Ana SayfaSEOAMP Google sıralama kriteri mi?

AMP Google sıralama kriteri mi?

-

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobile Pages) kısaltması olarak kullanılan AMP, Google için ne kadar önemli? İlk geliştirildiği dönemlerde sayfaların hızlı bir şekilde açılmasını ve kullanıcı deneyimini öne çıkardığı için önemsenen AMP’nin Google sıralamalarında bir etkisi bulunuyor mu?

SEO çalışmalarında AMP’nin AMP olmayan sayfalara göre daha iyi bir sıralama alacağı düşünülüyor. Bu nedenle de “AMP Google sıralama kriteri mi?” konusunda uzun zamandan beri sektörde farklı tartışmalar yapılmış durumda. Ancak Google cephesinden gelen bilgiler AMP ve sıralama üzerindeki etkileri iddialarını çürüttü ve AMP’nin bir sıralama faktörü olmadığını ortaya çıkardı.

AMP URL yapısı için en iyi Google uygulamaları

AMP’nin sitelere sunduğu avantajlar neler?

AMP, Google tarafından ilk olarak 2018’de tanıtıldı ve kullanıma sunuldu. 2018’den beri AMP ve sıralama arasındaki ilişkiye yönelik pek çok tartışma gündeme geldi. Bunun en önemli nedeni ise Google tarafından yapılan tanıtımlarda hıza, kullanıcı deneyimine yapılan vurgular oldu. Google tarafından desteklenen bir proje olduğu için sitelerin büyük bir bölümü bu yeni teknolojiyi kullanmaya başladı. Google tarafından yapılan açıklamalarda AMP’nin bir sıralama kriteri olmadığı net olarak belirtilse de AMP ile siteye sağlanan avantajlar da göz ardı edilemez. Zira Google açıklamasının bir sonraki bölümünde de bu duruma vurgu yapılarak “AMP’nin kendisi bir sıralama faktörü olmasa da hız, Google Arama için bir sıralama faktörüdür. Google Arama, sayfayı oluşturmak için kullanılan teknolojiden bağımsız olarak tüm sayfalara aynı standardı uygular.” deniliyor. Bu da AMP’nin sıralama kriteri olmasa da sıralama kriteri olan detaylara destek sağladığına vurgu yapılıyor. Bu nedenle de AMP kullanan siteler, kritik sinyallerden daha iyi sonuçlar alma konusunda avantajlı olabilir. Zira AMP’ye geçiş ile birlikte sitenin Web Vitals değerlerinde de ciddi bir yükseliş görülüyor. Böylece site Google arama için gerekli olan hıza, mobil cephede daha kolay bir şekilde erişebiliyor.

AMP’de son durum ne?

2021 yılının haziran ayı ile birlikte Google AMP sisteminden artık vazgeçeceğinin ilk sinyallerini vermeye başladı. Site sahipleri tarafından çok benimseyen AMP için ilk önce “En Çok Okunan Haberler” bölümünde yaratılan avantaj kaldırıldı. Sonrasında ise arama sonuçlarında AMP desteği olan sayfaları göstermek için kullanılan şimşek ikonu sonuçlarda yer almamaya başladı. Bu nedenle AMP’nin bu alanlardaki hakimiyeti de artık mevcut değil.

AMP bir hız ve sıralama faktörü olmadığı için sitenin hızlanması için alternatif çözümlere yönelmek, sitenin tasarımında da özgün kalınmasını sağlayacaktır.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Product Variant Structured Data Nedir?

Product Variant Structured Data Nedir?

0
Google, kısa süre önce e-ticaret sitelerine yönelik "Ürün Varyantı Yapılandırılmış Verisi" adlı bir güncellemesini yayınladı. Ürün varyasyonlarına özel olarak tasarlanan bu çalışma sayesinde, arama...