Ana SayfaSEOAMP Tüm Google Arama Sonuçlarında Yer Alacak

AMP Tüm Google Arama Sonuçlarında Yer Alacak

-

AMP’nin hayatınızda alacağı role hazır mısınız? Siz hazır olsanız da olmasanızda AMP Tüm Google Arama Sonuçlarında Yer Alacak.

Google’da indekslenmiş altı yüz elli bin domainden yüz elli binden fazlası hızlandırılmış mobil sayfaları yani AMP (Accelerated Mobile Pages) özelliğinden yararlanmaktadır ve her hafta yaklaşık dört milyon yeni sayfa eklenmeye devam etmektedir.

Mobil haber okuma deneyimine yenilikler getirmek isteyen Google, AMP özelliği şimdiye kadar yoğunlukla yapılan aramalardaki “top stories” alanında görünüyordu. Yavaş bağlantıları ve ağır açılan siteleri beklemek istemeyen çok sayıda kullanıcı için web site içeriğinin daha hızlı yüklenmesini ifade eden AMP özelliğine sahip sayfalar, tıkladığınızda hızlı açılıyor ve zaman kaybı olmaksızın konsantre şekilde okumaya yönlenmenizi sağlıyor. Google’ın AMP blogunda yaptığı açıklama ile AMP Tüm Google arama sonuçlarında yer alacak yani arama sonuçlarında hızlandırılmış mobil sayfaları temsil eden AMP ikonunu görmeye başlayacağız.

Arama sonucu sayfasında görülen linklerin biraz ortadan başlaması bize AMP özelliğini tespit etmemize yarayacak çünkü arama sonuçlarında yer alan linklerden önce yıldırım ikonu ve yanında AMP yazısı göreceğiz.

AMP’nin kurgusu haber okuma deneyimini geliştirmeye yönelik olsa da bugüne kadar çeşitli testleri yapılan seyahat, tarif, e-ticaret vb kategorilerde de yer aldığını ve bundan sonra da sadece haberlere özel olmayacağını belirten Google olumlu tepkiler alan AMP özelliğini her hangi bir arama sonucunda kısıtlama olmaksızın göstereceğini söylüyor. Bu da demek oluyor ki bundan sonra yaptığımız mobil aramaların sonuçlarında sadece en üst kısımda yani “top stories” alanında görünmeyecek

AMP

Duyurulan bu özellik aynı zamanda yayıncılar dışında herkesin AMP özelliğinden yararlanabileceğini de bizlere açıklamış oluyor. Arama sonuçlarında yer alan yıldırım ikonu ve AMP ibaresi bize hızlı açılan bir sayfa olduğu bilgisi arama sonucu sayfasında vermiş oluyor.

AMP Özelliği Üst Sıralarda Yer Almanızı Sağlamıyor

Mobil arama sonuçlarındaki organik sıranıza doğrudan bir etkisi bulunmayan AMP arama yapan kullanıcıların sitenin açılış hızı hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Bir başka açıdan değerlendirmek gerekirse mobil dostu olan sayfalar AMP özelliğinde yararlanabiliyor ve mobil dostu sayfalar Google tarafında zaten destekleniyor. AMP özelliği sıralamada yer alınması için her hangi bir teşvite bulunmamaktadır.

Mobil Sonuçlardaki Değişim

Mobil arama sonuçlarında AMP’ye dayalı bir değişim söz konusu değildir. Arama sonucu sayfasında görsel olarak yıldırım ikonu ve AMP ibaresi yer almakta ve kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.

g.co/ampdemo adresinden test edebilirsiniz.

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...