Ana SayfaSEOAMP URL yapısı için en iyi Google uygulamaları

AMP URL yapısı için en iyi Google uygulamaları

-

Google’dan John Mueller, kısa süre önce AMP sayfaları için AMP URL yapısı seçmek hakkında yapılması ve yapılmaması gerekenleri açıkladı. Bu açıklamaları geçtiğimiz hafta Google WebMaster Central Hangout’u sırasında yapan Mueller, AMP sayfaları söz konusu olduğunda Google’ın belirli bir tür URL yapısını tercih edip etmediği sorusunu yanıtladı.

AMP URL yapısı yapılması ve yapılmaması gerekenler

Site sahibi bir katılımcı tarafından sorulan soru:

“AMP sayfalarının URL yapısı için en iyi uygulama olup olmadığını merak ediyordum. Bir sub-domain(alt alan adı) veya üst düzeydeki bir klasörü kullanırsanız, farklı araçlarda analiz etme olasılığınız daha iyi olabilir.

Ancak AMP sayfalarınızı bir alt alan adı veya parametreler yerine esas alan adının altına koyarsanız Google’ın herhangi bir faydası olup olmadığını merak ediyordum. ”

AMP Nedir? Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalara Neden İhtiyaç Duyuyor?

John Mueller’in AMP URL yapısı yanıtı

Mueller, AMP sayfalarının URL’leriyle ilgili olarak Google’ın endişe duyduğu tek şeyin hepsinin aynı alan adında olmaları olduğunu söyledi. AMP URL’lerinin tümü aynı alan adında olduğu sürece, bunları yapılandırmayı seçerseniz Google tarafından kabul edilebilir.

“Google’ın bakış açısına göre AMP sayfaları için kritik olan tek kriter, aynı alan adında olması gerektiğidir.

Bu nedenle, alt alan adında veya bir alt dizinde varsa, bunların hepsi mükemmel durumdadır. ”

Google, AMP Olmayan Sayfaları Hızlandırmak İçin Geliştirme Yapıyor

Google için önemli olan tek şey buysa, site sahipleri ne yapmalılar?

Mueller’in site sahiplerine tavsiyesi, mevcut kurulumunuz için en uygun URL yapısını kullanmaktır.

Bu, URL yapısının aşaşğıdaki şekillerde olması gerektiği anlamına gelir:

  • Takibi kolay
  • İzlemesi kolay
  • Bakımı kolay
  • CMS’nizle uyumlu
  • Server ile uyumlu

“Genel olarak, bu tür ilgili sayfaları, kendiniz için en uygun şekilde yapmanızı öneririm. Takip etmenizin, izlemenizin, ve sürdürmenizin kolay olduğu şekilde. Örneğin, CMS’niz için iyi çalışıyorsa veya sunucu kurulumunuz için iyi çalışıyorsa, bu iyi bir seçimdir. ”

AMP URL’leri için belirli bir optimizasyon tekniği arıyorsanız, şansınız olmayabilir.

Mueller, AMP URL’leri söz konusu olduğunda büyük fark yaratan hiçbir şey olmadığını söylüyor.

“Bu alternatif URL’lerle ilgili olarak büyük bir fark yaratan herhangi bir Google ince ayarı olup olmadığına takılı kalmazdım.”

Site sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir şey var, ancak bu tüm URL’ler için geçerli bir şey. URL yapınızı çok sık değiştirmemeye dikkat edin. İdeal olarak birini seçmeli ve mümkün olduğunca uzun süre korumalısınız. Yapı değiştirilirse, Google, sıralamaları olumsuz etkileyebilecek tüm URL’leri yeniden işlemelidir.

“Bu alternatif URL’ler hakkında dikkat etmek gereken diğer bir şey, kalıpları çok sık değiştirmemeniz. Bu nedenle, ideal olarak, bir alt dizin veya bir alt etki alanı gibi bir şey seçerseniz, bunu olabildiğince uzun süre tutmaya çalışın.

Bu, birincil URL’lerinizi arama açısından değiştirmenizle aynı değildir, ancak genel olarak URL’leri her değiştirdiğinizde bunu yeniden işlememiz gerekir.

Sitenizdeki her sayfayla ilişkilendirilmiş alternatif URL’leri değiştiriyorsanız, bu, yeni kurulumu anlamak için bir sürü URL’yi işlememiz gerektiği anlamına gelir.

İsterseniz bir alt alan veya alt dizin veya parametreler seçin. Sizin için en uygun olanı. Ve bu kurulumu uzun vadede tutmaya çalışın. ”

Videonun tamamını izlemek istiyorsanız, lütfen tıklayın.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

Instagram’da Hashtag Kullanımı Nasıl Olmalı?

0
Instagram, günümüzde kişilerin ve kurumların en etkili sosyal iletişim araçlarından biri olarak ilk üçte yer alan bir sosyal medya platformudur. Instagram, kendinizi ürün veya...
Viral Pazarlama Nedir?

Viral Pazarlama Nedir?