Ana SayfaSEOGoogle, AMP için Görüntü Boyut Gereksinimini Neredeyse İki katına Çıkardı

Google, AMP için Görüntü Boyut Gereksinimini Neredeyse İki katına Çıkardı

-

Google, AMP için görüntü boyut gereksinimini neredeyse iki katına çıkardı.Google’ın hızlandırılmış mobil sayfalar (AMP) için hazırladığı yönerge makalesinde yaptığı bir değişikliğe göre, hızlandırılmış mobil sayfalarda kullanılacak görsellerin bir önceki yönergeye göre neredeyse iki kat daha büyük olması gerekiyor.

Google, AMP için Görüntü Boyut Gereksinimini Neredeyse İki katına Çıkardı

Google görseller için genişlik önerisini 696 pikselden 1200 piksele yükseltti.Ayrıca bununla beraber hızlandırılmış mobil sayfalarda kullanılacak görsellerin daha önceden en az 300 bin piksel içermesi gerekirken, şimdi ise görsellerin en az 800 bin piksel içermesi ve kullanılan görsellerin en-boy oranının 16:9, 4:3 veya 1:1 olması gerekiyor.

Google, AMP için Görüntü Boyut Gereksinimini Neredeyse İki katına Çıkardı

Bunun dışında yönergede herhangi bir değişiklik yapılmaz iken, yönergenin tamamı ise şöyle;

  • Yalnızca doğrudan makaleye ait olan bir resim kullanılmalıdır.
  • Resimler en az 1200 piksel genişlikte olmalıdır.
  • Her sayfada en az bir resim bulunmalıdır (biçimlendirme dahil olsun veya olmasın). Google, Arama sonuçlarında en boy oranına ve çözünürlüğe dayalı olarak en iyi görüntüyü seçecektir.
  • Resim URL’leri taranabilir ve dizine eklenebilir olmalıdır.
  • Resimler, işaretlenmiş içeriği temsil etmelidir.
  • Resimler .jpg, .png veya. gif formatında olmalıdır.
  • En iyi sonuçları elde etmek için, 16 × 9, 4 × 3 ve 1 × 1 en-boy oranlarından herhangi birine göre, yüksek çözünürlüklü görseller kullanın.

Bu yönergelere uyarak arama sonuçlarında en üstte listelenen AMP haber akışında yer alma ihtimalinizi artırabilirsiniz. Bu yönergeler yerine getirilmediği taktirde yazılan makalenin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkması zorlaşacaktır. Bu yönergelere uyulmaması durumunda hızlandırılmış mobil sayfaların indekslenmeside her hangi bir problem yaşanmayacaktır.

Kaynak: https://www.searchenginejournal.com/google-nearly-doubles-image-size-requirement-amps/236129/

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...