Ana SayfaSEOGoogle Keşfet büyük görsel sorunu çözülüyor

Google Keşfet büyük görsel sorunu çözülüyor

-

Google, AMP olmayan sayfaların Google Keşfet’te büyük resimler göstermesini engelleyen bir aksaklığı daha önce paylaşmıştı. Google Keşfet büyük görsel sorunu üzerinde çalıştığını ve düzeltmekte olduğunu doğruladı. Google’dan John Mueller 14 Nisan’da düzenlenen bir WebMasters Central Hangout’unda sorunu ele aldı. Aslında, bu konu son birkaç hafta içinde birkaç kez gündeme gelmişti.

Google Keşfet büyük görsel sorunu gelişmeleri

Bu konu, Mueller ile Search Engine Journal’dan Vahan Petrosyan arasında devam eden bir tartışmanın konusu oldu. Petrosyan bu konuyu ilk olarak 31 Mart’ta bir WebMasters Merkezi Hangout’unda Mueller’in dikkatine sunmuştu.

Google, AMP için Görüntü Boyut Gereksinimini Neredeyse İki katına Çıkardı

Mueller’e AMP kullanmadan Google Keşfet’te büyük resimlerin bulunmasının mümkün olup olmadığı soruldu.

Google Keşfet’teki web sayfaları, belirli ölçütler karşılanmadığı sürece küçük boyutlu görüntüler gösterirler. Petrosyan, tüm kriterler karşılansa bile, Keşfet’in, AMP olmayan sayfalar için sürekli olarak büyük görüntüler göstermediğinden bahsetti.

İşte Discover’da bir küçük resim ile büyük bir resim arasındaki fark.

Resmi Google Keşfet destek sayfasına göre, web sayfaları için büyük resimleri etkinleştirmenin iki yolu vardır:

  • En az 1.200 piksel genişliğinde büyük, yüksek kaliteli görüntüler kullanın.
  • Google’ın AMP kullanarak veya bir form doldurarak görüntüleri kullanıcılara gösterme iznine sahip olduğundan emin olun.

AMP Tüm Google Arama Sonuçlarında Yer Alacak

Tüm kutular işaretlendiğinde, Keşfet neden normal web sayfaları için hala büyük resimler göstermiyor?

John Mueller’in Yanıtı

Mueller, Keşfet’te AMP’nin büyük görüntüleri göstermek için gerekli olmadığını söylüyor.

Büyük görüntülerin gösterilmemesi sorununu çözmek için, Mueller nispeten yeni maksimum görüntü önizleme robotları meta etiketini kullanmayı öneriyor.

Büyük resimlerin AMP’siz Keşfet’te görüntülenip görüntülenemeyeceği sorulduğunda Mueller’in tam yanıtı aşağıdaki gibi oldu:

“Evet. Sanırım bu formdan uzaklaşmak istiyorlar ve uygulayabileceğiniz başka bir yöntem… büyük önizleme görüntüsü olarak “büyük” belirtebileceğiniz maksimum görüntü önizleme robotları meta etiketini kullanmaktır. Bu Discover için de geçerli. ”

Petrosyan, Mueller’in tavsiyesini uygulamasına rağmen sorun yaşamaya devam etti.

Büyük Resimlerle İlgili Sorunlar Hala Devam Ediyor

Birkaç hafta sonra… Petrosyan, maksimum görüntü önizleme meta etiketini kullanmaya başladı. Search Engine Journal’ın AMP olmayan makaleleri, Keşfet’te daha küçük resimlerle hâlâ gösteriliyor.

Petrosyan, büyük görüntüler gösteren iki CNN makalesinin bir örneğiyle bazı tutarsızlıklara dikkat çekti. Aşağıdaki ekran görüntüsü hem AMP makalesini hem de aynı boyuttaki resme sahip normal bir makaleyi göstermektedir.

14 Nisan’daki WebMasters Merkezi Hangout’u sırasında Mueller’e bu konu hakkında bir kez daha soruldu. Yanıt olarak Mueller, sorunun ele alındığını ancak şu anda raporlanacak yeni bir bilgi olmadığını söyledi. Mueller, büyük görüntüler için ölçütlerle ilgili bilgileri daha net hale getirmek için çalışmalar yapıldığını da sözlerine ekledi.

Bu sorun ayrıca, Google Arama ekibinin bu sorunların nasıl ele alındığı konusunda şirket içinde daha tutarlı olmasını sağladı.

Siteniz bu Google Keşfet sorunundan da etkileniyorsa, şu anda yapabileceğimiz tek şey bir düzeltme beklemek.

“Bunu araştırdık ve ekipten bilgileri biraz daha net hale getirmek ve bu tür sorunlarla nasıl başa çıktığımızla biraz daha tutarlı olmak için bazı çalışmalar yapılıyor.

Bu yüzden henüz sizin için tam bir güncellemem yok, ancak insanlar bunun üzerinde çalışıyor, umarım yakında bir şeylerimiz olur. ”

Videonun tamamını izlemek için lütfen tıklayın.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

2024'te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

2024’te E-Ticaret İçin Instagram Hikaye Fikirleri

0
E-ticaret firmaları Instagram'ı, ürünlerini ve hizmetlerini sergilediği popüler bir araç olarak kullanmaya başladı. Bu platform, e-ticaret yapan küçük/büyük bütün işletmeler için yeni bir çağ...