Ana SayfaSEOAMP'ye Birçok Yeni Özellik Geliyor

AMP’ye Birçok Yeni Özellik Geliyor

-

Google tarafından mobil içeriklerin daha hızlı açılması için geliştirilen Hızlandırılmış Mobil Sayfalar veya Türkçe adı ile AMP’ye birçok yeni özellik geliyor. Daha kullanıma sunulmadan birçok kişi tarafından heyecanla beklenmeye başlanan yeni AMP özelliklerini sizler için inceledik.

AMP’ye Birçok Yeni Özellik Geliyor

AMP’ye birçok yeni özellik geliyor gelmesine ama öncelikle AMP nedir? diye soran kişileri daha önce “AMP Nedir? Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalara Neden İhtiyaç Duyuyor?” başlıklı yazımızı okumaya davet ediyoruz. AMP hakkında daha önce bilgi sahibiyseniz veya yazımızı okuduysanız devam edebiliriz.

AMPHTML’in duyurduğu, yeni güncelleme hakkında yayınlanan makaleye göre AMP’ye birçok yeni özellik geliyor. AMP’ye eklenecek özelliklerin neredeyse tamamı zaten standart web sayfaları tarafından desteklenen özellikler. Yani bu demek oluyor ki güncelleme sonrasında AMP sayfalar neredeyse normal sayfalar gibi görünecek.

İşte Yeni Özellikler

Video Yerleştirme

Aklınıza hemen AMP sayfalara zaten video eklenebildiği gelebilir. Ancak yeni özellikle eklenebilecek video özelliği çok farklı. Özellikle haber sitelerinde görmeye alışkın olduğumuz video türü olan yapışkan videolar AMP’ye de geliyor.

Bilmeyenler için açıklayacak olursak, sayfa ziyaret edildiğinde sayfanın en başında yer alan video, sayfada gezinirken küçülerek sayfanın bir köşesine sabitleniyor ve oynamaya devam ediyor. Bu sayede site yöneticileri mobil ziyaretçilere daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunabilecek.

Sayfa Ögeleri İçin Infinite Scroll (Sonsuz Kaydırma)

AMP sayfaları hali hazırda Sonsuz Kaydırma özelliğini belgeler için destekliyor. Sonsuz kaydırma özelliği şimdide tüm diğer sayfa ögeleri için desteklenir hale gelecek. Bu, kullanıcıların arama sonuçları ve ürün kartları gibi liste ögelerini kesintisiz olarak kullanmasına yarayacak.

Gelişmiş Video Oynatıcısı

AMP’de yer alan video oynatıcısına ek özellikler geliyor. Şu anda eksik olan ses kapama / ses açma, video oynatılırken gizli kısa yolların çalıştırılması ve sürekli yeniden oynatma gibi özellikler yeni güncelleme sayesinde video oynatıcıya eklenecek. Şuan ki sürümde yer alan hatalar da yeni güncelleme ile giderilecek.

Yapışkan Reklamlar

Site yöneticileri tarafından en çok merak edilen ve en çok istenen özelliklerden biri olan yapışkan reklamlar yeni güncelleme ile AMP tarafından desteklenir hale gelecek. AMP reklam gelirlerini dolaylı yoldan etkileyecek olan bu yeni özellik sayesinde site yöneticileri sayfanın sağına ve soluna sayfada gezinirken yerleri sabit kalacak reklamlar ekleyebilecek.

Ayrıntılı bilgi ve bu ögeleri AMP sayfalara eklemenizi sağlayacak kodlar için kaynakta yer alan siteyi ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak : AMPHTML

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

Arama Niyeti Nedir ve Uygun İçerik Nasıl Oluşturulur?

0
Arama motorlarının temel amacı, kullanıcılara yaptıkları aramalarla ilgili en uygun sonuçları sunmaktır. Arama niyeti veya kullanıcı arama niyeti, arama yapan kullanıcıların gerçek niyetlerini ifade...