Ana SayfaSEOGoogle Phantom 4 Algoritma Güncellemesi

Google Phantom 4 Algoritma Güncellemesi

-

Arama motorları her geçen gün kullanıcını deneyimini yenileyecek ve arttıracak gelişmeler üzerinde çalışmaya devam ediyorlar. Bu bağlamda belirledikleri kriterler üzerinde yaptıkları çalışmalar ile güncellemeler hazırlayarak belirli periyotlarda aktifleştiriyorlar. Phantom Update olarak paylaşılan düzenlemenin 4. versiyonu yani Google Phantom 4 Algoritma Güncellemesi biz farkında olmasak da yakın zamanda aktifleşti.

Phantom algoritması içerik kalitesini yükselterek kullanıcı deneyimini arttırmayı hedefleyen bir algoritma ve tüm güncellemeler bu hedef doğrultusunda yapılıyor. Phantom algoritması sonrasında sitenize gelen arama motoru botları kullanıcıların sayfa ile iletişimini ve sayfa üzerinde yaptıkları hareketleri analiz ediyor, aynı zamanda sayfa üzerindeki reklam yerleşimi, içerik yoğunluğu vb kriterlerin kullanım şeklinden yola çıkarak sayfa hakkında bir kalite öngörüsünde bulunmayı hedefliyor.

.

İçerik Kalitesi Güncellemesi Olarak Adından Bahsettiren Google Phantom 4 Algoritma Güncellemesi Detayları
Phantom algoritması sayfa üzerindeki verileri değerlendirmekte ve doğal olarak düşük kaliteli içeriğe sahip olan sayfalar sıralamadaki yerini kaybetmekte. Yani yaşayacağınız olası kayıplar site bazlı değil sayfa bazlı olarak size yansıyacak.
Phantom bir çeşit filtre olarak sıralama algoritması içerisinde yer alıyor ve sıralama algoritmasına olumlu yönde katkıda buşunuyor. Algoritma manuel değişimlerle hareket ettirilmediği için kriterlere uymayan sayfalarınızda her an sıralama kaybı yaşamanız mümkün.
Güncelleme bir anda yapılmayarak parça parça etkisini göstermeye başladı. Kriterlere uymayan ve içerik kalitesinde sıkıntılar olan bazı sayfalar sıralamadan 1-2 gün içerisinde etkilenirken 2-3 hafta sonra etkilenenler de söz konusu oldu.
Özellikle içerik kriterlerini karşılamayan ve “kimdir?”, “nedir?” gibi kısa içeriklere sahip web sitelerinin trafik kaybı daha belirgin şekilde meydana geldi.
Trafik kaybı yaşayan önemli bir grupta da sayfa üzerinde gereğinden fazla reklam içeriğine sahip olan web sayfaları olduğu gözlemlendi.
Panda güncellemesinden negatif yönde etkilenmiş ve kriterleri iyileştirme çalışmalarından bulunmayan web siteleri Phantom algoritma güncellemesinden sonra daha fazla sıra kaybetmesi muhtemel bir sonuç olarak önümüze çıkıyor.
Yakın zamana kadar sıralama kaybına uğrayan web sayfalarında bu durum yaklaşık 1 senedir güncelleme yapılmayan Panda güncellemesi (Temmuz ayı içerisinde panda 4.2 güncellemesi yapıldı) yüzünden dolayı olduğu düşünülürken sıralama kayıplarının Phantom güncellemesi (Mayıs ayından itibaren kademeli olarak devreye girmeye başladı.) yüzünde olduğu aşikar.
Panda güncellemesi sonrası kayıp yaşayan büyük markalar için Phantom algoritmasının olumlu yenilikler getirdiğini söylemek çok mümkün değil, güncelleme sonrası içerik kalitesi değerlendirme kriterlerinde her hangi bir ayrımcılık söz konusu değil ve eşit değerlendirmeler söz konusu..

 

Yeni yapılan Phantom 4 algoritma güncellemesi ile yukarıda anlattığımız güncellemelerde bir takım geliştirmeler yapıldı. Yazının tamamında ön plana çıkan algoritma güncellemesinin içerik odaklı olduğundan yola çıkarak bundan sonra SEO çalışması açısından kaliteli içeriklerin çok ön plana çıktığını düşünebiliriz. İçerik kalitesiyle birlikte ön plana çıkan diğer kriterleri de altyapı ve kullanıcı deneyimi olarak belirtebiliriz. Buradaki izlenimlerimizi önümüzdeki günlerde tekrar sizlerle paylaşacağız.

Google Phantom algoritmasının yeni güncellemesi Şubat 2017’de gerçekleşti: Google Phantom 5 Algoritma Güncellemesi

 

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

PageRank Algoritması Nedir? Nasıl Arttırılır?

PageRank Algoritması Nedir? Nasıl Arttırılır?

0
PageRank, bir web sitesinin kalitesini belirlemek için Google tarafından kullanılan bir algoritmadır.  Yüksek bir PageRank puanına sahip olmak, web sitelerinin arama sonuçlarında (SERP) daha...
Rich Snippets Nedir?

Rich Snippets Nedir?