Ana SayfaSEOGoogle Arama Sonuçları Sayfasında Konum Servisleri Aramaların Ne Kadarını Karşılıyor?

Google Arama Sonuçları Sayfasında Konum Servisleri Aramaların Ne Kadarını Karşılıyor?

-

Google arama sonuçları sayfasında organik sıralamalar ile birlikte featured snippet, sıfırıncı sıra, yerel hizmet sonuçları (konum servisleri), reklam alanı gibi pek çok alan karşımıza çıkıyor. Arama sonuçları sayfasında konum servisleri aramaların ne kadarını karşılıyor?

Yerel SEO Spam Taktiklerine Nasıl Karşı Koyarsınız?

Konum Servisleri Aramaların Ne Kadarını Karşılıyor?

Google Yerel Hizmetler Reklamları (Google’s Local Services ads / LSAs), arama sonuçları sayfasındaki tüm tıklamaların ne kadarını karşıladığı gerçekten önemli bir veri ve pazarlama faaliyetlerinde önemli stratejik hamleler yapılmasını sağlayabilir.

Yeni yapılan bir yerel arama araştırmasındaki verilere göre tüm arama sonuçları sayfasındaki tıklamaların % 13.8’ini Google’ın Yerel Hizmetler Reklamları(LSA) üzerinden gerçekleşir. Bununla birlikte, LSA’ların arama sonuçlarındaki varlığı diğer tüm arama sonuçları sayfasındaki alternatif türlerin için tıklama sayısını etkiler.

BrightLocal, bu verileri oluşturmak için arama yapılan 5.500 yerel aramayı analiz etti ve kullanıcıların yerel arama sonuçları sayfasındaki tıkladıkları yerleri ve bunun nedenlerini araştırdılar.

Google Pigeon Güncellemesi Yerel Arama Sonuçlarını Nasıl Değiştirdi?

İşte çalışmadan elde edilen önemli bulguların bir özeti.

BrightLocal’in Google Yerel Hizmetler Reklamları Tıklama Çalışmasının Sonuçları

LSA tüm tıklamaları etkiler

  • LSA’lar arama sonuçları sayfasında yer aldığında veya LSA’lar arama sonuçları sayfasında yer almadığında tüm arama tiplerine yapılan tıklamalar etkilenir.
  • LSA’lar arama sonuçları sayfasında yer aldığında tüm tıklamaların yaklaşık % 25’i reklam tıklamaları olarak gerçekleşir.
  • LSA’lar arama sonuçları sayfasında yer almadığında tıklamaların yalnızca % 14’ü reklam tıklamaları olarak gerçekleşir.

Bu durum arama sonuçları sayfasında LSA’ların mevcut olup olmadığına bağlı olarak, reklamların sağladığı trafikteki tıklamaları % 10’dan fazla etkiler.

Google Yerel Arama Listelerinin Askıya Alınmasının Sebepleri

LSA’lar organik sonuçlarla ilgili tıklamaları etkiler

  • Organik sonuçlar genellikle tüm arama sonuçları sayfasında yer alan featured snippet, sıfırıncı sıra, yerel hizmet sonuçları (konum servisleri), reklam alanı gibi türlerin daha çok tıklanmasını sağlar ancak LSA’lar arama sonuçları sayfasında yer aldığında tıklamalarında bir düşüş görür.
  • LSA’lar arama sonuçları sayfasında yer almadığında, organik sonuçlar genellikle tüm tıklamaların yaklaşık % 50’sini alır.
  • Arama sonuçları sayfasında LSA’lar yer aldığında organik sonuçlardaki tıklama sayısı yaklaşık % 44’e düşer.

LSA’lardaki değerlendirme tıklamalarını tıklama

İnceleme puanları, bir yerel hizmetler reklamını tıklamak için en büyük motivasyon kaynağıdır.

konum servisleri aramaların ne kadarını karşılıyor
Konum servisleri aramaların ne kadarını karşılıyor?

İnceleme puanlarının kalitesi de bir fark yaratıyor. Daha düşük konumdaki bir LSA, daha uygun bir yıldız derecelendirmesi varsa üst konumda yer alan bir LSA’dan daha fazla tıklama alacaktır.

Yerel hizmetler reklamlarının derecelendirme yorumları Google Benim İşletmem’den çekilir. Bu grafikte yer alan verileri, işletmelerin LSA’ları pozitif Google incelemeleri oluşturduğundan emin olmaları için düşünmesi anlamına geliyor.

Yerel arama verileri raporunun tamamı için BrightLocal çalışmasını inceleyebilirsiniz.

KAYNAK: Search Engine Journal

İsmail Emrah Demirayak
İsmail Emrah Demirayak
İmza İnternet Teknolojileri dijital pazarlama uzmanı İsmail Emrah Demirayak ben. SEO, SEM, sosyal medya ve dijital pazarlama konularında yazılar yazıyorum.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Öne Çıkanlar

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

Dijital Pazarlamada Yükselen Trendler: 2024 ve Ötesinde Ne Bekleniyor?

0
Teknolojinin gelişimi her geçen yıl hızlanarak devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda, yapay zekâdan robotlara, yazılım inovasyonlarından kuantum bilişimi birçok çarpıcı gelişme yaşandı. İş süreçlerinde, günlük...
SWOT Analizi Nedir?

SWOT Analizi Nedir?