyal medyadan mı geldiğini buradan anlayabiliyoruz.

Davranış

Eski ve yeni edinilen ziyaretçilerin katılımlarını, ne kadar süre web sitesinde vakit harcadıklarını gibi detaylı bilgileri gösterir.

Dönüşümler

Buradaki veriler genelde tamamlanmış süreçler için geçerlidir. Örneğin kaç kişi siteden alışveriş yapmış gibi verileri elde edebiliriz.

Google Analytics Yönetim Araçları

Google Analytics hesabınızda kaydı olan tüm web sitelerinin verilerini ayrı ayrı görebileceğimiz araçlardır. Yönetici (admin) menüsüdür.Buradan web sitenizle ilgili tüm ayarları yönetebileceğiniz araçlardır. Analytics Yardım Merkezi’nde, hesaplardan istenen veri filtrelerine kadar her şeyi yönetebileceğiniz tam bir döküm elde edebileceğiniz alandır.

Bu alanda e posta listeniz varsa, web sitesinde kullanıcı bilgilerini gönderdikten sonra abone olan kullanıcılara teşekkür eden özel bi e-posta oluşturarak bu sayfayı e-posta listesi olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca aynı işlemi İletişim formu olarak da yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Öne Çıkanlar

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

SEO Terminolojisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken Terimler

0
SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), dijital pazarlama alanında işletmeler için önemli bir yere sahiptir. SEO terminolojisinde bilinmesi gereken önemli terimler yer alır. Bu terimler hakkında...